Sam e-mail wymyślony został 6 lat wcześniej , w 1965 roku, jednak na początku służył wyłącznie do przesyłania wiadomości między użytkownikami tego samego komputera. E-mail taki, jakim znamy go dzisiaj, powstał w 1971 roku za sprawą Raya Tomlinsona - inżyniera, który pracował nad pierwowzorem Internetu, wykorzystywaną w wojsku siecią ARPANET. To on jako pierwszy stworzył usługę, która umożliwiała przesyłanie informacji w formie wiadomości tekstowych między różnymi komputerami; on także zaproponował zastosowanie znaku "@" do rozdzielenia nazwy użytkownika od domeny internetowej (a wcześniej nazwy komputera).
E-mail na dobre upowszechnił się wraz z rozwojem Internetu, czyli na początku lat '90. Wówczas też datujemy wysłanie pierwszego maila z Polski (choć technicznie rzecz ujmując nie był to e-mail we współczesnym tego słowa rozumieniu . Był to raczej pakiet danych, który udało się wysłać za granicę korzystając z Internetu).
Teraz, po 40 latach od wprowadzenia w życie, największy procent wysyłanych wiadomości e-mail to zwykły spam (ponad 80% ruchu pocztowego. Przy czym aż 2 miliardy wiadomości spam wysyłanych jest każdego dnia z terytorium naszego kraju ). Jednak pomimo tego, że e-mail jest tak "leciwym" rozwiązaniem, to wciąż on jest jednym z częściej wybieranych sposobów komunikacji w Sieci. Nie wiadomo jednak, jak długo jeszcze.
Z badań comScore z początku roku wynika, że e-mail nie jest potrzebny zwłaszcza najmłodszym użytkownikom Sieci - w ubiegłym roku przestało używać go aż 59 procent młodzieży w wieku od 12 do 17 lat . Poczta przegrała z serwisami społecznościowymi, które są łatwiejsze w obsłudze, dają szybszy dostęp do bazy kontaktów-przyjaciół. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę kolejną grupę wiekową - 18-24 - to okaże się, że zaledwie 1% postanowił zrezygnować z e-maila na rzecz komunikatorów, SMS-ów czy serwisów społecznościowych.
Okazuje się więc, że technologia o 10 lat starsza od wahadłowców i od momentu, w którym zaczęto wykorzystywać mysz komputerową do nawigacji w komputerach wciąż spełnia swoje zadanie.