Solorz stawia na inteligentne domy. Wielka inwestycja, która zmieni Polskę?

Znany miliarder buduje "inteligentny dom". W tej wizji jego grupa będzie dostarczała w ramach jednego rachunku prąd, telewizję i internet - informuje "Parkiet"

- Mam wizję tzw. inteligentnego domu. Będziemy oferować klientowi wszystko: internet, telefon, telewizję - mówi "Parkietowi" Zygmunt Solorz-Żak, właściciel telewizji Polsat i sieci komórkowej Polkomtel, którą kupił w ubiegłym roku za ponad 15 mld zł - było to największe przejęcie 2011 roku w Europie.

Czytaj więcej na ten temat w "Parkiecie": Wizja e-domu kieruje Solorzem

W "Parkiecie" czytamy, że do koncepcji inteligentnego domu pasuje też np. prąd, dlatego Solorz rozważa powiększenie portfela o kolejne firmy energetyczne. Kontroluje już m.in. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, nie posiada on jednak systemu przesyłowego. Mają go za to państwowe koncerny, jak Enea czy Energa. Miliarder nie precyzuje, czy właśnie ich przejęciem byłby zainteresowany. - Na dziś nie ma takiego tematu - mówi Solorz.

Zobacz wideo

W ramach tej koncepcji rozwijać będzie się należąca do Solorza sieć Plus, która pracuje nad własnym sklepem z aplikacjami i własną bankowością. Jednak w tym projekcie niekoniecznie będzie brał udział wchodzący w skład jego grupy Invest Bank. - Były plany związane z Invest Bankiem i Aliorem, ale nic z tego nie wyszło. Nie wykluczam jednak współpracy. Alior to prężnie rozwijający się bank - mówi Zygmunt Solorz.

Informuje też, że Plus i Cyfrowy Polsat zwiększają liczbę klientów mobilnego internetu i superszybkiego dostępu do sieci LTE. Nie zdradza, ilu klientów internetu ma obecnie Plus. Dane te podał jednak bank HSBC - według jego wyliczeń pod koniec czerwca Plus miał 571 tys. abonentów szerokopasmowego internetu.

Inteligentne domy: Dość droga zabawa

Systemy inteligentnego zarządzania domem rozwijają się na naszym rynku od ponad dziesięciu lat. W Polsce wciąż pozostają jednak stosunkowo mało znane i popularne, głównie ze względu na koszt instalacji, które niektórych może przyprawić o zawrót głowy.

Inteligentny dom to system, dzięki któremu zautomatyzujemy większość urządzeń w naszym domu i umożliwimy ich zdalną kontrolę za pośrednictwem pilota, komputera, tabletu czy nawet smartfona. Sterowaniu podlegać mogą m.in. alarm, klimatyzacja, oświetlenie, ogrzewanie, okna, rolety czy sprzęt RTV i AGD. Główną zaletą inteligentnych systemów zarządzania domem jest możliwość kontrolowania całego systemu na odległość, czyli spoza domu. Dzięki temu, siedząc np. w pracy czy na wakacjach nad morzem, można włączyć lub wyłączyć ogrzewanie, odłączyć dopływ wody w całym domu czy włączyć światło w ogrodzie. Nie jest to jednak tania zabawa - instalacja pełnego systemu inteligentnego zarządzania domem to koszt ok. 100 tys. zł.

Tańszym rozwiązaniem pozostaje kupno sterowników i urządzeń potrzebnych do podłączenia domu do inteligentnego systemu na własną rękę. - W przypadku domu 300-metrowego trzeba się liczyć z kosztami rzędu 20 tys. zł. Na mniejszy dom wydamy ok. 15 tys. Do tych cen trzeba jednak doliczyć koszty montażu systemu - podkreśla Robert Jarząbek, właściciel firmy iSys.

Czytaj więcej: Nadchodzą inteligentne domy. Jak zmienić swoje mieszkanie w multimedialne centrum?

Czy jesteś gotów zapełnić swój dom gadżetami elektronicznymi pozwalającymi na jego automatyzację?
Więcej o: