Eksperci Prezydenta pokazali, co chcą zrobić z kredytami frankowymi. Dramatycznie mało konkretów

Przeliczenie kredytów „walutowych” po tzw. kursie sprawiedliwym czy możliwość oddania bankowi mieszkania w zamian za uwolnienie od zadłużenia - między innymi to zaproponował zespół ekspercki przy Kancelarii Prezydenta. Jednak w tych wnioskach dramatycznie brakuje konkretów.

Zespół prezydencki pokazał właśnie konkluzje po swoich naradach dotyczących kredytów walutowych. Te są bardzo kompleksowe, choć na razie przedstawiono je na dużym poziomie ogólności.

Co ma zakładać nowy projekt ustawy frankowej?

Jak zakłada projekt ustawy, który przygotowują eksperci z prezydenckiego zespołu, osoby z kredytami walutowymi otrzymałyby prawo do wnioskowania w banku o "odwalutowanie" po tzw. kursie sprawiedliwym. Prof. Witold Modzelewski z zespołu ekspertów komentuje, że w sprawie dokładnego wyliczenia kursu sprawiedliwego zostaną zaproponowane cztery rozwiązania do wyboru przez klienta. Na razie jednak nie pokazano, jak te kursy miałyby być wyliczane.

Alternatywą byłaby możliwość przekazania bankowi mieszkania w zamian za uwolnienie od zadłużenia.

Projekt ustawy ma zakładać także zwrot przez banki części rat naliczonych wskutek stosowania przez banki własnych tabel kursowych. To przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych dla każdego frankowicza.

Banki we "względnie szybkim terminie" miałyby wszystkim kredytobiorcom przedstawić pełną paletę możliwości restrukturyzacji kredytu walutowego. To do klientów należałby wybór, czy i z którego rozwiązania skorzystać. Na złożenie wniosków kredytobiorcy mieliby rok.

Eksperci zespołu opisali swoje konkluzje w formie ustawy, ale jak podkreślają - ostateczny jej kształt będzie zależał od Kancelarii Prezydenta. Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski kilka dni temu zapowiedział, że prawdopodobnie projekt ustawy frankowej zostanie skierowany do Sejmu do końca czerwca.

Pytany o skutki finansowe restrukturyzacji kredytów walutowych dla banków, prof. Zbigniew Krysiak mówi, że "rozwiązania nie powinny prowadzić do destabilizacji gospodarki". Konsekwencje finansowe dla banków byłyby zależne od rozwiązań, z których skorzystają kredytobiorcy. Prezydenccy eksperci nie widzą zagrożenia dla stabilności banków. 

Słowem - zespół ekspertów pokazał wiele możliwych rozwiązań, ale nie podał żadnych szczegółów czy wyliczeń.

Co się zmieniło w porównaniu do poprzedniej wersji?

To już drugie podejście prezydenckich ekspertów do ustawy frankowej. Poprzednia, zaprezentowana w połowie stycznia br. (właściwie były to wyłącznie założenia do ustawy), zakładała jeden model przewalutowania. Skutki finansowe tamtej wersji ustawy dla sektora bankowego Komisja Nadzoru Finansowego wyceniła na 67 mld zł.

Należy pamiętać, że frankowicze mają już swoją ustawę w Sejmie. To projekt złożony przez klub poselski Kukiz’15. Zakłada on całkowite anulowanie wszelkich klauzul przeliczających kursem walutowym kredyty - w tym także już spłacone lub wypowiedziane.

Wczoraj Rzecznik Finansowy wydał opinię, w której uznał, że przeliczanie kredytu kursami walutowymi narusza interesy konsumentów i jest niezgodne z prawem bankowym. Miesiąc temu w Warszawie zapadł wyrok, w którym sąd nakazał traktowanie tego typu klauzuli za nieważną i ponowne przeliczenie kredytu.

Związek Banków Polskich wystąpił z kolei w zeszłym tygodniu z propozycją wsparcia tylko części frankowiczów, z najwyższymi ratami w stosunku do dochodu. Pisaliśmy wówczas, że trudno ten pomysł traktować jako poważny.

Więcej o: