Co nowego w świecie przeglądarek?

Przeglądarka - jedna z najważniejszych (o ile nie najważniejsza) aplikacja zainstalowana na komputerze. Przeważnie korzystamy z jednej przeglądarki przez wiele lat - może warto jednak przyjrzeć się, co szykuje konkurencja? Przyjrzeliśmy się najnowszym wersjom wszystkich popularnych przeglądarek. Co się w nich zmienia?
Opera 11 beta Opera 11 beta Fot. Opera

Opera 11 beta - ciekawa, ale bez fajerwerków

Co nowego: Opera właśnie udostępniła wersję beta 11 odsłony swojej przeglądarki, dlatego to właśnie od niej zaczniemy. Co nowego zaproponowali nam Norwegowie? Głównym usprawnieniem jest możliwość grupowania kart (to teraz trend w większości przeglądarek). Aby wprowadzić więcej ładu w otwartych kartach teraz w Operze można "nałożyć" jedną kartę na drugą (efekty widoczne są na zdjęciu). Oprócz tego już od wersji alfa "jedenastka" daje możliwość instalowania dodatków. Wtyczek jest obecnie ok. 150 - do Fiefoksa jeszcze daleko - za to instalacja przebiega bardzo łatwo, bez konieczności resetowania przeglądarki. W teście Acid3 Opera 11 beta osiąga wynik 100/100 - bardzo zacnie. Korzystałam jednak z szybszych przeglądarek, a prędkość uruchamiania się aplikacji i ładowania się stron są dla mnie absolutnym priorytetem.

Ocena: Opera to taki wół roboczy stron internetowych - zgodny ze standardami, solidny. Posiada kilka przydatnych funkcji (jak wprowadzona już jakiś czas temu Opera Unite czy tryb Turbo). Nowości wprowadzone w wersji 11 natomiast nie budzą we mnie specjalnych emocji - wtyczki znamy od wielu, wielu lat, a grupowanie kart (choć przydatne) wprowadziła już także konkurencja. Zwolennicy Opery pewnie będą  bardzo zadowoleni ze zmian. Ja przeglądarki na Operę na razie nie zmienię.

Naj: najbardziej stabilna

Internet Explorer 9 beta Internet Explorer 9 beta Fot. Microsoft

Internet Explorer 9 beta - zaskoczenie

Co nowego: Internet Explorer 9 beta zadebiutował w połowie września. Od tej pory osoby, które postanowiły przeglądarkę zainstalować otrzymały już pierwszą aktualizację oprogramowania, a także pojawiła się siódma wersja dla deweloperów (Platform Preview). Nowości które pojawiły się wraz z IE9 to wsparcie przeglądarki dla HTML5, akceleracja sprzętowa (wykorzystywanie zasobów karty graficznej przy przetwarzaniu danych), nowy silnik Chakra oraz całkowicie zmieniony interfejs. Co więcej - w testach wydajnościowych (np. JavaScriptu) Internet Explorer 9 beta bije na głowę inne przeglądarki. Jeśli macie wątpliwości co do zgodności ze standardami sieciowymi, to są one ciągle uzasadnione. IE9 przechodzi test Acid3 "tylko" (albo raczej "aż") na 95 ze 100 możliwych punktów.

Ocena: jeśli Opera jest "wołem roboczym Sieci", to Internet Explorer 9 jest jej czarnym koniem. Chyba niewiele osób zakładało, że Microsoft zrobi dobry produkt, który niewiele będzie miał wspólnego z wersją 8. Tymczasem IE9 uruchamia się błyskawicznie, strony ładują się szybko i płynnie, a dodatkowo oferuje kilka nieinwazyjnych wodotrysków (w postaci dostosowującego się koloru przeglądarki do dominującego motywu strony).

Naj: największe zaskoczenie

Firefox 4 beta 7 Firefox 4 beta 7 Fot. Mozilla

Firefox 4 beta 7 - dużo lepszy od poprzednika

Co nowego: Główną nowością z punktu widzenia użytkownika jest organizacja kart. W mało widocznym miejscu w prawym górnym rogu okna przeglądarki znajduje się przycisk za pomocą którego można zarządzać otwartymi kartami Firefoksa. Poszczególne grupy można nazwać i dowolnie przesuwać po ekranie, a gdy zdecydujemy się powrócić do pracy będziemy mogli swobodnie przełączać się między poszczególnymi podgrupami. Można też zsynchronizować dane między przeglądarkami na różnych komputerach (chodzi o zakładki, hasła, ustawienia, historię, itp.).

Ocena: Firefox 4 beta 7 uruchamia się znacznie szybciej niż ostatnia stabilna wersja, czyli FF 3.6. Do tego liczba dodatków do przeglądarki wciąż jest największa na rynku - niestety, nie wszystkie wtyczki są jeszcze kompatybilne z najnowszą wersją przeglądarki Mozilli. Jeśli jesteście przywiązani do Firefoksa, ale zniechęca Was jego ociężałość - miejcie nadzieję. Czwórka będzie lepsza.

Naj: najwięcej dodatków

Google Chrome 9 dev Google Chrome 9 dev Fot. Google

Chrome 9 wersja deweloperska - do wyboru, do koloru

Co nowego: Akceleracja sprzętowa i organizacja kart. W Chrome 9 (wersja deweloperska) można korzystać ze wsparcia karty graficznej przy przetwarzaniu tzw. "zasobożernych treści". Opcja ta jednak nie jest uruchomiona domyślnie - trzeba ją samemu włączyć, a Google uprzedza wcześniej, że robimy to na własną odpowiedzialność. Podobnie rzecz się ma z organizacją kart - funkcję tę także należy uruchomić samodzielnie. Co się dzieje gdy postanowimy zaryzykować? Wsparcie GPU nie było u mnie wyraźnie dostrzegalne - pewnie to kwestia odwiedzania niewłaściwych, bo niewymagających wiele stron internetowych. Natomiast zarządzanie otwartymi kartami jest ciekawe, ale trzeba się do niego przyzwyczaić. W odróżnieniu do IE czy Firefoksa w Chrome można włączyć pionowy pasek kart po lewej stronie okna aplikacji. Wówczas ginie możliwość przełączania się między nimi w tradycyjny sposób. Rozwiązanie jest bardzo dobre, o ile dysponujemy monitorem w godnych rozmiarach. Moja 15" okazała się być niewystarczająca i strony www "zawijały się", co niekoniecznie może się podobać.

Ocena: Poprawy prędkości Chrome nie zauważyliśmy. Może dlatego, że przeglądarka i tak działa błyskawicznie więc ewentualne zmiany idące w setne sekundy nie robią już większej różnicy. Nowości w Chrome 9 dev przyjmuję z zadowoleniem, choć nie można ich nazwać rewolucją.

Naj:
najszybszy

Trendy, czyli co nas czeka

Jak widać z przeglądu nowości na rynku przeglądarek, można wskazać dwa wyraźne trendy - organizacja kart (na różne sposoby) oraz wykorzystywanie mocy GPU do przetwarzania stron internetowych. Zarządzanie kartami bardzo cieszy i choć nie przepadam za Operą, to chyba jej rozwiązanie najbardziej przypadło mi do gustu. Akcelerację sprzętową trudno oceniać bez specjalnych urządzeń więc stwierdzimy tylko, że działa i chwała jej za to. Mnie podoba się kierunek w którym zmierzają przeglądarki, stając się coraz szybsze i lżejsze. Wiemy jednocześnie, że wielu z Was jest bardzo przywiązanych do "swojej" przeglądarki, więc macie okazję napisać w komentarzach, za co ją tak naprawdę cenicie.
Więcej o: