Masz tę zabawkę z Ikei? Może być niebezpieczna dla dzieci. Firma wycofuje ją ze sklepów

Ikea wycofuje ze sklepów wadliwe zabawki. Pałeczki do perkusji i bębenek mogą być niebezpieczne dla dzieci.

Ikea apeluje do klientów, którzy kupili pałeczki do perkusji lub bębenek Lattjo, by niezwłocznie odebrali je dzieciom i zwrócili w najbliższym sklepie sieci, gdzie otrzymają pełen zwrot kosztów zakupu. Jak informuje firma, akcja ma charakter zapobiegawczy i została podjęta po otrzymaniu sześciu zgłoszeń od pracowników sklepów Ikea ostrzegających o usterce.

Usterka we wspomnianych zabawkach polega na odkręcaniu się lub poluzowaniu gumowej nakładki pałeczek. Element ten może trafić w ręce małych dzieci i w najgorszym wypadku doprowadzić do zadławienia. Ikea przyznaje, że do tej pory nie dotarły do niej żadne informacje o wypadkach spowodowanych przez te zabawki. Firma przypomina, że do zwrotu wadliwych zabawek nie jest wymagany paragon zakupu.

W sierpniu ubiegłego roku Ikea wycofywała z rynku lampkę nocną Patrull, której jeden egzemplarz poraził małe dziecko, a w maju firma przeprowadzała akcję naprawczą rozporowych barierek ochronnych przeznaczonych do montażu w drzwiach pomiędzy pokojami lub u dołu schodów. Okazało się, że tarcie pomiędzy ścianą a barierką było niewystarczające, by utrzymać barierkę we właściwej pozycji.

Z kolei w grudniu z rynku wycofane zostały buty marki Quechua , sprzedawane w sklepach Decathlon. Producent otrzymał od klientów informację o tym, że łatwo ulegają one rozdarciu, a badania wykazały, że ich konstrukcja może spowodować utratę równowagi i przewrócenie się użytkownika na skutek zaczepienia haczyka od sznurówki o wstawkę drugiego buta.

Zgodnie z ustawą o ogólnym bezpieczeństwie produktów przedsiębiorca, który uzyskał informację, że wprowadzony przez niego na rynek produkt nie jest bezpieczny, musi niezwłocznie poinformować o tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara pieniężna do 100 tys. zł.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: