Bill Gates zapłacił 10 mld podatku! I zaskakuje: Powinienem płacić więcej

Współzałożyciel Microsoftu przyznał, że prawdopodobnie płaci wyższe podatki niż ktokolwiek inny na świecie. Co więcej - uważa, że właśnie tak powinno być.
Bill Gates, Melinda Gates Bill Gates, Melinda Gates Fot. Ted S. Warren / AP Photo

Reforma podatkowa w USA

Stany Zjednoczone przyjęły niedawno reformę podatkową, która pozwoli płacić niższe podatki od zysków  i od pieniędzy sprowadzonych zza granicy. W założeniach ma ona być bodźcem do rozwoju amerykańskiej gospodarki, ale sceptycy są zdania, że skorzystają z niej głównie korporacje i najbogatsi obywatele.

Czytaj więcej: Wielka obniżka podatków w USA. Głównie dla bogaczy. Trump po roku rządów w końcu coś osiągnął

Bill Gates Bill Gates fot. Per Thrana/SMK/Flickr.com/CC BY-NC 2.0

Były szef Microsfotu: Powinienem płacić więcej podatków

Do takich sceptyków należy m.in. Bill Gates, który jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek Forbes szacuje się na 86 mld dol., a on sam - wbrew pozorom - pochwala ideę wyższego opodatkowania najzamożniejszych.

- Powinienem płacić więcej - przyznał w wywiadzie z CNBC. - Zapłaciłem ponad 10 mld dol., czyli więcej niż ktokolwiek inny, ale rząd powinien wymagać od ludzi mojej pozycji, by płacili zdecydowanie więcej.

Dolary Dolary Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Podatek progresywny wcale nie jest szkodliwy

Jego zdaniem podatek progresywny wcale nie jest szkodliwy dla zarabiających więcej.

- To nie system progresywny, a raczej regresywny - skomentował system podatkowy. - Zarabiający więcej korzystają z drastycznie większej liczby benefitów niż zarabiający mniej. To odwrotny trend do tego, który zazwyczaj się zauważa, czyli wyższej podstawy podatkowej - tłumaczy.

Warren Buffett Warren Buffett Thetaxhaven (www.flickr.com/photos/83532250@N06)(CC BY 2.0)

Warren Buffett też jest "na tak"

W podobnym tonie wypowiada się inny znany miliarder, Warren Buffett, którego szacowany majątek - 75,6 mld dol. - plasuje go na drugiej pozycji listy Forbesa.

- Nie sądzę, abyśmy potrzebowali obniżenia podatków - powiedział CNBC w październiku.

Więcej o: