Kancelaria Prezydenta pokaże dziś ustawę frankową. Nie będzie przymusowego przewalutowania?

Oficjalny projekt ustawy frankowej, który zostanie dziś o 11 zaprezentowany przez Kancelarię Prezydenta, nie zakłada obligatoryjnego przewalutowania kredytów walutowych na złote – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. Zaproponowane rozwiązanie są znacznie łatwiejsze do przełknięcia przez banki niż wcześniejsze koncepcje.

Najmocniejszym zapisem nowej ustawy frankowej ma być zobowiązanie banków do zwrotu tzw. spreadów walutowych. To akurat jest jednak ten element „sprawy frankowej”, który budzi najmniejsze wątpliwości w środowisku. Faktem jest, że banki do przeliczania na złote wysokości rat i zadłużenia stosowały często własne tabele kursowe, ustalane arbitralnie.

Teraz wszystkie raty wstecz miałyby być przeliczone po średnim kursie NBP z kolejnych miesięcy. To oznaczałoby zwrot kilku tysięcy złotych. Dodatkowo, banki musiałyby też na nowo ustalić saldo zadłużenia. W momencie wypłaty kredytu przeliczały bowiem jego kwotę ze złotych na franki po swoim niskim kursie kupna, a potem z powrotem na złote po wysokim kursie sprzedaży - to podwyższało poziom zadłużenia nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

Zdecydowanie Kancelaria Prezydenta schodzi jednak z tonu, jeśli chodzi o przymusowe „przewalutowanie” kredytów. Nie ma być automatycznego przeliczenia zobowiązań z franków na złote. Ewentualne rozwiązania polegające m.in. na przekształceniu kredytu frankowego na typowy złotowy po tzw. kursie sprawiedliwym będą dobrowolne, do wyboru i oceny przez kredytobiorców. Gdy na początku czerwca eksperci Kancelarii podsumowywali swoje działania, mówili, że banki we „względnie szybkim terminie” miałyby wszystkim kredytobiorcom przedstawić pełną paletę możliwości restrukturyzacji kredytu.

Sygnały o rezygnacji z przymusowego przewalutowania docierały już zresztą od jakiegoś czasu. Zupełnie inną wizję rozwiązania problemu kredytów walutowych Andrzej Duda miał w kampanii wyborczej. - Uważam, że te kredyty mogłyby być przewalutowane według kursu, po jakim były brane - mówił wówczas.

Protest osób mających kredyty w frankach szwajcarskichProtest osób mających kredyty w frankach szwajcarskich MIECZYSŁAW MICHALAK

Jak komentuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Witold Orłowski, doradca ekonomiczny PwC, obligatoryjne przewalutowanie wszystkich kredytów „byłoby niebezpieczne dla sektora, a dodatkowo narażało państwo na procesy sądowe”. Także agencje ratingowe podkreślały, że projekt przeliczenia kredytów frankowych na złote jest jednym z największych zagrożeń inwestycyjnych Polski.

Projekt ustawy frankowej trafi teraz do Parlamentu. Nie wygląda jednak na to, aby sprawa miała być tam procedowana priorytetowo. - Nadal nie mamy wiarygodnej wiedzy na temat wielkości kredytów, tego jak są one spłacane, tego kiedy były one zaciągnięte. Nie możemy brać odpowiedzialności za sektor bankowy. Nie może być tak, że uchwalimy coś, czego skutków nie znamy - mówił na początku lipca Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Więcej o:
Komentarze (44)
Kancelaria Prezydenta pokaże dziś ustawę frankową. Nie będzie przymusowego przewalutowania?
Zaloguj się
 • onduma

  Oceniono 20 razy 16

  "Zagrozenia inwestycyjne dla Polski" ? czy to oznacza, ze frankowicze maja de fakto pomagac inwestycjom w Polsce ? Jak widac rzad ustapil banksterom

 • tacx

  Oceniono 17 razy 15

  I jak zwykle ten kto wierzył w te opowieści z wiklinowej zatoki pójdzie z torbami. Tak to jest jak się wierzy oszustom. Tymczasem górnicy dostają kilkudziesieciotysieczne odprawy za łaskawe odejscie na emeryturę - podwójną w dodatku. Polska wg PIS

 • norman67

  Oceniono 8 razy 6

  "Polskie" banki kupowały CRS od amerykański gigantów, same miały zarabiać na spreadzie. Sprawa się rypła, gdy amerykanie pograli kursem. Teraz "polskie' banki (głównie kapitał niemiecki), które dały się wyrooochać amerykańkim boją się, że będą musiały zapłacić za amerykańskie spekulacje i oddać przewalutowania, których nie było. Tej prawdy bronią i bronili Jakubiak, Belka i Pietraszkiewicz tak jak opcji dlla firm, bo podłoby totalnie zaufanie do oszustów.

 • panhoryzontu

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Prezydencie, panie Kaczyński!
  Nie zapomnimy nie dotrzymanej obietnicy. Spotkamy się za 4 lata przy wyborach.
  Frankowicze

 • jakub13579

  Oceniono 7 razy 5

  Nie wierzcie, że nie ma pieniędzy - na Krakowskim Przedmieściu krzyczał maliniak, a tłum pisioru wył z podniecenia. Teraz gostek, gdybyś miał choć odrobinę honoru, albo wyskakuj z kasy albo wypad.

 • zdalaodpisipo

  Oceniono 4 razy 4

  Jak zwykle, prezydĘt Du...p...a , zwany czule wazelinowym DługoPiSem poszedł na rękę banksterom. Brawo szamacierze!! Zapewniliście sobie wyjątkową "drugą" kadencję. Nażryjcie sie teraz, bo w II już Was nie zobaczymy!

 • c_lod

  Oceniono 3 razy 3

  Buahahaha PIS znoooowu oszukal hahahhaha

 • 48paka

  Oceniono 5 razy 3

  Dramat! Oczekuję że bankierzy i wszyscy pracownicy banków, podpisujący dokumenty w sprawie złodziejskich kredytów - będą siedzieć! Tak jak w Irlandii i Islandii. Mało ego powinni mieć zakaz pracy w instytucjach finansowych! Co do przeliczeń finansowych - to banki powinni porozumiewywać się indywidualnie z kredytobiorcami! Prezydent nie może być dupokrytką banków! Żadnych zagrożeń inwestycyjnych dla Polski nie widzę bowiem kredyty i inwestycje pozostają w Polsce, nikt tego nie poza granice nie wywozi.

 • extrafresh

  Oceniono 3 razy 3

  Pan Duda nakłamał w kampanii?

  Ojej!

  Ależ zaskoczenie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX