3 sposoby, na które Google może wykorzystać partnerstwo z Motorolą

W jaki sposób zaowocuje partnerstwo Google i Motoroli? To jedno z ważniejszych pytań godzin po ogłoszeniu wiadomości, że koncern z Mountain View przejmie Motorola Mobility. Czy chodzi o patenty, czy o produkcję telefonów? My mamy kilka konkurencyjnych pomysłów.

1. Google TV

Google TVGoogle TV Fot. Google

W oświadczeniu o przejęciu Motoroli umieszczonym na firmowym blogu można przeczytać, że Motorola ma także doświadczenie w produkcji urządzeń domowych oraz rozwiązań wideo. Brzmi jak coś, co można zastosować do rozwoju Google TV, który po pierwszych entuzjastycznych opiniach nie doczekał się większej popularności nawet w USA. Lata doświadczeń, jakie ma Motorola na tym polu mogłyby pomóc nieco ożywić pomysł "internetowej telewizji" Google'a.

2. Stacja dokująca trafi do urządzeń z Androidem

Google TVFot. J. Sosnowska

Na targach CES 2011 Motorola zaprezentowała rozwiązanie integrujące laptopa i smartfona, rodzaj stacji dokującej dla obu urządzeń. Czy może zostać ona wykorzystana na przykład do Chromebooków, a w przyszłości wszystkich urządzeń mobilnych z systemem (systemami) Google'a?

Google potwierdzał już wcześniej, że Android będzie zmierzał w kierunku integracji z Chrome OS - ma powstać nowy system operacyjny, łączący najlepsze cechy obu wcześniej wymienionych i dostosowany do potrzeb urządzeń mobilnych. Stacja dokująca, z poziomu której na komputerze można wygodnie przeglądać całą zawartość smartfona wydaje się być jak najbardziej rozsądna. A w przyszłości - jak najbardziej konieczna.

3. Patenty

Oskarowa Motorola XoomOskarowa Motorola Xoom fot. Engadget

Bo wojna na patenty wciąż jest w modzie. Co i rusz słyszymy, że Apple pozwał to HTC , to Samsunga , a to Motorolę za tablet Xoom. Google już od pewnego czasu gromadził zestawy patentów - wystarczy wspomnieć o ponad 1000 patentów IBM, które wykupił gigant z Mountain View. A w posiadaniu Motoroli jest mniej więcej 17 tysięcy patentów dotyczących rozwiązań mobilnych.

Dlaczego to ważne? Bo każdy pozew ze strony Apple (czy Microsoftu) ma przełożenie na przykład na cenę urządzeń z Androidem kilkudziesięciu producentów. Jeśli Google odpowiednio się "uzbroi", będzie miał większe szanse w sporach toczonych w ramach wojen patentowych.

To oczywiście zaledwie kilka przykładów zastosowań partnerstwa Google i Motoroli w praktyce. W rzeczywistości może się okazać, że powstaną na przykład super-urządzenia z Androidem marki Motorola. Albo, że zmieni się niewiele, a konkurencyjni producenci w dalszym ciągu będą bili rekordy sprzedaży urządzeń z systemem Google.

dane dostarcza:

embed
Więcej o: