Nadciąga moda z USA. Będzie więcej aptek dla kierowców

Marcin Kaczmarczyk
Sprzedaż leków jak hamburgerów z okienka zainstalowanego na wysokości szyby kierowcy. Jest szansa, że wkrótce to rozwiązanie w Polsce przestanie zaskakiwać. W Gdańsku po ten pomysł sięgnęła właśnie duża sieć aptek.

W USA sprzedaż z okienka różnych towarów dla kierowców – nie tylko hamburgerów - nikogo nie dziwi. To norma. W ten sposób działają również apteki. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. I wcale nie wygoda jest tu najważniejsza. Po pierwsze, jest bardziej higieniczne - lepiej siedzieć w samochodzie, niż stać w kolejce z innymi chorymi. Po drugie, nie trzeba się krępować przy zakupach niektórych leków lub produktów w rodzaju np. leku na wzrost potencji, maści na hemoroidy czy środków antykoncepcyjnych – nasze zamówienie usłyszy tylko farmaceuta.

W Polsce pierwszą aptekę dla kierowców uruchomiono ponad osiem lat temu w Łodzi. Poza okienkiem do sprzedaży drive-thru ma też ona standardowe wejście i wnętrze – to wymóg polskiego prawa. I co ciekawe, zauważono, że najczęściej z okienka na zewnątrz klienci korzystają w trakcie deszczu. Komfort zakupów ma zatem, jak widać, duże znaczenie.

Od tego czasu w Polsce otwarto kilka podobnych aptek - między innymi w Mosinie, Gdyni i w Chojnicach. W 2013 roku otwarto też podobną placówkę z lekami dla kierowców we Wrocławiu – jej dodatkową zaletą był fakt, że była to pierwsza tego rodzaju apteka działająca 24 godziny na dobę. Teraz do tej listy dołączyła apteka dla kierowców w Gdańsku.

Uruchomiono ją w centrum handlowym przy ulicy Worcella 44 i wchodzi ona w skład sieci blisko 50 aptek prowadzonych pod marką Cosmedica.

– Chociaż sama formuła obsługi przywodzi na myśl restauracje fast food, w rzeczywistości nie ma z nimi wiele wspólnego. Każdy klient może liczyć na pełną opiekę i doradztwo ze strony naszych pracowników. Bez pośpiechu. Tak jak w tradycyjnej placówce – twierdzi Paulina Machnio, kierownik apteki.

Nowa apteka niestety nie jest całodobowa. Działa w tych samych godzinach co centrum handlowe. Ale prawdopodobnie z formatem driver-thru w sprzedaży leków zetkniemy się nad Wisłą częściej w przyszłości. Po ten pomysł sięgnęła w końcu duża sieć aptek. Konkurencja być może podchwyci pomysł.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"

Więcej o:
Komentarze (7)
Nadciąga moda z USA. Będzie więcej aptek dla kierowców
Zaloguj się
 • cler27

  Oceniono 3 razy 3

  W Mikołowie na ul. Prusa, przy aptece Vega, działa LekDrive ;)

 • wagadudu

  Oceniono 2 razy 2

  Aby się nie krępowac, wystarczy linia na podłodze apteki, 1,5 m od okienka, aby pacjent miał zachowany komfort. Problem w tym, aby polska hołota stosowała się do zasad kultury. A tymczasem czekamy na pierwsza toaletę drive thru.

 • powrozowy

  Oceniono 9 razy 1

  Co ciekawe, w USA odchodzi sie od dawna od drive thru. Ludzie chca wyjsc z samochodu by zjesc czy sie czegos napic. Gdy jechalem niedawno z NY do Chicago droga 80, to nie widzialem ju ani jednego drive thru. Malo tego, przy niektorych rest stopach sa miejsca, gdzie mozna wypuscic psa by troche pochodzil. Nie widzialem ani jednego miejsca zas, gdzie mozna zatrzymac auto i wystawic psia dupe za okno, by sie wyproznil. Dziwne ?
  Kierowca tym bardziej musi wyciagnac nieco konczyny.
  Ludziom w Polsce wydaje sie, ze lykneli juz powiew wielkiego swiata a z tego nieudolnego nasladownictwa wychodzi tylko wielka zenada.

 • bellis1

  0

  A może frytki do tego? "..Każdy klient może liczyć na pełną opiekę i doradztwo ze strony naszych pracowników. Bez pośpiechu. Tak jak w tradycyjnej placówce – twierdzi Paulina Machnio, kierownik apteki...." jasne w aptece sieciowej liczy się pacjent i brak pośpiechu! A gdzie wyrobiony koszyk? I przecież trzeba polecić jakiś badziew co to koordynator zarządził, że trzeba sprzedawać

 • hubag

  0

  Taki apteczny drive-thru od wielu lat jest już w Wieluniu przy ul.Częstochowskiej...

 • drzejms-buond

  Oceniono 3 razy -1

  O JEZU !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX