Szałamacha popiera pomysł Ziobry. Minister finansów chce wsadzać do więzienia za coś, co dotąd podlegało tylko grzywnie

Rafał Hirsch
Minister finansów Paweł Szałamacha powiedział na konferencji prasowej, że jego zdaniem kary za fałszowanie faktur są zbyt niskie. Zamiast grzywny, podatkowym oszustom powinno grozić więzienie. Wcześniej minister sprawiedliwości prezentował pomysł wprowadzenia za oszustwa podatkowe kar aż do 25 lat więzienia.

Poparcie ministra finansów dla pomysłu ministra sprawiedliwości sprawia, że projekt Zbigniewa Ziobry ma większe szanse wejść w życie. Pomysł jest drastyczny, ale z drugiej strony skala wyłudzeń VAT w Polsce także jest ogromna.

Zdaniem ministra Szałamachy zaostrzenie prawa jest konieczne dla dobra polskich finansów publicznych. Minister dodał też, że chodzi o to, „żeby oszustowi podatkowemu odebrać radość z szampana na Kajmanach”.

25 lat więzienia

Wcześniej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił w Sygnałach Dnia w Polskim Radiu, ze w przypadku wyłudzeń przekraczających 5 milionów PLN prawo powinno dopuszczać karę nawet 25 lat pozbawienia wolności. O pomyśle pisała też Rzeczpospolita. Zdaniem Ziobry, dziś za takie przestępstwa grozi tylko kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych grzywny.

Minister Ziobro dodał też, że w jeśli nie ograniczy się sytuacji wyłudzania VAT może nie starczyć na realizację zobowiązań wyborczych. PiS przed wyborami zapowiadał między innymi wprowadzenie programu 500+, obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku w PIT. Tymczasem już tylko samo wprowadzenie 500+ naraziło finanse państwa na wyraźny wzrost deficytu budżetowego od 2017 roku.

Plany finansowe rządu PiS na najbliższe lata opierają się na założeniu znacznego zwiększenia ściągalności podatków, w tym przede wszystkim poprawy ściągalności VAT.

VAT jest w budżecie najważniejszy

Podatek VAT jest najważniejszym źródłem dochodów dla budżetu państwa. Wpływy z tego podatku w tym roku mają przekroczyć 128 miliardów PLN. Dla porównania PIT w tym roku ma dać tylko 47 mld PLN, a CIT 26 mld PLN.

Dlatego oszustwa podatkowe dotyczące właśnie VAT są najbardziej bolesne dla budżetu i kosztowne dla państwa. Według różnych badań szacunków są to kwoty od 20 do 60 miliardów złotych rocznie. To wartość od 1 do ponad 3 procent polskiego PKB.

Dotychczas rząd próbował ograniczyć to zjawisko reformując i zmieniając uprawnienia służb skarbowych. Dotąd jednak nie doczekaliśmy się pozytywnych skutków tych posunięć. Obecne władze liczą na to, że perspektywa więzienia zmieni w oczach przestępców rachunek potencjalnych zysk i ryzyka i że dzięki temu zjawisko wyłudzania VAT się zmniejszy.

Więcej o: