Lew rozpoczyna panowanie - OS X Lion od dziś dostępny w AppStore [AKTUALIZACJA]

Peter Oppenheimer potwierdził 19 lipca, że nowa wersja systemu operacyjnego, zapowiedziana podczas konferencji WWDC 2011 ujrzy światło dzienne zgodnie z planem, w przewidzianym terminie, czyli już 20 lipca. To dziś.

Mac OS 10.7, czyli Lion ma zostać udostępniony do pobrania z platformy AppStore za "jedyne" 29,99 dolarów. To swoiste novum w stosunku do typowej dystrybucji systemu, która dotychczas odbywała się za pośrednictwem fizycznych sklepów i nośników optycznych. Paczka ma mieć pojemność około 4 GB, co czyni lwa całkiem sporym kociakiem.

Zmiany względem poprzednich OSów komputerów Mac dotyczą głównie zaszycia interfejsu multitouch w nowy OS X, systemowe wsparcie dla aplikacji pełnoekranowych, oraz Mission Control - rodzaj wizualnego managera zadań, który wyszczególnia wszystkie otwarte aplikacje.

Inne, również przydatne funkcje, sprawiają, że aplikacje zapamiętują poprzednie ustawienia, opcja automatycznego zapisu dokumentów tekstowych, oraz przechowywanie różnych wersji tego samego pliku (dokumenty, grafiki i inne), tak aby możliwe było ich odtworzenie, oraz zupełnie przebudowany klient poczty elektronicznej, który w pełni korzysta z trybu pełnoekranowego. Maki otrzymają też funkcję airDrop, czyli przypisanej przestrzeni dyskowej na zasadzie serwisów typu dropbox.

OS X Lion, na chwilę obecną, nie jest jeszcze dostępny do pobrania.

[AKTUALIZACJA]

Internetowy sklep Apple został na kilka godzin zamknięty. To standardowa procedura, podczas której producent zwykle aktualizuje dostępną ofertę. Można się spodziewać, że lada chwila na stronie pojawi się nowy system.

[AKTUALIZACJA]

Nowy system operacyjny Mac OS X 10.7 Lion jest już dostępny do pobrania z AppStore.

Więcej o: