Spór drogowy. Włochy i Niemcy przeciwko Austrii. "Systematyczna blokada"

Blokowe odprawy ciężarówek na granicy niemiecko-austriackiej i zakazy jazdy w Tyrolu - nie tylko Niemcy chcą zaskarżyć Austrię. Do podjęcia kroków prawnych szykują się także Włochy.

W sporze o ruch tranzytowy między Niemcami a Austrią Berlin zamierza podjąć kroki prawne. W wywiadzie dla "Bild am Sonntag" minister transportu Andreas Scheuer powiedział, że jego resort "przygotowuje pozew przeciwko Austrii". Dodał, że "tak samo postąpią Włosi".

"Blokada tyrolska poważnie utrudnia swobodny przepływ towarów w Europie i narusza prawo UE" - stwierdził Scheuer. Dlatego wraz ze swoim włoskim odpowiednikiem Danilo Toninellim wezwał Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych działań i powstrzymania "tej systematycznej blokady".

Skarga do Brukseli

Jak donosi "Bild am Sonntag", ministrowie transportu obu krajów zapowiedzieli złożenie skargi we wspólnym liście do Komisji Europejskiej. Chodzi przy tym o blokową obsługę ciężarówek na niemiecko-austriackim przejściu granicznym i obowiązujący w weekendy zakaz omijania korków na autostradach w Tyrolu. Kierowcom (za wyjątkiem mieszkańców i turystów odwiedzających region) zabrania się korzystania z alternatywnych dróg krajowych. Zakaz obowiązuje od 20 czerwca do połowy września.

W sobotę (29.06.2019) Komisja Europejska oświadczyła, że chce rozwiązać ten spór - o czym poinformowała najpierw grupa medialna Funke. Odpowiedzialna komisarz UE Violeta Bulc zaprosiła ministrów transportu Niemiec, Austrii i Włoch na rozmowy do Brukseli.

Kość niezgody: do 300 ciężarówek na godzinę

Niemieckie ministerstwo transportu już kilka dni temu zapowiedziało, że przygotuje pozew przeciwko Austrii. Andreas Scheuer nazwał blokową odprawę ciężarówek na tyrolskiej granicy, a także zamknięcie dróg krajowych dla ruchu tranzytowego "wysoce dyskryminującym".

Na czym polega blokowa odprawa w Tyrolu? Raz po raz - z reguły w dni, w które spodziewane jest duże natężenie ruchu drogowego - władze Tyrolu pozwalają przejeżdżać z Bawarii do Innsbrucka co najwyżej 300 ciężarówkom na godzinę. Ma to odciążyć własną autostradę i chronić mieszkańców przed spalinami i hałasem. Ciężarówki stoją jednak w kilometrowych korkach na drogach po niemieckiej stronie granicy.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Komentarze (58)
Spór drogowy. Włochy i Niemcy przeciwko Austrii. "Systematyczna blokada"
Zaloguj się
 • partia

  Oceniono 10 razy 8

  Nimo inaczy, trza bedzie zmieniać model konsumpcji. Czyli ograniczyć wielkie żarcie czyli wielkie sranie i śmiecenie. Bo, jak widać, nie da się stworzyć infrastruktury dzięki której będą mogły podróżować góry "dóbr", w większości kompletnie zbędnych, które to dobra za chwilę zmieniają się w górę śmieci. I w morze zanieczyszczonej przez coraz bardziej upasionych ludzkimi odchodami wody. Co to jej wcześnie zużyto całe morza, żeby te nie potrzene "dobra" wyprodukować. Oczywiście ograniczenia powinny być dobrowolne. Jakżeby inaczej. Pasibrzuchy zaczną mniej jeść i przestaną swe tłuste cielska oblekać w coraz to nowe fatałaszki, Zaczną spacerować po okolicy (zamiast tanio latać na antypody żeby tam żreć i kupować gó...ane pamiątki z podróży, będą czytać książki, jeździć tramwajami, uprawiać ogródki, majsterkować, a w małych domkach do których się przeniosą zimą będzie najwyżej 15 stopni C. Dobrowolnie, z miłości do Pacha Mamy . ... Nie, nie zechcą. Nie po to budowali cywilizację, naukę, technikę, żeby teraz biedować a nie żyć jak paniska. No to albo yebać demokrację, albo od dwóch tysiącleci wyczekiwany koniec świata. Tyle, ze żadnej Paruzji nie będzie. Będzie raj dla kararuchów.

 • freakoman

  Oceniono 4 razy 4

  Niech jeżdżą tranzytem przez San Escobar. Taniej a i klimat lepszy, a także bez podjazdów i zjazdów. Raj po prostu...

 • zd46

  Oceniono 6 razy 4

  Wrócić do pomysłu, TIRY NA KOLEJOWE PLATFORMY!! Mniej spalin a na autostradach wyłącznie tiry z żywnością !!

 • agnrodis

  Oceniono 3 razy 3

  Niemcy i Wlosi chca rozjechac Austrie dla wlasnej wygody, bo sami ceny za to nie zaplaca. A, ze Austriacy beda mieli problemy z zakorkowaniem i autostrad i drog lokalnych, zanieczyszczenie i halas, to im to wisi.

 • agnrodis

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba produkowac mniej badziewia watpliwej jakosci, a wiecej rzeczy porzadniejszych i prostszych, ktore starcza na dluzej. Popyt sie zmniejszy i transportowac trzeba bedzie mniej ... tylko, ze na badziewiu zarabia sie najwiecej, jest ruch w interesie, ale on zatruwa srodowisko i powoduje zmiany klimatyczne.

 • agnrodis

  Oceniono 2 razy 2

  Niemcy i Wlosi najchetniej by zaorali Austriackie Alpy, zeby bylo dla ich transportu plasko i wygodnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX