Rok 2015 dla Europejczyków był burzliwy i krwawy. Dwa ataki terrorystyczne we Francji, rekordowa liczba uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, konflikt na Ukrainie, problemy gospodarcze Grecji. Zmierzający do półmetka 2016 wcale nie jest spokojniejszy, a na horyzoncie – za miesiąc - mamy jeszcze referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
W tej sytuacji wielu Europejczyków może myśleć o przeprowadzce. Naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego postanowili zbadać, gdzie w obrębie Europy chcieliby żyć mieszkańcy Starego Kontynentu. W tym celu poprosili obywateli dziewięciu krajów o ocenę warunków życia w swoim kraju oraz pozostałych ośmiu wziętych pod uwagę. Wnioski są ciekawe.
Przepytano mieszkańców Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Polski.
Matterhorn, Szwajcaria / fot. Shutterstock Matterhorn, Szwajcaria / fot. Shutterstock
Okazuje się, że kraj, w którym warunki życia oceniane są najwyżej przez 7 z 9 nacji nie znajduje się w Unii Europejskiej. Jest to Szwajcaria - jedno z najbogatszych państw świata z restrykcyjną polityką wobec uchodźców. Co ciekawe, życie wśród Helwetów nie jest szczytem pożądania dla Szwedów, którzy najwyżej cenią swój kraj oraz... Polskę.
Berlin to raj dla fanów kultury, festiwali i imprez / fot. Shutterstock Berlin to raj dla fanów kultury, festiwali i imprez / fot. Shutterstock
Polacy marzą zaś o życiu w Niemczech, następnie w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Szwecji. Jeśli chodzi o warunki życia w Polsce, to my sami oceniamy je bardzo nisko, gorzej od nas oceniają się jedynie Włosi i Grecy.
Ateny, protest przeciwko polityce oszczędnościowej rządu Ateny, protest przeciwko polityce oszczędnościowej rządu (AP Photo/ Yorgos Karahalis )
Grecja jest najmniej pożądana we wszystkich badanych krajach. Przepytani Europejczycy nie docenili greckich plaż, pogody i owoców morza. Kraj zmaga się bowiem z kryzysem gospodarczym, najwyższym na kontynencie bezrobociem i zalewem uchodźców.