Nowy Android 4.0 Ice Cream Sandwich - 10 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Google razem z Samsungiem zaprezentowali nowy smart fon - Galaxy Nexus  - działający pod kontrolą kolejnego "dużego" wydania Androida, 4.0 Ice Cream Sandwich. Ma on łączyć w sobie cechy systemów komórkowego oraz tabletowego. Jakie nowe cechy w nim znajdziemy?

1. Ujednolicone wersje

Ice Cream Sandwich ma być instalowany zarówno na smartfonach, jak i na tabletach. To pierwsza i najważniejsza cecha Androida 4.0 - ma być identyczny na wszystkich urządzeniach (pomijam tu kwestię aktualizacji poszczególnych wersji). To świetna wiadomość na początek dla deweloperów, którzy zajmują się tworzeniem aplikacji na urządzenia mobilne. Nie będą już musieli tworzyć dwóch wersji aplikacji (i na smartfony i na tablety), co może oznaczać, że aplikacji na tablety z Androidem będzie więcej i będą lepsze jakościowo. To bardzo dobra wiadomość także dla użytkowników - w końcu posiadacze obu typów urządzeń będą mieli spójne środowisko.

Android 4.0 Ice Cream SandwichAndroid 4.0 Ice Cream Sandwich Fot. Google

2. Przeglądarka

Ma być szybsza (ale to jedna z tych cech, które zawsze zapowiada każdy producent). Ciekawą opcją jest natomiast możliwość synchronizacji zakładek z desktopową przeglądarką Google Chrome.

3. Logowanie

Android 4.0 Ice Cream SandwichAndroid 4.0 Ice Cream Sandwich Fot. Google

Przedpremierowe plotki dotyczące Androida 4.0 głosiły, że znajdzie się w nim rozpoznawanie twarzy właściciela urządzenia. Plotki zdementowano , podobno na skutek protestów obrońców prywatności, którzy wytykali możliwe nadużycia. Okazuje się jednak, że opcja rozpoznawania twarzy znajdzie się w Androidzie 4.0. Teraz aby się zalogować można albo zrobić to tradycyjnie (pin) lub dać rozpoznać swoją twarz systemowi operacyjnemu.

4. Aplikacja "Ludzie"

Android 4.0 Ice Cream SandwichAndroid 4.0 Ice Cream Sandwich Fot. Google

Wygląda na to, że Google zainspirował się tutaj rozwiązaniem Microsoftu z Windows Phone 7 . Aplikacja ta ma agregować zdjęcia i aktualizacje statusów z Google+ oraz innych serwisów społecznościowych.

5. Zarządzanie przesyłem danych

Android 4.0 Ice Cream SandwichAndroid 4.0 Ice Cream Sandwich Fot. Google

W Ice Cream Sandwich znajdzie się narzędzie, które będzie monitorować transfer danych i przedstawiać je wizualnie na wykresie. Można będzie ustawić powiadomienia o wyższym niż zakładanym transferze, jak również sprawdzić, które aplikacje przesyłają najwięcej danych. Ma nam to dawać możliwość lepszego zarządzania ilością przesłanych danych, jak również rachunkami. A z tym, jak wiadomo, bywa różnie .

6. Android Beam

Android 4.0 Ice Cream SandwichAndroid 4.0 Ice Cream Sandwich Fot. Google

Funkcja ta wykorzystuje NFC (Near Field Communications, komunikacja bliskiego zasięgu). Android Beam umożliwiać ma dzielenie się stronami internetowymi, aplikacjami, mapami i innymi danymi przez zwykłe stuknięcie o siebie dwóch urządzeń z Androidem 4.0. Trzeba jednak wspomnieć, że od pewnego czasu funkcjonuje już aplikacja PayPal, która oferuje identyczne rozwiązanie jeśli chodzi o przesyłanie pieniędzy z konta na konto. Google jednak rozszerzył możliwość NFC na przesyłanie innych danych, niż tylko pieniędzy.

7. Poprawione powiadomienia

Jak wiadomo, powiadomienia w Androidzie - a od niedawna także w iOS 5 - wyświetlane są na liście, opuszczanej z góry ekranu. To jednak nie jedyna cecha, która łączy mobilne systemy Apple'a oraz Google'a - od teraz powiadomienia w Androidzie 4.0 będą także dostępne z poziomu zablokowanego ekranu. Ciekawe, ale gdzieś to już widzieliśmy.

8. Wbudowany edytor zdjęć

Android 4.0 Ice Cream SandwichAndroid 4.0 Ice Cream Sandwich Fot. Google

Google zapowiada, że znajdą się w nim filtry, które mają uatrakcyjnić nasze zdjęcia. Miejmy nadzieję, że będzie to coś więcej, niż proponuje na przykład popularna aplikacja Instagram. Zdjęcia będzie można sortować według osoby na fotografii lub według miejsca, w jakim zostały zrobione.

9. Wszystko pozostałe

Android 4.0 to duża zmiana w porównaniu do tego, co było wcześniej. Powyższe cechy nie są jednak jedynymi zmianami w mobilnym systemie operacyjnym Google'a. Znajdzie się w nim także barometr (sic!), widgety które można dowolnie pomniejszać lub powiększać, łatwiejsze przechwytywanie ekranu (przyciski ściszania + uruchamiania), aparat dostępny z poziomu zablokowanego ekranu i wiele innych "smaczków".

10. Dostępność

Android 4.0 oraz Samsung Galaxy Nexus pojawią się na rynku w listopadzie. Na początek w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie i Azji. Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Google Polska,nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy najnowszy smart fon Samsunga z Ice Cream Sandwich na pokładzie trafi do naszego kraju.

 

dane dostarcza:

embed
Więcej o: