Wysokie pensje w samorządach i coraz więcej Nepalczyków. Najciekawsze dane o polskim rynku pracy

Warto czytać do końca długie dokumenty. Najciekawsze informacje na temat zatrudnienia i wynagrodzeń w Polsce znalazły się na ostatnich stronach opublikowanego właśnie raportu GUS.

Średnie wynagrodzenie w Polsce od kilku lat rośnie o mniej więcej 3 proc. rocznie, niezmiennie w sektorze publicznym zarabia się lepiej (średnio 4483 zł) niż „u prywaciarza” (średnio 3743 zł), zarobki wyższe niż przeciętne są oferowane w województwie mazowieckim, znacznie więcej niż średnia zarabia się w górnictwie, energetyce, informatyce czy finansach. Te dane nie zdziwią nikogo obeznanego z rynkiem pracy. Jednak w raporcie GUS o rynku pracy i wynagrodzeniach w 2015 roku można znaleźć także mniej oczywiste informacje.

Jednostki samorządu terytorialnego są całkiem hojnym pracodawcą. Średnia pensja to 4338 zł miesięcznie, a więc wyraźnie więcej, niż średnio w gospodarce narodowej (3900 zł). Jednak na różnych szczeblach samorządu zarobki są zupełnie inne. Najwięcej zarabia się w samorządzie wojewódzkim (średnio 4978 zł), najmniej – w powiatowym (średnio 3940 zł). Do tego dochodzi znaczne zróżnicowanie stawek w poszczególnych województwach (powiaty województwa mazowieckiego płacą średnio 4267 zł, łódzkiego – już tylko 3635 zł).

Za pracę należy się wypłacona w terminie płaca. Wypłaty na czas nie zawsze są regułą, na szczęście skala nadużyć wyraźnie się zmniejsza. Jak wyliczył GUS, pod koniec ubiegłego roku na zaległe pensje czekało 9,9 tys. pracowników. Średnia kwota zaległości? 5,0 tys. zł, a więc całkiem sporo. Pocieszające jest jednak to, że rok wcześniej taki problem miało 15,0 tys. zatrudnionych, zaś w 2013 r. - aż 19,2 tys. osób. W 2014 r. średnia zaległość wynosiła 5,6 tys. zł, a w 2013 r. - 5,1 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że to badanie GUS obejmuje tylko podmioty zatrudniające 10 lub więcej osób. W żaden więc sposób nie pokazuje skali problemu z terminowością wypłat w najmniejszych firmach – a z nią, jak wiadomo, bywa różnie. Dane nie obejmują też osób pracujących na podstawie innych umów niż te opisane w Kodeksie pracy.

W całym roku 2015 cudzoziemcy otrzymali 65,8 tys. zezwoleń na pracę w Polsce (dodatkowo niemal 800 tys. osób z sześciu krajów korzystało z możliwości czasowej pracy na podstawie zgłoszenia dokonanego przez pracodawcę). Podobnie jak rok wcześniej, najwięcej zezwoleń otrzymali obywatele Ukrainy. Natomiast na dalszych miejscach tej listy nastąpiły poważne zmiany. O prawo do legalnej pracy w Polsce przestali się ubiegać obywatele Chin (1288 zezwolenia w roku 2015, gdy rok wcześniej było ich aż 2133) i Wietnamu (732 zezwolenia wobec 2369 wydanych rok wcześniej). Co ciekawe, na dziewiątym miejscu listy krajów, których obywatele uzyskali w 2015 r. najwięcej zezwoleń na pracę w Polsce, znalazł się... Nepal.

Komentarze (16)
Wysokie pensje w samorządach i coraz więcej Nepalczyków. Najciekawsze dane o polskim rynku pracy
Zaloguj się
 • Pawel Be

  Oceniono 5 razy 3

  ???? KTO TYLE ZARABIA???? Proponuję aby samorządowcy (nie, nie dyrektorzy departamentów), jak kiedyś górnicy zaczęli wysyłać do Gazety swoje payslipy.

 • tw52

  Oceniono 2 razy 2

  pracowalem w zyciu z kilkoma zaledwie Nepalczykami. wszyscy z nich to byli fantastyczni, bardzo zyczliwi ludzie - w przeciwienstwie do co noe ktorych Hindusow, nie wspominajac Pakistancow.
  w ogole przydalo by sie w Polsce troche buddystow, a powinno sie utrudniac przyjazd przedstawicieli religii nietolerancyjnych.

 • ggargi

  Oceniono 8 razy 2

  w finansach? Chyba w centralach … ale tak to jest 80% sprzedawców z oddziałów zarabia 2500 a 10% kadry zarządzającej 20 000 no i średnia wychodzi 11 250 … fantastyczne zarobki w finansach i bankowości !!!!!
  Zacznijcie podawać medianę

 • chodziarka1

  0

  ale to są zarobki brutto wraz ze składką ZUS a mundurówka nie płaci ZUS i ma tylko podatek a i tak wyższe zarobki... no i wcześniejsza emerytura. O tym trzeba pisać

 • facio60

  0

  Na warszawskim Bemowie przyjmuje dermatolog z Nepalu. Sympatyczny, dobrze mówiący po polsku. Leczy też nieźle:)

 • pomaranczowoczarny

  0

  Ludzie to wszystko prawda sęk w tym,że to zarobek BRUTTO ale dla wielu to bez znaczenia,dodatkowo ich zarobki podwyższa 13 i inne dodatki ;).

 • wydarzenia-sierpniowe2o16

  0

  Przyrost PKB tylko po to by korzystała na tym biurwa , złodziej i k...wa to dla mnie mała pociecha. Poland- dumny pełowski kraj w którym srednia zarobki w urzędach są wyzsze niz na produkcji

 • jassut

  Oceniono 2 razy 0

  Co to znaczy "w samorządach"? Pułap diet otrzymywanych przez radnego gminnnego to 1987 PLN.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX