Biedronka ma 18,5 miliarda złotych przychodu. W pół roku. Mamy wyniki

W pierwszej połowie roku Biedronka miała 18,5 mld zł przychodów. Polska sieć dyskontów jest klejnotem w koronie swoich portugalskich właścicieli i odpowiada za niemal 2/3 przychodów Jeronimo Martins.

Bardzo dobre pierwsze półrocze 2015 roku dla Biedronki, przychody sieci wzrosły o 11,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej i wyniosły 4,49 mld euro, czyli ponad 18,6 mld zł. I to pomimo spadku cen żywności o 3,3 proc.

- Zgodnie z naszymi oczekiwaniami wyniki po pierwszym półroczu pokazują pozytywne efekty strategii Biedronki. Potwierdza to efektywność przyjętych rozwiązań, a także naszą pozycję rynkowego lidera i to mimo niepewności związanej z deflacją cen żywności - napisał w komunikacie prezes Jeronimo Martins Pedro Soares dos Santos.

Łyżka dziegciu i ponad 2 tys. Biedronek

Portugalska spółka podała także, że zysk EBITDA (zysk przed opodatkowaniem) wyniósł 305 mln euro (1,26 mld zł) i w porównaniu z pierwszym półroczem ub.r. był wyższy o 8,6 proc. Łyżką dziegciu w tej beczce miodu jest natomiast spadek rentowności o 0,2 proc., do 6,8 proc. Zważywszy jednak na wspomniany spadek cen żywności, strata na marży i tak jest niewielka.

W pierwszym półroczu 2015 roku spółka wydała na inwestycje w Polsce 400 mln zł i w tym czasie otworzyła 83 nowe sklepy, a zamknęła 15. Po pierwszych sześciu miesiącach w Polsce działało 2655 Biedronek.

2/3 przychodów Jeronimo Martins

Przychody całej grupy wyniosły 6,64 mld euro i były wyższe o 9,8 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2014 r.

Wyniki Jeronimo MartinsWyniki Jeronimo Martins jeronimomartins.pt Przychody całej grupy Jeronimo Martins

A to oznacza, że Biedronka jest najważniejszym aktywem portugalskiej. Kolejną spółką w portfelu JM, która przynosi największe pieniądze, jest największa sieć sklepów w Portugalii - Pingo Doce, która zarobiła 1,6 mld euro wobec 1,5 mld euro rok wcześniej. Z kolei przychody Recheiro (sieć typu cash and carry z Portugalii) wyniosły 393 mln euro - 5 proc. więcej niż rok temu.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Zainstaluj wtyczkę Gazeta.pl na Chrome >>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: