Właściciel British Airways ma chęć na Norwegian Air. Ceny akcji norweskiej taniej linii lotniczej oszalały

To może być wielkie przejęcie na rynku lotniczym. Właściciel British Airways zdradził, że ma ochotę przejąć Norwegian Air.
Samolot Norwegian Air na krakowskim lotnisku Samolot Norwegian Air na krakowskim lotnisku Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Kurs akcji Norwegian Air ostro w górę

Wystarczyło, że International Airline Group (IAG), właściciel British Airways, kupił 4,61 proc. akcji Norwegiana i dodał, że traktuje to jako pierwszy krok do przejęcia norweskich linii, by kurs akcji norweskiego przewoźnika dosłownie eksplodował. Od rana do 16:15 kurs akcji poszybował w górę aż o 45 proc. Przedstawiciele norweskiego przewoźnika, póki co, odmawiają komentarza. Inaczej za to wygląda kurs IAG, który na londyńskiej giełdzie, w stracił 1,3 proc.

Kura akcji Norwegian - 1 rok
investing.com

Samolot Norwegian na Lotnisku Chopina Samolot Norwegian na Lotnisku Chopina Fot. Dariusz Kłosiński / Materiały prasowe

Kolejna firma w grupie

Norwegian może być atrakcyjną inwestycją dla IAG, które kontroluje już takie linie, jak British Airways, AerLingus czy Iberia. Norwegian, to tzw. tanie linie lotnicze operujące w Europie, ale także na trasach do Ameryki czy do Azji.

O firmie głośno było, gdy przeszło do niej, skuszonych takimi luksusami, jak płatny urlop czy umowa o pracę, wielu pilotów z Ryanair. Szef Ryanaira, Michael O'Leary odgrażał się wtedy, że Norwegian nie przetrwa zimy.

Boeing_747-436_-_British_Airways Boeing_747-436_-_British_Airways fot. Eluveitie / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Negocjace mogą być trudne

Norweski przewoźnik ma rozdrobniony akcjonariat, co może utrudnić przejęcie. Największym akcjonariuszem jest twórca linii i obecny prezes - Bj?rn Kjos, który ma 26,8 proc. akcji. Oznacza to, że International Airline Group będzie musiało negocjować z wieloma podmiotami, jeżeli naprawdę chce przejąć popularnego przewoźnika.

Więcej o: