Facebook wydaje gigantyczne pieniądze na ochronę Zuckerberga

W ubiegłym roku Facebook wydał 4,26 mln dolarów na ochronę Marka Zuckerberga, założyciela i dyrektora generalnego. To znacznie więcej, niż przeznaczają na ten cel inne wielkie amerykańskie firmy.

Facebook po raz pierwszy ujawnił tego typu dane i okazało się, że ma najwyższe wydatki na ochronę spośród spółek z indeksu S&P 500 - podaje Bloomberg. W latach 2013-2015 całkowite koszty ochrony Zuckerberga sięgnęły 12,5 mln dolarów. W 2013 roku wydano 2,65 mln, a w roku 2014 - 5,6 mln dolarów.

Jak podała spółka, koszty te były „reakcją na obawy dotyczące jego bezpieczeństwa, ze względu na konkretne zagrożenie wynikające z pełnienia funkcji założyciela, dyrektora i prezesa”. Według wyliczeń Bloomberga, Mark Zuckerberg jest w pierwszej dziesiątce najbogatszych ludzi na świecie, z majątkiem szacowanym na 47 miliardów dolarów.

Na ochronę Buffetta wydano 370 tys. dolarów

Z drugiej strony inni bogaci aż tyle na ochronę nie wydają. Zeszłoroczne koszty ochrony dyrektora generalnego Facebooka przewyższyły wydatki, jakie poniosła na przykład firma Oracle na prezesa Larry’ego Ellisona (1,53 mln dolarów) czy Amazon na Jeffa Bezosa (1,6 mln dolarów).

Powyższe kwoty wyglądają na gigantyczne w porównaniu z tymi, które na ochronę swoich szefów wydają na przykład Berkshire Hathaway czy Apple. Ochrona Warrena Buffetta kosztowała w ubiegłym roku 370 244 dolarów, Tima Cooka - 209 151 dolarów.

Ochrona nie jest tania

Skąd tak duże koszty ochrony Zuckerberga? Założyciel Facebooka ma w domu zamontowany system bezpieczeństwa, nad jego spokojem czuwają także strażnicy. Szefem zespołu ochroniarzy jest były agent Secret Service, który dbał o bezpieczeństwo prezydenta Baracka Obamy. Nie są to tanie usługi. Całą dobę Zuckerberga pilnuje czterech strażników, każdy z nich zarabia 80 tys. dolarów rocznie. Szef zespołu to wydatek kolejnych 200 tys. dolarów rocznie.

To koszty, których często nie da się uniknąć. Cytowany przez Bloomberga Peter Martin z firmy zajmującej się ochroną Afimac Global podkreśla, że bezpieczeństwo szefów spółek powinno być priorytetem, zwłaszcza w firmach zbudowanych wokół centralnej postaci. - Jako udziałowiec chcesz mieć pewność, że prezes jest dobrze chroniony - mówi Martin.

Komentarze (42)
Facebook wydaje gigantyczne pieniądze na ochronę Zuckerberga
Zaloguj się
 • pan_mamon

  Oceniono 9 razy 9

  Ochrona karła żoliborskiego to jakaś okrągła bańka netto rocznie, a przecież lud tak ubóstwia Prezesa Wszystkich Polaków, że nie powinien się niczego bać...

 • hanzal

  Oceniono 14 razy 8

  Zuckenberg jest hipokrytą jak nasi politycy. Sam korzysta 24 godziny na dobę z uzbrojonych po zęby ochroniarzy a równocześnie "nie lubi broni" i banuje na fb grupy dyskusyjne związane z bronią. Ciekawe czy jego ochroniarze sa uzbrojeni w proce....
  Nasi politycy tak samo - sami mają 24 godzinną ochronę BOR, policję na zawołanie, pozwoleni na broń od ręki ale broń dla obywateli zabroniona.
  Hipokryci....

 • jakis_gosc01

  Oceniono 14 razy 6

  I taki typ, z taką ochroną jeszcze ma potem czelność wypowiadać się na temat ograniczania dostępu do broni.

 • pejsyszechtera

  Oceniono 11 razy 3

  ciekawe czy wydaje na ochrone tej przebrzydłej surogatki która urodziła mu dzieciaka

 • talmudyczny.oszust

  Oceniono 2 razy 2

  Pozwoli pan panie michnik ze przetlumacze ten artykul z przekretnego yiddish na polski.
  Obrzezany rudy schizofreniczny zydowski oszust podpatrzyl ze jego koledzy z klasy stworzyli fajny program komputerowy. Obrzezany oszust powiedzial o tym w synagodze.
  Trwala tam spora debata na ten temat. Gdy rudy schizofreniczny oszust opuscil synagoge, ukradl kolegom program i zaczal jego implementacje. Obrzezany rudy oszust, z powodu uposledzenia genetycznego (attention deficit disorder) nie skonczyl studiow. Podobnie zreszta jak jego inni obrzezani schizofreniczni rodacy-"geniusze" (np. bill gates, einstein, tfurca bomby atomowej oppenheimer ktory usilowal zabic profesora olowkiem)
  Istnieje interesujace pytanie: skad obrzezany schizofreniczny oszust wzial pieniadze na rozkrecenie tego "biznesu" ?
  ten biznes sam z siebie nie przynosi zadnych profitow. Kto wiec dal temu rudemu schizofrenicznemu obrzezanemu oszustowi pieniadze? kto u takiego schizofrenicznego nieuka zamowil pierwsze reklamy zeby go finansowac w jego szpiegowskiej dzialalnosci? Dlaczego oficialnie w zydowskiej prasie nawet sie nie wspomina o oryginalnych tworcach ktorych zydy (moskovitz i zukenberg) okradli z pomyslu i programu komputerowego?
  Dlaczego obrzezana prasa nie pisze o precesach sadowych?
  Bardzo proste. Bo nigdy zydowska prasa nie pisze o zydowskich zlodziejach.
  Glupi ludzie za darmo daja zydowi swoje dane na fajsbooku. Swoje zdjecia. A zyd gromadzi dane.
  Po co obrzezanemu schizofrenikowi (ktory nawet nie ukonczyl college z powodu uposledzenia umyslowego) nasze dane? to nie jemu sa potrzebne dane. to jego finansistom. Oni gromadza o nas informacje bo z nienawisci beda usilowali wymordowac tych co nie chca byc niewolnikiem obrzezanych schizofrenicznych nierobow. Wygoogluj "georgia stones" i zobacz co te obrzezane szatanskie schizofreniczne robactwo deklaruje w przyplywie opetania szatanskiego. Oni chca zredukowac liczbe ludnosci do 500000000
  To wlasnie dlatego potrzebny im facebook.
  Miejmy nadzieje ze BOG pokrzyzuje tym schizofrenicznym kretynom ich szatanskie plany.
  amen

 • as.pik

  Oceniono 4 razy 2

  Wyjątkowo obrzydliwy typek.

 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 4 razy 2

  Dla mnie ten pan jest zupełnie zbędnym bytem. Juz większy pożytek mamy z panów opróżniających nasze kontenery ze śmieciami.

 • vogon.jeltz

  Oceniono 1 raz 1

  "Jako udziałowiec chcesz mieć pewność, że prezes jest dobrze chroniony - mówi Martin."

  Szczerze? Wisi mi to, jak chroniony jest prezes firmy, której akcje posiadam. A nawet jako udziałowiec wolę, żeby mniej pieniędzy było marnowanych w ten sposób.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX