Bill Gates i Jeff Bezos w walce z rakiem. Miliarderzy finansują nowoczesne badania

Dwóch z najbogatszych ludzi świata przekazało majątek na prace nad nowym testem, który ma dużo wcześniej wykrywać nowotwory.

Bill Gates, założyciel Microsoftu, i Jeff Bezos, właściciel Amazona, przekazali 100 mln dol. firmie Grail, która pracuje nad testem krwi mogącym wykryć wiele rodzajów nowotworów znacznie wcześniej niż obecnie dostępne metody. Badanie ma kosztować tysiąc dolarów i - jak twierdzi firma - będzie dostępne już w 2019 r.

Test ma wykorzystywać technikę płynnej biopsji. Strumień krwi pacjenta ma być skanowany w poszukiwaniu DNA nowotworu, którego obecność może wskazywać na tworzenie się guza, nawet jeśli lekarz nie widzi go na obrazie tradycyjnych badań, a pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Jak informuje CNN, wiele nowotworów nie udaje się wykryć na podstawie tomografii komputerowej czy tradycyjnych badań krwi do chwili, gdy są już bardziej rozwinięte i się rozprzestrzeniają. Niektórzy pacjenci nie czują bólu i są nieświadomi rozwijającej się choroby aż do momentu, kiedy jest za późno.

Firma pracująca nad nowym testem ma nadzieję, że wcześniejsza diagnoza pomoże lekarzom usuwać guzy, jeszcze zanim urosną, co pozwoli uchronić pacjentów przed bolesną chemioterapią.

Grail jest firmą wydzieloną z przedsiębiorstwa Illumina zajmującego się produkcją urządzeń i rozwiązań analizy genetycznej i genomicznej.

Bill Gates jest najbogatszym człowiekiem na świecie. W ubiegłym roku "Forbes" ocenił jego majątek na 79,2 mld dol. W rankingu magazynu Jeff Bezos zajął 15. miejsce z 34,8 mld dol. na koncie.

O historii raka przeczytaj w jednej z najważniejszych książek stulecia wg "Time" >>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: