Oto najbardziej innowacyjne firmy świata 2016

Fast Company - kolejny już rok z rzędu - opublikowało listę 50 najbardziej innowacyjnych firm.

W pierwszej dziesiątce rankingu "The Most Innovative Companies of 2016" znalazły się:

1. BuzzFeed 2. Facebook 3. CVS Health 4. Uber 5. Netflix 6. Amazon 7. Apple 8. Alphabet 9. Black Lives Matter 10. Taco Bell

Część firm wskazanych jako innowacyjne, jest obecna w Polsce i przedstawiać ich nie trzeba. Co zaś tyczy się reszty... Po pierwsze BuzzFeed - BuzzFeed to nowoczesne medium w internecie, nie tylko król kontentu ery social media, ale serwis uchodzący za wyznacznik reklamy natywnej, zapewniającej profity dla samego serwisu, reklamodawców i przede wszystkim lepsze doświadczenie użytkownika. Na pierwszym miejscu znalazł się - jak to ujął Fast Company - za wstrząśnięcie światem mediów, inaczej rzecz ujmując, pokazanie wydawcom nowej drogi biznesowej.

Czytaj też: Polak: Zagraniczne korporacje kupują nas "polskimi" produktami

Na podium znajduje się też bliżej nieznana w Polsce CVS Health (wcześniej CVS Caremark Corporation) - amerykańska firma branży farmaceutycznej zarządzająca ponad 10 tys. aptek. Co w niej innowacyjnego? Otóż CVS Health udostępnia klientom szereg aplikacji, m.in. takich które pozwalają skanować recepty z domu, przypominać o odbiorze leków z apteki, a potem np. o godzinach dawkowania leków.

Ciekawy jest też przykład firmy Alphabet - bo tak naprawdę chodzi tu o Google. A dokładnie holding, który, skupia aktywności potentata z Mountain View. Na początku lutego - po podaniu wyników za czwarty kwartał 2015 r. - Alphabet został najcenniejszą firmą świata. Przebił nawet Apple.

W praktyce Alphabet to spółka powołana w ubiegłym roku przez Google, która jest konglomeratem, do którego należą przedsiębiorstwa, których poprzednim właścicielem było Google. Obecnie w skład Alphabet wchodzi m.in. Google, czyli wyszukiwarka, serwis mapowy, YouTube, a także badawczo-rozwojowa firma biotechnologiczna Calico, spółki inwestycyjne Google Ventures i Google Capital, czy laboratorium badawcze Google X. Wszystkie spółki mają działać niezależnie od siebie, ale jednocześnie razem dla dobra Alphabet.

Wg Fast Company innowacyjna jest sama formuła Alphabetu, dzięki której Sergey Brin i Larry Page (współwłaściciele Google) znaleźli lepszą drogę by radzić sobie z wielkością i wielością działań korporacji.

Na uwagę zasługuje także obecność w pierwszej "10" najbardziej innowacyjnych firm świata 2016... restauracji Taco Bell. Redakcja Fast Company uważa że sieci należy się to miejsce za - i tu cytat - genialne łączenie kukurydzy, fasoli, mięsa i sera. Tak naprawdę to oczywiście niewinna gra z czytelnikami. Sieć świetnie się rozwija dzięki niekonwencjonalnym kampaniom reklamowym, także dzięki obecności w mediach społecznościowych oraz własnej aplikacji (pobrano ją już 4,9 mln razy), która pozwala zamówić, zapłacić i odebrać posiłek omijając kolejkę. Pod marką należącą do Yum!Brands funkcjonuje prawie 7 tys. lokali, w których jada 42 mln klientów tygodniowo.

Pełna lista najbardziej innowacyjnych firm 2016 r. znajduje się tutaj . Gwoli ścisłości pierwszy znany koncern chiński - Huawei Technologies - jest już na miejscu 13.

Więcej o: