Samsung Galaxy Note 9 ma się czym pochwalić. Wybraliśmy 5 najważniejszych cech wyróżniających nowego flagowca

9 sierpnia na konformacji prasowej w Nowym Jorku, Samsung pokazał kolejnego flagowca z serii Galaxy Note. Koreańczycy nie zafundowali żadnych niespodzianek i byli raczej ostrożni we wprowadzaniu nowości. Mimo wszystko w Galaxy Note 9 znalazło się kilka unikatowych rozwiązań. Wybraliśmy 5 najważniejszych.
Samsung Galaxy Note 9 Samsung Galaxy Note 9 fot. Bartłomiej Pawlak / Next.Gazeta.pl

Największy ekran w historii

W Galaxy Note 9 Samsung zdecydował się na użycie ekranu o przekątnej 6,4 cala. To o 1/10 cala więcej niż w poprzedniku. Tak mała zmiana sprawiła jednak, że wyświetlacz nowego Note'a jest największym jaki kiedykolwiek Samsung umieścił w smartfonie.

W porównaniu do smartfonów z serii Galaxy S różnica też nie jest wielka, jednak będzie zauważalna. Galaxy S8 Plus oraz S9 Plus mają panele o przekątnej 6,2 cala.

Galaxy Note 9 wyróżnia się też rewelacyjną jakością obrazu. Nie mam wątpliwości, że przy w najbliższym czasie zostanie okrzyknięty smartfonem z najlepszym ekranem w historii. Podobną sytuację wcześniej mieliśmy z Galaxy S9, Galaxy Note 8, Galaxy S8...

Samsung Galaxy Note 9 Samsung Galaxy Note 9 fot. Bartłomiej Pawlak / Next.Gazeta.pl

Unikalny, jeszcze bardziej zaawansowany rysik

Rysik S-Pen jest nierozłącznie związany z serią Galaxy Note. Stanowi bardzo istotny wyróżnik tej linii i jest czym zupełnie unikatowym w świecie smartfonów. W tegorocznej edycji notatnika Samsunga również nie mogło go zabraknąć.

Tym razem Koreańczycy pokusili się jednak o rozbudowanie jego możliwości. Umieścili wewnątrz Bluetooth i niewielki akumulator, która wystarcza na ok. 30 min działania. Dzięki temu stało się możliwe wykorzystanie go jako pilota do sterowania muzyką i filmami, zmiany slajdów na prezentacji czy zrobienie selfie zdalnie.

Co ważne z zewnątrz rysik nie różni się niemal niczym od poprzednich. Wciąż jest mały, lekki i wodoszczelny.

Samsung Galaxy Note 9 Samsung Galaxy Note 9 fot. Bartłomiej Pawlak / Next.Gazeta.pl

Wbudowanym komputerowy tryb DeX

Podczas prezentacji Galaxy S8 Samsung pokazał światu stację dekującą DeX, która zamienia smartfon w przenośny komputer pracujący na bardzo mocno zmodyfikowanym Androidzie. To przemyślane i unikatowe rozwiązanie, którego próżno szukać u konkurentów. Więcej o tym możecie przeczytać w naszej recenzji.

W Galaxy Note 9 obsługi komputerowego trybu DeX oczywiście również nie mogło zabraknąć. Samsung zdecydował się jednak uprościć całą operację i teraz zamiast dodatkowego urządzenia wystarczy zabrać ze sobą kabel MHL z końcówką USB typu C i HDMI. Znajdziecie go w niemal każdy sklepie z elektroniką za kilkadziesiąt złotych.

Stacje dokujące DeX i DeX Pad teraz przydadzą się tylko najbardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy muszą korzystać z wielu programów jednocześnie.

Samsung Galaxy Note 9 Samsung Galaxy Note 9 fot. Bartłomiej Pawlak / Next.Gazeta.pl

1 TB miejsca na dane

Topowy Exynos, 8 GB RAM i 512 GB miejsca na dane. Mało który smartfon może pochwalić się taką specyfikacją. A tak wygląda specyfikacja Galaxy Note 9 w najmocniejszej wersj. Do tego wciąż zachowano obsługę kart MicroSD powiększających pamięć o kolejne 512 GB.

Łącznie daje to okrągły terabajt miejsca w smartfonie. Odejmując kilka gigabajtów zajętych przez system operacyjny, dla użytkownika zostaje jeszcze ponad 1000 GB przestrzeni na pliki. Taką pamięć w telefonie nie będzie łatwo zapełnić.

Samsung Galaxy Note 9 Samsung Galaxy Note 9 fot. Bartłomiej Pawlak / Next.Gazeta.pl

Największa bateria w smartfonach Samsunga

W dużym smartfonie powinna znaleźć się duża bateria i tak jest w przypadku Galaxy Note 9. Jej pojemność to 4000 mAh - największa jaką dotychczas Samsung zastosował we flagowcu. Dla porównania Galaxy Note 7 miał ogniwo 3500 mAh (i ekran 5,7 cala), a w Galaxy Note 8 z wyświetlaczem 6,3 cala był akumulator o pojemności zaledwie 3300 mAh. Sporo mniejsze baterie miały też Samsungi Galaxy S8 Plus i S9 Plus.

Jak zastosowanie dużego ogniwa wpłynie na czas pracy? Tego dowiemy się dopiero, gdy smartfon trafi do redakcji na testy. Na razie można jednak zakładać, że przy aktywnej pracy Note 9 wytrzyma maksymalnie 1 - 1,5 dnia. Przy oszczędnym użytkowaniu możemy prawdopodobnie liczyć na dwie doby bez ładowarki.

Więcej o: