Masz wolny Internet? Nie narzekaj, na ISS maja gorzej

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej można zapomnieć o graniu po sieci. Połączenie jest po prostu za wolne.

Przebywanie w przestrzeni kosmicznej musi być ekscytującym przeżyciem, które samo w sobie dostarcza tylu wrażeń, że człowiek nawet nie myśli o graniu. Jednak to właśnie poruszenie tematu rywalizacji w sieci pozwoliło nam poznać kilka szczegółów odnośnie jakości Internetu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wszystko dzięki jednemu z uczestników obchodów z okazji Dnia Kanady, które odbyły się w Edmonton. Młody człowiek zadał pytanie czy astronauci znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mogą rywalizować w sieci z graczami na Ziemi. W odpowiedzi, której udzielił Chris Hadfield, usłyszał, że jest to niemożliwe, ponieważ szybkość połączenia jest porównywalna do tej, jaką oferuje dial-up. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż stacja porusza się z prędkością 5 mil na sekundę, czyli w przybliżeniu 8 kilometrów na sekundę.

Chris Hadfield jest pierwszym Kanadyjczykiem, który odbył spacer w przestrzeni kosmicznej. Nic więc dziwnego, że kontynuując swoją wypowiedź stwierdził, iż brak możliwości grania online nie stanowi dla niego dużego problemu, bo ma ciekawsze zajęcia. Greg Johnson, który był pilotem w trakcie misji STS-134 dodał, że tak naprawdę na ISS nie mają Internetu, a jedynie system synchronizujący e-maile, co w pewnym sensie można nazwać pseudo-Internetem. Dzięki temu mają jednak kontakt ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi czy współpracownikami. Inny astronauta, Ron Garan, wyjaśnił, że surfowanie po sieci odbywa się poprzez nawiązywanie zdalnego połączenia z komputerem na Ziemi, który ma dostęp do Internetu. Żeby jednak było to możliwe, muszą być spełnione określone warunki i stąd biorą się ograniczenia oraz występujące opóźnienia.

To ciekawe, że pomimo wysłania człowieka w kosmos, nadal istnieje tak wielka przepaść między Internetem, jaki znamy na Ziemi, a tym, z czego mogą korzystać astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

[za: DVICE ]

Więcej o: