Nie będzie przewalutowania kredytów frankowych? W Kancelarii Prezydenta trwają prace nad ustawą

Jak donosi Agencja Reutera, polski rząd bierze pod uwagę rezygnację z planów przymusowego przewalutowania hipotecznych kredytów frankowych na złote. Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta zapewnia jednak, że Andrzej Duda nie wycofuje się z przygotowania projektu ustawy.

Na przełomie maja i czerwca zespół doradców Prezydenta Andrzeja Dudy powinien przedstawić nowe propozycje rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich.
Choć, jak donosi agencja Reuters, opcja ich przymusowej konwersji na złote dalej jest rozważana, pojawiły się też inne pomysły.

Wśród alternatywnych propozycji wymienia się m.in. oddanie bankowi przez kredytobiorcę mieszkania w zamian za możliwość jego wynajmowania oraz umorzenie kredytu.
Prawdopodobne wydaje się także zobowiązanie banków do zwrotu kosztów tzw. spreadów walutowych, czyli zawyżonych (w stosunku do rynku) kursów franka, po których kredytobiorcy musieli spłacać raty. Ten zapis zresztą funkcjonuje już w obecnym projekcie ustawy, który na początku roku przedstawiła Kancelaria Prezydenta.

Istnienie różnych scenariuszy rozwiązania kwestii kredytów frankowych potwierdza Marek Magierowski, szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta. - Pojawiają się zapewne podczas prac zespołu najrozmaitsze pomysły. Pan prezydent nie wycofuje się z tego projektu, ale dopuszcza możliwości poprawek, modyfikacji - powiedział Marek Magierowski w rozmowie z dziennikarzami. Z rządu płyną takie same zapewnienia. - Nie ma takiej możliwości ani decyzji, żeby wycofać się z pomocy - przekonuje minister finansów Paweł Szałamacha w rozmowie z Radiem ZET.

Niemniej wśród prezydenckich ekspertów faktycznie pojawiają się wątpliwości co do przymusowej konwersji kredytów frankowych na złote. Zdaniem Sławomira Horbaczewskiego, członka zespołu doradczego Prezydenta, taka operacja byłaby niesprawiedliwa dla osób posiadających od początku kredyty w złotych, a ryzyko kursowe i wizja wzrostu stóp procentowych w Polsce może za 2-3 lata uczynić ją nieopłacalną.

W styczniu Kancelaria Prezydenta przedstawiła zarys ustawy, która zobowiązałaby banki do przewalutowania kredytów walutowych na złote po tzw. kursie sprawiedliwym. Według wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego, takie przedsięwzięcie w najgorszym przypadku kosztowałoby sektor bankowy nawet 107 mld zł i znacząco zachwiałoby jego stabilnością. Dlatego w grę wchodzą także mniej drastyczne warianty poradzenia sobie z kredytami walutowymi.

Według danych Biura Informacji Kredytowej, obecnie kredytobiorcy w Polsce spłacają ok. 540 tys. zobowiązań we frankach szwajcarskich.

Jak wynika z niedawnego badania CBOS, ponad połowa Polaków jest przeciwna wprowadzaniu przepisów mających na celu wsparcie frankowiczów.