Gwałtowne osłabienie funta, złoty mocno traci, silne spadki na giełdach. To będzie czarny piątek na rynkach

Tego inwestorzy najwyraźniej się nie spodziewali. Wielka Brytania jednak wyjdzie z Unii Europejskiej! Zupełnie co innego pokazywały sondaże publikowane wczoraj wieczorem. Reakcja jest wyraźna - spadki na giełdach i ucieczka do bezpiecznych przystani, jak frank szwajcarski. To będzie bardzo trudny dzień dla światowych giełd

Już po wynikach z ponad połowy okręgów wyborczych, kiedy realny stał się scenariusz Brexitu, funt brytyjski gwałtownie się osłabił. Jest najsłabszy do dolara od 31 lat. Stracił 10 proc., takiego spadku nie było nigdy w historii.

GBP/USDGBP/USD źródło: investing.com

Na wartości traci też złoty. Nasza waluta jest teraz trzecią najsłabszą na świecie - po funcie brytyjskim i randzie południowoafrykańskim. Za euro trzeba było płacić ponad 4,50 zł - najwięcej od grudnia 2011. Za franka szwajcarskiego ponad 4,20 zł - to najwyższy poziom od stycznia 2015, kiedy Bank Szwajcarii przestał bronić sztywnego kursu swojej waluty.

EUR/PLNEUR/PLN źrodło: investing.com

CHF/PLNCHF/PLN źródło: investing.com

Drożeją obligacje państw uznawanych za najbezpieczniejsze, np. USA i Niemiec, a także złoto, które jest najdroższe od ponad dwóch lat.

Otwarcie giełd

Giełdy w Azji bardzo mocno spadły. Japoński indeks Nikkei jest na 8 proc. minusie. W Europie koszmarny początek notowań. Indeks giełdy w Hiszpanii spada o 16,6 procent. W Paryżu spadek o 11,3 procent. Niemiecki DAX spada o blisko 10 procent. WIG20 traci 7 proc. 

A to dopiero początek trudnego dnia. Także kontrakt terminowy na amerykański indeks S&P już traci ponad 5 proc. Możliwe też, że szefowie banków centralnych na świecie zdecydują się na interwencje na rynkach walutowych.

 

Więcej o: