3,4 miliona domen .eu w 5 lat - porażka?

Domena .eu powstała 7 grudnia 2005 roku, publiczną rejestrację umożliwiono 7 kwietnia 2006 roku. Czy była potrzebna?

Domeną administruje EURid (European Registry for Internet Domains) niekomercyjna europejska instytucja, która pochwaliła się ostatnio na swojej stronie , że w ciągu pięciu lat ilość domen .eu się podwoiła. W ten sposób domena jest na dziewiątym miejscu wśród domen najwyższego rzędu (tzw. Top-Level Domain, TLD) .

Wśród największych rynków zbytu są Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Francja i Polska, a największy wzrost ilości tych domen zanotowano na Litwie i Słowacji, w Polsce oraz Czechach. EURid pokazuje też, że procentowo domena wyprzedziła domeny krajowe w kilku państwach. Jest to oczywiście sukces na piąte urodziny domeny.

Komentator serwisu TechCrunch, Robin Wauters, ma jednak odmienne zdanie. Uważa, że to żaden sukces skoro domeny .eu dostępne są dla 500 milionów Europejczyków - zarówno osób prywatnych jak i organizacji - w 27 krajach. I zarejestrowano ich tylko 3,4 miliona. Z czego połowa została zajęta w kwietniu 2006, zaraz po udostępnieniu. Więc na podwojenie się tej liczby trzeba było czekać długie 5 lat.

Porównuje to z domenami krajowymi: Niemcy (.de): 14,321,870 takich domen Wielka Brytania (.co.uk, .org.uk itp.) 9,317,393 domen Holandia (.nl): 4,378,370 domen Francja (.fr): 1,989,689 domen

Według VeriSign W ostatnim kwartale 2010 roku zarejestrowane było 205 milionów domen typu TLD - około połowa tego to .com i .net, a zaledwie 1,4 procenta - .eu.

A waszym zdaniem .eu to domena dla nikogo czy użyteczny, ale spóźniony pomysł?

[za: TechCrunch ]

Paweł Kamiński

Więcej o: