PKO BP przerzucił podatek bankowy na klientów. To może się skończyć źle dla samego banku

Nasz największy bank z łatwością przeniósł koszty podatku bankowego na klientów. Pomysł, po który przy tym sięgnął, może jednak uderzyć w jego przyszłe zyski.

PKO BP zapłacił 148 mln zł nowego podatku bankowego w pierwszym kwartale tego roku. A zarobił przy tym na czysto niecałe 639 mln zł – ledwo 8,6 mln mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Jak to możliwe? Czyżby koniunktura gospodarcza w Polsce była tak wyśmienita, że do kas naszego największego banku ustawiały się kolejki klientów po kredyty, karty płatnicze i atrakcyjne lokaty? Nie do końca. Bank w tym roku zapłacił dużo mniej odsetek od depozytów swoim klientom.

Jak dużo mniej? W pierwszym kwartale tego roku PKO BP wypłacił posiadaczom lokat w banku 401,5 mln zł odsetek, rok temu natomiast aż 176 mln zł więcej. Mniej też musiał zapłacić odsetek od wyemitowanych obligacji – zaokrąglając 90 mln, zamiast 136 mln zł.

To wystarczyło z naddatkiem na zapłatę nowego podatku – nawet nie trzeba było podnosić prowizji, co mogłoby szybciej i bardziej zdenerwować klientów. I faktycznie w raporcie nie widać, by cała grupa PKO BP zaczęła pobierać większe prowizje i opłaty – wręcz przeciwnie przychody z nich spadły do 844 mln zł z 867 mln zł w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

Bank traci udziały w rynku

Wydaje się, że Kowalscy zauważyli już, że PKO BP dość oszczędnie, delikatnie mówiąc, płaci odsetki od wpłaconych do niego depozytów. I chętniej sięgają po ofertę konkurencji, co widać w podanych przez bank informacjach o jego udziałach w rynku depozytów.

Na koniec minionego kwartału do PKO BP należało 20,7 proc. rynku depozytów osób prywatnych. Rok temu te udziały były większe, wynosiły 21,6 proc. Nie oznacza to oczywiście, że w banku ubywa lokat Kowalskich – kwotowo w ciągu roku ich wartość wzrosła o 5 proc., ale konkurencja zanotowała tutaj jeszcze wyższy wynik, jej oferta była więc bardziej przekonująca od propozycji PKO BP.

Problem zmniejszającej się atrakcyjności depozytów w PKO BP widać bardziej w wypadku oferty dla firm. Nasz największy bank kontroluje 12,7 proc. rynku depozytów podmiotów instytucjonalnych – na koniec grudnia 2015 roku było to 14 proc. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku depozyty małych i średnich firm w banku zmniejszyły się o 2,8 proc. Oferta depozytowa PKO BP ewidentnie więc nie zachwyca.

W dłuższej perspektywie może to uderzyć w zyski banku – klienci mogą zacząć energiczniej rozglądać się za lepszymi ofertami lokat i rachunków oszczędnościowych. Utrzymanie wysokiej marży odsetkowej w dłuższym czasie jest trudne.

Inwestorzy na GPW to wiedzą. I może dlatego akcje PKO BP w poniedziałek, mimo całkiem przyzwoitego raportu, straciły aż 1,62 proc. Spory spadek – WIG 20 zmniejszył się w tym czasie jedynie o skromne 0,23 proc.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"

 

Więcej o:
Komentarze (108)
PKO BP przerzucił podatek bankowy na klientów. To może się skończyć źle dla samego banku
Zaloguj się
 • krzywelustro

  Oceniono 30 razy 22

  Ludzie, posłuchajcie pana prezesa, on wie co mówi!
  Pan prezes jest dobry, to banki są złe.
  Wycofujcie z nich wszystkie pieniądze! Na razie, tak jak pan prezes, kupcie sobie skarpety i tam bezpiecznie trzymajcie pieniądze. To tymczasowo. A w niedalekiej perspektywie w Toruniu powstanie wielki Uczciwy Bank, Dzieło Nowego Tysiąclecia, którego bogobojny dyrektor potrafi gospodarować pieniędzmi, wtedy to wszystko tam przelejcie. Nawet pokwitowania nie będą wam potrzebne.

 • monodeluxe

  Oceniono 19 razy 17

  od 25 lat mam tam konta,pora ruszyć tyłek i wreszcie przenieść,kolejny powód żeby to zrobić...pkobp to prawdziwy relikt prl-u

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 9 razy 7

  wierzcie mnie (powiedział prezesik) - podatek bankowy nie uderzy w klientów banków, a podatek handlowy nie uderzy w kupujacych

  patrzcie mi prosto w oczy i wierzcie....

 • dublet

  Oceniono 6 razy 6

  Żond i Partia obiecały rze ni bendzie opcionrzeń klijęta i nie ma! To po prostu inflacja, fszysko drorzeje. Niech rzyje Żond! Niech rzyje Partia! Niech rzyje socjalizm!

 • tymon99

  Oceniono 6 razy 6

  ooo, a kto to tak głośno krzyczał, że PAŃSTWOWY bank na pewno tak nie zrobi?

 • gogo_drinkwater

  Oceniono 6 razy 6

  Ale niemożliwe. To na pewno żydowska propaganda. Przecież PKO BP to taki super-hiper POLSKI bank, oczko w głowie wicepremiera Morawieckiego,; bank, który by nigdy, przenigdy nie wystąpił przeciw prawdziwym Polakom... Ooops! Czyżby rynek zadziałał? Dojna zmiana się rozkręca, szary człowiek dostaje po dudzie? Miłego dnia.

 • leszek.30

  Oceniono 8 razy 6

  A co obiecywał Kaczyński, Duda, Szydło i cały PiS ?..."Polska w ruinie i zgliszczach"..!!!

 • berek-oberek

  Oceniono 4 razy 4

  To emerycie się ucieszyli z "dobrej zmiany". Po tegorocznej rewaloryzacji emerytury ich zwiększyły się 0.24 procent a ich lokaty przynoszą najwyzej 0.5 procent zysku (minus podatek Belki).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX