Zaskakująca decyzja. Popularna w Polsce sieć sklepów zniknie z rynku

Obecne np. na dworcach czy stacjach metra sklepy 1minute będą sukcesywnie znikać. Spółka Eurocash zawiesza ten projekt.
sklep 1minute sklep 1minute źródło: Lagardere Travel Retail

Kolejne sklepy 1minute zamykane

Placówki sieci 1minute są swoistym połączeniem kiosku z prasą, kawiarenki, bistro i sklepiku z gotowymi daniami na śniadania, lunche czy kolacje. Szczególnie popularne są w okolicach dworców. W każdym z nich można było zjeść hot doga, napić się kawy, czy zrobić drobne zakupy.

Sieć jednak nie będzie się już rozwijać i można założyć, że zniknie z rynku. Zamykane są kolejne placówki - parę dni temu zniknął sklep przy ulicy Grzybowskiej w Warszawie.

sklep 1minute sklep 1minute źródło: Lagardere Travel Retail

Jedno kluczowe zdanie

Nie został on zamknięty przypadkiem. W swoim raporcie rocznym Grupa Eurocash przemyciła informację, którą łatwo można było przegapić - "projekt 1minute zostanie zawieszony z powodu braku dedykowanej oferty i łańcucha dostaw na rynku".

Tymczasem we wrześniu 2016 roku prezes Grupy Eurocash, Luis Amaral zapewniał, że projekt 1minute został stworzony od zera łącznie z ofertą produktową. Firma testowała wtedy nowe rozwiązania dla tej sieci (przejętej przez spółkę zależną Grupy - Eurocash Convenience), które miały unowocześnić i rozwinąć ten projekt.

Hurtownia Eurocash Hurtownia Eurocash JAROSŁAW KUBALSKI

Rok ze stratą

Dokładne wyniki 1minute nie są znane, ale zawieszenie projektu sugeruje, że nie przynosił on oczekiwanych zysków. Grupa Eurocash ogólnie w 2017 roku nie radziła sobie za dobrze - pomimo wzrostu przychodów ze sprzedaży do 23,27 mld złotych z 21,22 mld w 2016 zysk netto Grupy zamienił się ostatecznie w stratę 29,5 mln złotych.

Duży wpływ na to miały odpisy związane z wyłudzeniami VAT, których jedną z ofiar była Grupa - Eurocash wpłacił ponad 95 mln złotych do urzędu skarbowego tytułem zabezpieczenia. O wadze tego wydarzenia wspomina prezes Grupy Eurocash Luis Amaral w liście rozpoczynającym raport roczny.

Czytaj więcej: Eurocash, największy hurtownik w Polsce, zaliczył najgorszy rok w historii. Oszukali go na podatku VAT

Lewiatan, handel Lewiatan, handel Maciej Bednarek

Inne biznesy Eurocash

Grupa Eurocash działa na rynku hurtowym oraz poprzez marki detaliczne takie jak: Delikatesy Centrum, ABC, Groszek czy Lewiatan. Intensywnie reklamuje też aktualnie sieć drogerii Kontigo, mającą aktualnie 11 placówek w Warszawie i Poznaniu. Główne źródło wpływów Grupy to sprzedaż hurtowa, zarówno do sklepów niezależnych, jak i do sklepów franczyzowych działających pod markami należącymi do Eurocash.

Grupa Eurocash zatrudnia obecnie około 11 340 osób w spółkach prowadzących działalność hurtową i około 2100 osób w centrali. Większość zatrudnionych to mężczyźni (62,5 proc.), a udział kobiet w liczbie pracowników spadł w stosunku do 2016 roku o 2,5 punktu procentowego.

***

Więcej o: