Łącznie zatrudniają ponad 18 milionów ludzi, a w pierwszej trójce znalazła się tylko jedna korporacja. Oto 10 największych pracodawców na świecie według World Economic Forum.
10. Hon Hai Precision Industry Co. (Foxconn)
Zatrudnienie - 1,2 mln pracowników
Na miejscu 10 znalazła się, pochodząca z Tajwanu, firma Hon Hai Precision Industry Co. znana przede wszystkim pod nazwą Foxconn. Spółka jest największym na świecie producentem elektroniki i komponentów komputerowych. Firma produkuje m.in. dla Apple, Sony, Microsoftu czy Intela.
Zatrudnienie - 1,3 mln pracowników
Uważane za czwartą siłę militarną na świecie, Indyjskie siły zbrojne znalazły się na 9 pozycji. W ubiegłym roku ich całkowity budżet wyniósł 46 mld dol..
Zatrudnienie - 1,4 mln pracowników
W całości należące do państwa, indyjskie linie kolejowe, znalazły się na 8. miejscu. Indian Railways to jedna z największych linii kolejowych na świecie - zawiaduje ponad 115 tys. km torów, ponad 7 tys. stacji kolejowych i obsługuje 23 mln pasażerów dziennie.
Zatrudnienie - 1,5 mln pracowników
Największy dostawca energii elektrycznej w Chinach znalazł się na 7. miejscu. Firma w całości należy do państwa.
Zatrudnienie - 1,6 mln pracowników
Na 6. miejscu kolejna państwowa firma z Chin - China National Petroleum Corporation, czyli największe chińskie przedsiębiorstwo, zajmujące się handlem i wydobyciem ropy naftowej i gazu.
Zatrudnienie - 1,7 mln pracowników
Na 5. miejscu znalazła się brytyjska służba zdrowia. W latach 2012 - 2013 jej budżet przekroczył 127 mld funtów.
Zatrudnienie - 1,9 mln pracowników
4. miejsce należy do firmy McDonald's, czyli największa na świecie sieć fast foodów. Do pracowników firmy zaliczono także osoby zatrudnione u franczyzobiorców - bez tego byłoby "tylko" 420 tys. pracowników.
Zatrudnienie - 2,1 mln pracowników
Amerykańska siec supermarketów - Walmart, znalazła się na 3. miejscu. Firma jest największym prywatnym pracodawcą w Ameryce Północnej i jednym z największych sprzedawców detalicznych na świecie.
Zatrudnienie - 2,3 mln pracowników
Na 2. miejscu znalazły się chińskie siły zbrojne, uważane za trzecią (po USA i Rosji) siłę militarną na świecie. W 2014 r. ich budżet wynosił ponad 126 mld dolarów.
Zatrudnienie - 3,2 mln pracowników
Największym pracodawcą świata jest amerykański Departament Obrony, który nadzoruje wszystkie agencje i funkcje rządu, związane z bezpieczeństwem narodowym oraz siłami zbrojnymi. W 2014 roku budżet departamentu przekroczył 610 mld dolarów