Co dziś pokaże Facebook? Rozmowy wideo, aplikację na iPada, a może Projekt Spartan?

Dziś o 19 odbędzie się konferencja Facebooka, na której mamy zobaczyć "coś niesamowitego". Serwisy branżowe jak zwykle aż huczą od plotek. Spójrzmy, czego możemy się spodziewać.

Zapowiedź o "ekscytujących nowościach" , które mają pojawić się na Facebooku została podana zaledwie kilka dni po uruchomieniu przez Google serwisu  Google+ . Ten ostatni budzi bardzo dużo emocji zarówno mediów jak i użytkowników, nic dziwnego więc, że Facebook chce przypomnieć o swojej obecności.

Już dziś wieczorem, o 19 polskiego czasu, dowiemy się, jakie to nowości zaplanował Mark Zuckerberg. Tymczasem podsumujmy, czego możemy się spodziewać.

Dużo (i głośno) mówi się o wprowadzeniu rozmów wideo we współpracy ze Skypem . Miałoby to sens - komunikator już od dawna jest zintegrowany z Facebookiem , ostatnio wprowadził nawet czat. Dlaczego teraz rozmowy wideo nie miałyby trafić do Facebooka? Tym bardziej, że w Google+ od samego początku jest podobna opcja , nazwana Hangouts (czyli Spotkania).

Co jest w tych spotkaniach wyjątkowego? Prostota. To po prostu działa, od razu i bez problemów. Wielki plus dla Google.

pisaliśmy w tekście podsumowującym wszystko, co trzeba wiedzieć o Google+ .

Inną możliwością jest specjalna aplikacja Facebooka, poświęcona publikowaniu zdjęć z poziomu telefonów komórkowych. Na Facebooku publikowanych jest ok 6 miliardów zdjęć miesięcznie. Część z nich robiona jest aparatem z telefonu komórkowego. Połączenie tych dwóch faktów prowadzić może do wniosku - "zróbmy własną aplikację, poświęconą wyłącznie fotografiom" .

Skoro już o aplikacjach mowa, to warto wspomnieć o tej istotnej, a nieistniejącej - aplikacji Facebooka na iPada. Mark Zuckerberg upiera się, że iPad nie jest urządzeniem mobilnym , więc użytkownicy urządzenia równie dobrze mogą korzystać z Facebooka w przeglądarce. Kończy się jednak na tym, że powstają "partyzanckie" aplikacje do Facebooka , które należą do najczęściej pobieranych na iPada. Co oznacza, że zapotrzebowanie na taką aplikację jest.

TechCrunch należy do lepiej poinformowanych serwisów technologicznych. Czytamy tam, że wszystkie powyższe opcje są możliwe. Mało prawdopodobne jest natomiast wprowadzenie w życie Projektu Spartan , czyli dołączenie do aplikacji mobilnej gier i programów, z których można korzystać na Facebooku "w przeglądarce". Gry (i aplikacje) miałyby być napisane w języku HTML5, stąd bez problemu moglibyśmy ich używać na smartfonach. TechCrunch zauważa, że Projekt Spartan może być wprowadzony dopiero między 15 lipca a 1 sierpnia.

My spodziewamy się rozmów wideo. Opcji tej brakowało w serwisie od dawna, a w kolejce czeka ponad 750 milionów użytkowników. Trzeba pamiętać, że udziałowcem w Facebooku jest Microsoft, nowy właściciel Skype'a . Przewidywaliśmy zresztą już jakiś czas temu, że rozwiązania Skype mogą zostać wykorzystane między innymi w Facebooku .

Co waszym zdaniem pokaże dzisiaj Facebook?
Więcej o: