Uwaga, dziś mija ważny termin w sprawie PIT. Jeśli go przegapisz, musisz radzić sobie sam

Tylko do 16 kwietnia 2018 r. można składać wnioski o to, by urząd skarbowy przygotował dla nas wstępnie wypełniony PIT-37. Wystarczy go zaakceptować, by rozliczenie z fiskusem z podatku za 2017 r. mieć z głowy
Formularz PIT Formularz PIT Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Po przeszło 25 latach rozliczeń z fiskusem wypełnienie PIT dla większości z nas nie jest już problemem. Ale tych, którzy lubią to robić, ze świecą szukać. Większość, na myśl o konieczności wypełnienia PIT zgrzyta zębami.


PIT-WZ tylko na dwie ulgi

Być może dla części z nich dobrym rozwiązaniem jest roczne zeznanie podatkowe wstępnie wypełnione przez fiskusa. Jednak, aby urząd skarbowy takie zeznanie przygotował, trzeba o to do niego wystąpić ze specjalnym wnioskiem. Ten wniosek to formularz PIT-WZ.

Podatnik przekazuje w nim informacje o tym z jakich ulg chce skorzystać, czy chce przekazać 1 proc. swojego rocznego podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego oraz czy zamierza rozliczać się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Co ważne fiskus uwzględnia w przygotowywanym przez siebie zeznaniu tylko dwie ulgi. Jest to ulga na dzieci (trzeba podać ich dane) oraz rehabilitacyjna. Jeśli podatnik chce skorzystać z innej ulgi, choćby na internet, za darowizny, oddaną krew, odsetkowej czy na IKZE, ze wstępnie przygotowanego PIT nic nie będzie. Musi sam wypełnić swoje zeznanie rocznie.

- Uwzględniamy tylko dwie najpopularniejsze ulgi. Z pozostałych korzysta mniej osób - tłumaczyło Ministerstwo Finansów.

PIT-WZ podpisany na kilka sposobów

Wróćmy do PIT-WZ. Fiskus pyta tu też o koszty uzyskania przychodów, które przysługują podatnikowi. Musi on podać czy pracował w jednym miejscu czy w kilku, czy dojeżdżał do pracy z innej miejscowości... To ważne, bo jeśli nie poda kosztów, to nie zostaną one uwzględnione w zeznaniu, tym samym jego podatek będzie wyższy. Bo po prostu dzięki kosztom, dochód do opodatkowania jest niższy. Należy też podać kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz informacji od pracodawców lub organów rentowych, urząd skarbowy przygotuje dla podatnika wstępnie wypełniony PIT-37.

PIT-WZ nie można wypełnić i zanieść do urzędu skarbowego w wersji papierowej. Jedyna droga na jego złożenie to Internet.

Wniosek PIT-WZ można podpisać na kilka sposobów:
- podając dokładną kwotę przychodów z zeznania sprzed roku,
- podpisem elektronicznym,
- profilem zaufanym.

Co zrobić ze wstępnie wypełnionym zeznaniem

Po złożeniu PIT-WZ fiskus w ciągu najdalej 5 dni na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej prześle mu link do wstępnie przygotowanego zeznania rocznego. Tu podatnik ma trzy możliwości. Może podpisać zeznanie (tak jak PIT-WZ) i odesłać fiskusowi. Rozliczenie będzie miał z głowy. Może je też odrzucić. Czyli nie podpisywać. Zrobi tak jeśli na przykład uzna, że w zeznaniu chce coś zmienić. Wtedy jednak musi samodzielnie wypełnić i odesłać PIT roczny do swojego urzędu skarbowego. Jeśli jednak podatnik zeznania nie zaakceptuje ani nie odrzuci, to po upływie terminu rozliczenia, fiskus uzna, że zostało ono złożone.

Termin na złożenie PIT-WZ upływa w tym roku16 kwietnia. Fiskus musi mieć czas na jego przygotowanie i wysłanie podatnikowi jeszcze przed końcem kampanii rozliczeń za 2017 r.

Rozliczenie PIT można złożyć m.in. w Urzędzie Skarbowym w Kielcach Rozliczenie PIT można złożyć m.in. w Urzędzie Skarbowym w Kielcach PAWEŁ MAŁECKI

Koniec PIT-owania już 30 kwietnia

Podatnicy, którzy nie chcą pomocy fiskusa w wypełnieniu zeznania rocznego, muszą to zrobić samodzielnie. Na złożenie PIT i ewentualną dopłatę podatku mamy  czas do 30 kwietnia.

Więcej o: