Rosja boi się rakiet z Polski? Przygotowuje kontrposunięcia. "Jesteśmy w stanie pokonać ten system antyrakietowy"

W czwartek aktywowano w Rumunii tarczę antyrakietową, która ma bronić USA i Europę przez tzw. państwami zbójeckimi. Zdaniem Rosji jest to „bezpośrednie zagrożenie” dla rosyjskiego bezpieczeństwa.

Wyrzutnię zlokalizowano w dawnej bazie rumuńskich sił powietrznych w Deveselu. Zainstalowano tam baterię pocisków SM-3 w wersji lądowej (Aegis Ashore). System uzupełnia radar w Turcji. Jest to kolejny etap rozpoczętego w 2009 roku programu europejskiej części tarczy antyrakietowej.

- USA i Rumunia wspólnie tworzą historię, dostarczając NATO ten system - mówi admirał Mark Ferguson, dowódca sił morskich USA w Europie i Afryce.

System ma za zadanie śledzenie i przechwytywanie rakiet dalekiego zasięgu wystrzelonych z terytorium wrogich państw. W przeszłości w tym kontekście wymieniano głównie Iran, który rozwija program rakietowych pocisków balistycznych.

Dziś mówi się także o Korei Północnej.

Rosja jest w stanie pokonać tarczę

Zainstalowanie tarczy antyrakietowej w Rumunii spotkało się z ostrą krytyką Rosji. Tamtejsze władze utrzymują, że krok ten jest błędem i ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo narodowe Rosji.

- To jest część wojskowego i politycznego powstrzymywania Rosji – zauważa Andriej Kelin, wysoki urzędnik rosyjskiego MSZ. – Takie decyzje NATO mogą jedynie pogorszyć i tak trudną sytuację. W jego opinii będzie to przeszkodą w naprawie stosunków NATO i Rosji.

Zdaniem przewodniczącego komisji obrony Dumy Państwowej Władimira Komojedowa, celem tarczy nie jest Iran lecz Rosja i jej zdolności odstraszania nuklearnego.

- Jesteśmy w stanie pokonać ten system antyrakietowy. Zwiększymy nasze zdolności obronne, zwłaszcza w rejonie Arktyki, rozmieszczając tam systemy przechwytywania rakiet – zapewnia w rozmowie z rosyjską agencją Interfax Komojedow.

Moskwa od wielu miesięcy straszy, że w przypadku rozbudowy tarczy antyrakietowej, odstąpi od dalszego rozbrojenia, przygotuje także „kontrposunięcia”.

Polska baza w Redzikowie

Swój udział w europejskiej części tarczy antyrakietowej będzie miała także Polska. W Redzikowie pod Słupskiem Amerykanie postawią obiekt bliźniaczy do rumuńskiego Deveselu.  Jej koszt to 300 milionów dolarów. Oficjalne rozpoczęcie budowy już jutro, baza ma być gotowa w 2018 roku.

Instalacja ma składać się z radaru i wyrzutni rakiet SM 3IIA oraz I B. W Redzikowie stacjonować ma od 150 do trzystu żołnierzy Marynarki Stanów Zjednoczonych. Baza ma odpowiadać za ochronę przed rakietami północnej części Europy.

Więcej o:
Komentarze (78)
Rosja boi się rakiet z Polski? Przygotowuje kontrposunięcia. "Jesteśmy w stanie pokonać ten system antyrakietowy"
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 14 razy 12

  Uderz w stół a nożyce się odezwą...
  W czwartek aktywowano w Rumunii tarczę antyrakietową, która ma bronić USA i Europę przez tzw. państwami zbójeckimi. Zdaniem Rosji jest to „bezpośrednie zagrożenie” dla rosyjskiego bezpieczeństwa.
  "- To jest część wojskowego i politycznego powstrzymywania Rosji – zauważa Andriej Kelin" Miło że p. Kelin sam przyznaje że Rosja zalicza się do "państw zbójeckich"

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 14 razy 8

  Skoro Rosja jest w stanie pokonać tarczę to chyba obawy Rosji są zupełnie nieuzasadnione.
  Chyba że to ściema i rzeczywiście gdy wystrzelą sobie swoje muzeum techniki rakietowej (słyszał ktoś o jakiejś rosyjskiej nowoczesnej technologii? tylko proszę nie podawać zaporożca i łady samary) to przez tarcze nic nie przeleci.

 • zigzaur

  Oceniono 12 razy 6

  Bez amerykańskiej pomocy z lend-lease Rosja nie jest w stanie nikogo pokonać.

 • onuce-precz

  Oceniono 9 razy 5

  onuce to konglomerat terrorystyczny. wszedzie by osiagnac cele powoduja destabilizacje, mordy, ataki bombowe, przekupstwa, zastraszania, grozby i jakikolwiek syf ktory mozna sobie tylko wyobrazic. w imie czego? rozsiewania swojej biedy, pjanstwa i dzadostwa?

 • kapitan.kirk

  Oceniono 6 razy 4

  Wiśniewski wyraził zaniepokojenie posunięciem swojego sąsiada Kowalskiego, który agresywnie założył sobie nowy zamek w drzwiach. Jest oczywiste, że Wiśniewski musiał w związku z tym nabyć nowy obronny łom.
  Pzdr

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 8 razy 4

  Proponuję żeby Rosja w ramach kontrposunięcia na tarczę antyrakietową zrobiła to samo co zrobił ZSRR w odpowiedzi na reganowski porgram Gwiezdnych Wojen i wzięła wreszcie i upadła.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 14 razy 4

  Polska baza w Redzikowie...oczywiście wiadomo o czym mowa, mimo to gdy ktoś napisze polskie obozy...wywołuje to protesty. Może było by lepiej, gdyby nazywano tą bazę poprawnie. Amerykańska baza wojskowa w Redzikowie, bo wstępu do niej nie będzie miał Macierewicz.

 • neokles

  Oceniono 12 razy 4

  A niech Rosja się zbroi - im bardziej tym lepiej - więcej kasy wydadzą i pogrążą się jeszcze w większym kryzysie.

 • sailor2016

  Oceniono 11 razy 3

  Rosja to pacyfistyczne państwo, które na nikogo nie napadło i nigdy nie zniewoliło żadnego narodu i nigdy Rosjanie nie dopuścili się ludobójstwa w Katyniu, jak również nigdy hurtowo nie mordowali swoich obywateli i nie doprowadzili do śmierci 20 milionów Ukraińców w czasach wielkiego głodu, którego zresztą nie było bo Rosja i okolice to kraj miodem i mlekiem płynący. Również to nie Rosja czy też ZSRR nie rozpętała na spółkę z Hitlerem II Wojny Światowej Nie zbroi się na potęgę nawet kosztem bytu własnych obywateli. Również w Królewcu nie rozmieścili systemów Iskander gdyż w ogóle takiego nie posiadają gdyż to broń ofensywna, a Rosja nikogo nie chce straszyć i napadać. Poza tym w okręgu Królewieckim nie ma żadnych środków przenoszenia broni jądrowej jak choćby Tu-22M, które osobiście widziałem jako fatamorganę. Więc nie ma co się dziwić, że tak pokojowy kraj jest zaniepokojony rozmieszczeniem systemu typowo ofensywnego i agresywnego jak system przeciw rakietowy wymierzony w państwa zbójeckie, którym Rosja oczywiście nie jest, a rakiety które posiada są wybitnie pokojowe i pacyfistyczne jak zresztą całe jej uzbrojenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX