Sony Xperia XZ2 zdecydowanie nie jest najlepszym smartfonem na świecie, ale może pochwalić się kilkoma unikalnymi funkcjami [TEST]

Podczas gdy Samsung i Huawei "prężą muskuły", Sony robi swoje. Xperia XZ2 nie jest smartfonem, który zawojuje rynek, ale z pewnością znajdzie swoją niszę.
Sony Xperia XZ2 Sony Xperia XZ2 fot. Bartłomiej Pawlak

Xperia XZ2 - WYGLĄD

Xperia XZ2 zrywa z dotychczasową nieco "kanciastą" stylistyką Sony. Nowy design został ochrzczony przez producenta mianem Ambient Flow. Smartfon ma bardziej opływowy i nowoczesny wygląd, choć nadal odstaje od takich urządzeń, jak iPhone X czy Galaxy S9. Chodzi tu przede wszystkim o - mimo wszystko - dość spore ramki urządzenia.

Nowa Xperia dobrze leży w dłoni, ale.. tylko w dłoni. No właśnie, Ambient Flow ma też swoją ciemną stronę. Wypukłe i śliskie plecki telefonu sprawiają, że telefon można przypadkowo strącić z biurka, czy też jakiejkolwiek innej powierzchni. Smartfon wręcz niemiłosiernie się ślizga i "chybocze". Mniej ostrożnym użytkownikom polecam od razu nabyć etui.

Sony Xperia XZ2
fot. Bartłomiej Pawlak

Xperia XZ2 praktycznie na całej powierzchni została pokryta szkłem Gorilla Glass 5, a cała konstrukcja została wzmocniona metalową ramką. Telefon jest dość masywny - waży 198 g.

Obawiałem się, że szklana obudowa telefonu będzie łapać rysy. Okazało się jednak, że po ponad dwóch tygodniach użytkowania tylny panel urządzenia jest wciąż w idealnym stanie. Trochę gorzej jest z ekranem, na którym można już znaleźć pierwsze mikro-zarysowania.

Dużym rozczarowaniem okazało się przeniesienie czytnika linii papilarnych z bocznego panelu na plecki urządzenia. Nie chodzi tu nawet o to, że Sony zrezygnowało z pewnej oryginalności, ale przede wszystkim o to, że nowy czytnik znajduje się zbyt nisko. Gdy chwytałem smartfon, to mój palec wskazujący w naturalny sposób wędrował w okolice soczewki aparatu. Aby odblokować smartfon, musiałem go więc nienaturalnie wygiąć.

Sony Xperia XZ2
fot. Bartłomiej Pawlak

Cieszy natomiast fakt, że na bocznym panelu telefonu wciąż znajduje się fizyczny przycisk aktywujący spust migawki aparatu. To bardzo przydatne rozwiązanie i dziwię się, że nie korzystają z niego również inni producenci. Na bocznej krawędzi urządzenia znajdziemy również dwa inne fizyczne przyciski - budzenia/usypiania oraz regulacji głośności.

Sony Xperia XZ2
fot. Bartłomiej Pawlak

Na górnej krawędzi producent umieścił slot kart SIM/microSD, a na dole znalazło się miejsce dla mikrofonu oraz portu USB-C. Próżno szukać fizycznego wyjścia audio (mini-jack).

Sony Xperia XZ2 Sony Xperia XZ2 fot. Bartłomiej Pawlak

Xperia XZ2 - EKRAN

Xperia XZ2 została wyposażona w 5,7-calowy ekran o rozdzielczości FullHD+ (2160x1080)  Nie jest to rzecz jasna najlepszy wyświetlacz, jaki spotkałem w smartfonie (porównywanie zwykłego IPS-a z AMOLED-em w Galaxy S9 czy iPhone X nie ma żadnego sensu), ale trudno mieć do niego większe zastrzeżenia. Ekran oferuje dobre kąty widzenia, naturalną reprodukcję kolorów oraz wsparcie dla technologii HDR (dynamiczny kontrast).

Sony Xperia XZ2
fot. Bartłomiej Pawlak

Po raz pierwszy Sony zdecydowało się na zastosowanie wyświetlacza o proporcjach 18:9. To oczywiście obecnie rynkowy standard i trudno byłoby go w dalszym ciągu ignorować. Niestety nie wszystkie aplikacje automatycznie dostosowują się do tych proporcji, a - co gorsza - nie możemy ustalać skalowania ręcznie. Sony powinno popracować nad tą funkcją.

Xperia XZ2 - AnTuTu Benchmark Xperia XZ2 - AnTuTu Benchmark fot. DM

Xperia XZ2 - WYDAJNOŚĆ

Xperia XZ2 dysponuje bardzo wydajnym układem Qualcomm Snapdragon 845, czyli tym samym który zastosowano chociażby w najnowszym Samsungu Galaxy S9. Smartfon wyposażono również w 4 GB RAM oraz 64 GB pamięci wewnętrznej, którą możemy rozszerzyć za pomocą slotu kart microSD (ale tylko gdy nie korzystamy z trybu DualSIM).

Xperia XZ2
fot. DM

XZ2 to bardzo szybki smartfon, co potwierdzają zarówno testy w benchmarkach (ponad 250 tys. punktów w AnTuTu robi wrażenie), jak i doświadczenia z codziennego użytkowania tego urządzenia. Smartfon Sony świetnie radzi sobie z obsługą Androida Oreo 8.0. Aplikacje uruchamiają się bardzo szybko i - z kilkoma wyjątkami - działają płynnie.

Xperia XZ2 świetnie sprawdzi się również jako przenośna konsola do gier, i nawet najbardziej wymagające graficznie tytuły (np. Mortal Kombat X, czy Asphalt 8) nie są dla smartfona Sony praktycznie żadnym wyzwaniem. Do tego dodać należy obsługę kontrolera DualShock 4 oraz funkcję Remote Play, która pozwala ogrywać na Xperii XZ2 tytuły z PlayStation 4.

Sony Xperia XZ2 Sony Xperia XZ2 fot. Bartłomiej Pawlak

Xperia XZ2 - APARAT

Pora na największą kontrowersję, czyli aparat. Na ten element w Xperii XZ2 należy spojrzeć z dwóch perspektyw. Pierwsza z nich, to znakomite funkcje wideo. Druga, to zwyczajny pojedynczy obiektyw, który pozwoli nam wykonać poprawne, ale tylko poprawne zdjęcia.

Zacznijmy od wideo. Xperia XZ2 pozwala nagrywać filmy w rozdzielczości 4K w trybie HDR i - na ten moment - pod tym względem wyprzedza zarówno Samsunga, jak i Huawei. Jakość rejestrowanego materiału wideo jest znakomita, ale tylko przy odpowiednim oświetleniu. Gdy światła jest mało, to kamera "łapie" sporo ziarna i szumów.

Tryb Super Slow Motion, który po raz pierwszy pojawił się już w ubiegłorocznych modelach Xperii, teraz pozwala nagrywać filmy w FullHD. Nagrywanie w zwolnionym tempie wciąż jest jednak dość... trudne. Samodzielnie musimy uchwycić idealny moment, aby aktywować tryb 960 klatek na sekundę (ze względu na ograniczenia technologiczne rejestruje on obraz przez zaledwie 0,2 sekundy). Zupełnie inaczej podszedł do tego Samsung w Galaxy S9, gdzie tryb Super Slow Mo jest aktywowany automatycznie, gdy tylko czujnik aparatu zarejestruje ruch.


fot. DM


fot. DM


fot. DM

Xperia XZ2
fot. DM

Pora na aparat. Xperia XZ2 została wyposażona w pojedynczy obiektyw z matrycą Exmor RS 19 mpx oraz przysłoną f/2.0. Tak jak już wspomniałem, wykonywane zdjęcia są poprawne, ale brakuje im szczegółowości, co widać dobrze, gdy zdecydujemy się je powiększyć. Na plus zaliczyć należy bardzo naturalne odwzorowanie kolorów. XZ2 nie upiększa na siłę świata. Jednym ta surowość pewnie się spodoba, inni będą rozczarowani.

Xperia XZ2
fot. DM

Zdjęcia wykonywane wieczorem są przeciętne. Obiektyw nie radzi sobie w słabszych warunkach oświetleniowych. Możemy także zapomnieć o zdjęciach portretowych z rozmytym tłem (bokeh). W XZ2 taki efekt możemy uzyskać tylko w postprodukcji, ale jest on jedynie namiastką trybu fotograficznego z iPhone'a, Google Pixel 2 czy SGS9.

Więcej zdjęć, które wykonałem Xperią XZ2 można znaleźć w tym miejscu.

Xperia XZ2 - Bateria Xperia XZ2 - Bateria fot. DM

Xperia XZ2 - BATERIA

Xperia XZ2 dysponuje akumulatorem o pojemności 3180 mAh, który okazał się zaskakująco wydajny. Przy średnio intensywnym użytkowaniu, telefon potrafił wytrzymywać na jednym ładowaniu nawet 2 dni. Przy bardziej intensywnym użytkowaniu nową Xperię musiałem ładować raz na dobę, co i tak jest dość przyzwoitym rezultatem, jak na obecne standardy.

Nowy smartfon Sony wspiera technologię Qualcomm Quick Charge 3.0., a w zestawie z urządzeniem znajduje się też odpowiednia ładowarka. Oprócz tego, Xperia XZ2 obsługuje technologię ładowania indukcyjnego (Qi). Sam ładowałem telefon w ten właśnie sposób. Oczywiście cały proces trwa wówczas dłużej, niż w przypadku ładowarki Quick Charge.

Xperia XZ2 Xperia XZ2 fot. DM

Xperia XZ 2 - DŹWIĘK

Audio zawsze było mocną stroną smartfonów z serii Xperia. Nie inaczej jest tym razem. XZ2 wyposażono w dwa stereofoniczne głośniki S-Force Front Surround, które charakteryzują się bardzo dobrą głośnością, jak również jakością dźwięku. Trudno mi sobie przypomnieć smartfona, na którym (bez słuchawek), tak dobrze oglądało mi się filmy i słuchało muzyki.

A jeśli chodzi o słuchawki, to podłączymy je do Xperii XZ2 tylko bezprzewodowo (Bluetooth)  lub za pośrednictwem przejściówki USB-C/mini-jack. Smartfon nie został wyposażony w fizyczne wyjście audio, co w przypadku mocno "muzycznego" urządzenia, uważam za błąd.

Fani bezprzewodowego słuchania z pewnością ucieszą się, że XZ2 wspiera technologię LDAC, która umożliwia transmisję dźwięku w wysokiej rozdzielczości z maksymalną prędkością 990 kb/s. To prawie trzy razy szybciej niż w przypadku "standardowej" technologii SBC.

Ostatnią nowością jest system dynamicznej wibracji, który pozwoli nam "poczuć dźwięk". Do Xperii XZ2 przybył on oczywiście z konsoli PlayStation 4, a raczej z kontrolera DualShock 4. W uproszczeniu, w czasie oglądania filmów lub grania, oprogramowanie telefonu analizuje natężenie dźwięku płynącego z głośników i dopasowuje do niego odpowiednie wibracje. To oczywiście fajny "bajer", ale dość szybko się nudzi i nie wpływa szczególnie na tzw. imersję.

Xperia XZ2 Xperia XZ2 fot. DM

Xperia XZ2 a PlayStation 4

Jak wspomniałem wcześniej, Xperia XZ2 może być również świetną mobilną konsolą do gier. Za pośrednictwem aplikacji Remote Play można streamować tytuły z PS4 bezpośrednio na ekran telefonu. Obawiałem się trochę o to, jak ta funkcja sprawdza się w praktyce. Te obawy okazały się jednak całkowicie bezpodstawne. Remote Play sprawuje się bardzo dobrze. Rozgrywka jest płynna, o ile dysponujemy odpowiednio szybkim łączem internetowym.

Remote Play może świetnie sprawdzić się w sytuacji, gdy ktoś "zajmie" nam telewizor, a koniecznie chcemy kontynuować rozgrywkę. Co ważne, smartfon Sony możemy w łatwy sposób sparować z kontrolerem DualShock 4. Oczywiście grać można też na wirtualnym dotykowym kontrolerze, ale w przypadku większości gier jest to dość karkołomny pomysł.

Sony Xperia XZ2 Sony Xperia XZ2 fot. Bartłomiej Pawlak

Xperia XZ2 - PODSUMOWANIE

Samsung i Huawei grają dziś w zupełnie innej lidze. Sony zdaje sobie z tego sprawę i wcale nie zamierza obrażać się na rzeczywistość. Japończycy tworzą smartfony przede wszystkim dla wielbicieli Sony. Budują swój mały ekosystem, który nie jest tak ekskluzywny i unikalny, jak w przypadku Apple, ale oferuje kilka fajnych smaczków, jak choćby Remote Play z PS4, Dynamic Vibration System czy unikalne funkcje audio i wideo. 

Xperia XZ2 nie jest najlepszym flagowcem dostępnym na rynku. Na szczęście daleko jej też do miana najgorszego flagowca. Smartfon Sony nie będzie bił rekordów sprzedaży, ale nie mam wątpliwości, że znajdzie swą niszę. Choćby dlatego, że jest "jakiś". A to już coś.

Na koniec kilka słów o cenie. W przedsprzedaży telefon był sprzedawany w cenie 3599 zł w zestawie z konsolą PlayStation 4, co - w mojej opinii - było świetnąofertą. Teraz zestawów z PS4 już nie ma, ale cena pozostała taka sama i trudno uznać ją za atrakcyjną.

Nie mam jednak wątpliwości, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy telefon stanieje o co najmniej kilkaset złotych. Jeśli więc interesuje was Xperia XZ2, może warto trochę poczekać?

Więcej o: