Pojedynek na aparaty - który smartfon jest lepszy? LG, Apple, Samsung, czy Huawei?

Cztery topowe smartfony, każdy twierdzi, że ma najlepszy aparat. Jaka jest prawda? Porównujemy LG G4, iPhone 6 Plus, Huawei P8 i Samsung Galaxy S6.

Producenci telefonów już od dawna walczą ze sobą na aparaty i megapiksele. Każdego roku zdjęcia robione smartfonami są bardziej wyraziste, z coraz żywszymi kolorami i lepszym odwzorowaniem detali przy słabym oświetleniu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy na rynek trafiły nowe modele, z których każdy twierdzi, że jest najlepszy: LG G4, Huawei P8, Samsung Galaxy S6 i iPhone 6 Plus.

Proszę się przedstawić

Na samym początku naszego testu musimy przybliżyć sylwetki naszych zawodników:

LG G4 ma bardzo jasny obiektyw f/1.8. Sensor w aparacie ma wielkość 1/2,6" i rozdzielczość 16 MP. Do tego smartfon wyposażony jest w stabilizację optyczną i laserowy pomiar ostrości, który pozwala szybko zrobić wyraźne zdjęcie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

iPhone 6 Plus ma nieco ciemniejszy obiektyw f/2.2, mniejszy sensor wielkości 1/3" i rozdzielczości 8 MP. Aparat wyposażony jest również w stabilizację optyczną.

Huawei P8 ma obiektyw o świetle f/2. Niestety producent nie podaje jakiej wielkości jest sensor w smartfonie, wiemy jednak, że ma rozdzielczość 13 MP i jest pierwszym na świecie, który wykrywa cztery barwy: czerwoną, zieloną, niebieską i białą. Huawei P8 również ma stabilizację optyczną.

Samsung Galaxy S6 ma obiektyw f/1.9, sensor o wielkości 1/3" i rozdzielczości 16 MP. Oczywiście smartfon jest również wyposażony w stabilizację optyczną.

Jak widać w tym towarzystwie najbardziej odstaje iPhone 6 Plus i to z kilku powodów. Po pierwsze najniższa rozdzielczość i najciemniejszy obiektyw w aparacie telefonu Apple niekorzystnie wyróżniają go na tle rywali. Po drugie domyślna aplikacja do robienia zdjęć na iOS nie posiada trybu manualnego, jakim mogą się pochwalić trzy pozostałe telefony (zwłaszcza LG G4, w którym zrobiono to fantastycznie). W końcu po trzecie,  iPhone 6 Plus robi zdjęcia jedynie w kwadracie albo formacie 4:3. Nie każdemu będzie to przeszkadzało, ale ja lubię mieć trochę więcej miejsca, gdy kadruję.

Sprawdzamy!

Wszystkie zdjęcia poniżej były robione w kilkusekundowych odstępach od siebie na automatycznych ustawieniach. Najpierw zobaczmy jak prezentują się zdjęcia nocne:

Trzeba przyznać, że LG G4 i Huawei P8 najlepiej oddają kolory, choć ten drugi ma dziwną tendencję do podbijania kontrastu. Do Samsunga Galaxy S6 nie ma się co przyczepić, przy słabszym oświetleniu radzi sobie bardzo dobrze i razem z LG G4 mają najmniej szumów, choć niekiedy S6 nie ustawia właściwie balansu bieli. Niestety iPhone 6 Plus w tym towarzystwie wypadł najsłabiej. Poniżej porównanie detali z pierwszej pozycji w zestawieniu:

Kliknij, by powiększyć

Po zdjęciach nocnych pora sprawdzić jak te cztery topowe smartfony radzą sobie w dobrych warunkach oświetleniowych i przy fotografowaniu scen o większej rozpiętości tonalnej.

Bezsprzecznie, jeśli chodzi o odwzorowanie detali, wygrywają tutaj LG G4 i Samsung Galaxy S6. Pod tym względem te dwa telefony są na równi. Widać jednak, że w trybie automatycznym Samsung nie poradził sobie najlepiej ze zdjęciem z placu zabaw i przy dużej ilości światła zaciemnił całe zdjęcie. Nie mieliśmy okazji testować go w czasie zimy, ale przypuszczamy, że zdjęcia z nart również byłyby trochę ciemne.

iPhone 6 Plus ponownie nie wypadł tutaj najlepiej, ale nadrobił to dobrym odwzorowaniem kolorów - zwróćcie uwagę na plastikowe łyżeczki z pierwszego zestawu. Poniżej porównanie:

Kliknij, by powiększyć

Kto wygrywa?

Żaden z telefonów nie robi perfekcyjnych zdjęć, to jest jasne, ale z tych czterech telefonów najlepiej wypadł LG G4 . Aparat w tym smartfonie konsekwentnie dobrze odwzorowuje kolory, świetnie rysuje detale i dobrze sobie radzi nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Zaraz za nim plasuje się Samsung Galaxy S6 , który miewa czasem potknięcia, jak źle dobrana temperatura barwna, czy zbyt ciemne zdjęcia, ale poza tym spisuje się znakomicie. Trzecie miejsce należy się Huawei P8 , który świetnie dobiera balans bieli i odwzorowuje kolory, ale niestety ma tendencję do podbijania kontrastu. iPhone 6 Plus znalazł się w ogonie ze względu na słabą rozdzielczość, kiepskie (w porównaniu z pozostałymi trzema telefonami) zdjęcia nocne i nienajlepiej dobierany balans bieli.

A co wy o tym myślicie?

Więcej o: