Fabryka, w której zapewne powstała Twoja komórka przejmuje znanego producenta telewizorów

Tajwański Foxconn przejmuje za 3,5 mld dol. japońskiego Sharpa. To z jednej strony pokazuje, jak silna jest już spółka, którą w Polsce kojarzono do niedawno głównie z samobójstwami jej pracowników. A z drugiej, że słabnie pozycja Japonii w światowej elektronice.

Kwota 3,5 mld dol., które Foxconn wyda na zakup 2/3 akcji Sharpa - japońskiej firmy kiedyś produkującej niemal wszystko co było związane z domową elektroniką, a teraz znanej głównie z produkcji telewizorów – nie szarpnie specjalnie jego budżetem. Przychody specjalistów od montażu na zamówienie w zasadzie dowolnych urządzeń elektronicznych sięgnęły w ubiegłym roku niemal 136,5 mld dol. są więc np. znacząco wyższe od tegorocznych dochodów budżetu Polski, które wynoszą mniej więcej skromne 83 mld dol. z niewielkim naddatkiem

Foxconn jest trzecią firmą technologiczną na świecie pod względem wysokości dochodów – więcej od niego sprzedaje wyłącznie Apple i Samsung.

Największe spółki technologiczne świata pod względem wielkości rocznych przychodówNajwiększe spółki technologiczne świata pod względem wielkości rocznych przychodów fot. M. Kaczmarczyk

W kilkudziesięciu fabrykach Foxconna rozsianych po całym świecie pracuje około 1,3 mln osób – to daje spółce pierwsze miejsce pod względem wielkości zatrudnienia wśród największych firm technologicznych świata. Największy kompleks przemysłowy należący do spółki działa w Shenzen w pobliżu Honkongu – pracuje w nim 450 tys. osób.

Od iPhone’a po telewizor Sony

Foxconn produkuje niemal wszystko co elektroniczne – smartfony, konsole do gier, telewizory, sprzęt audio – na zlecenie niemal wszystkich największych firm technologicznych. Jego fabryki opuszczają między innymi urządzenie ze znaczkami Sony, Apple’a, Amazona, Della, Google’a, Microsoftu, HP i Acera.

Szacuje się, że około 40 proc. elektroniki domowej sprzedawanej teraz na świecie pochodzi z fabryk Foxconna.

Po co tajwański gigant przejmuje japońskiego karzełka? Przede wszystkim, by kupić technologię i patenty, których nie ma i które są związane z ekranami OLED. Foxconn bardzo ich potrzebuje, bowiem w przyszłym roku lub w 2018 ekrany OLED mają pojawić się w iPhone’ach Apple’a. I już wiadomo, że Foxconn będzie je produkował.

Japończycy przegrywają rywalizację

Transakcja przejęcia Sharpa przez Tajwańczyków kończy około stuletnią jego samodzielność. Znamienne jest również to, że kwota 3,5 dol. wydana na zakup akcji choć nie wydaje się czymś ekstremalnie dużym w porównaniu do przychodów Foxconna, to i tak jest największą dotąd transakcją przejęcia dokonaną przez zagraniczną spółkę w japońskim przemyśle technologicznym.

Japończycy nie rozdają już najważniejszych kart na globalnym rynku elektroniki użytkowej i oprogramowania dla mas. Potwierdza to zestawienie 10 największych firm technologicznych świata pod względem przychodów. Dwa koncerny z Kraju Kwitnącej Wiśni – Sony i Panasonic - zamykają tę listę. Ich łączne przychody są na poziomie tego co sprzedaje sam Foxconn.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"