InPost zapłaci prawie 5 mln zł, Ruch wycofa pozew

InPost zapłaci Ruchowi 4,92 mln zł (4 mln zł netto) jako rekompensatę za rozwiązanie umowy o współpracy. To wielokrotnie mniej niż kwota, o którą Ruch chciał walczyć przed sądem.

Umowa o współpracy została zawarta w listopadzie 2013 r. Zgodnie z nią punkty Ruchu miały wydawać klientom InPost awizowane przesyłki listowe. Docelowo odbiór przesyłek miał być możliwy w 2 tys. placówek własnych Ruchu i około 3 tys. punktów partnerskich. Tak rozległa sieć dystrybucji była niezbędna do realizacji kontraktu na dostarczenie przesyłek sądowych. Jednak od tego czasu zmieniła się strategia InPostu. Kontrakt na obsługę sądów wygasł, firma zrezygnowała też z dostarczania przesyłek listowych innych niż e-commerce. Jedną z konsekwencji zmiany strategii było zakończenie współpracy z Ruchem.

Sprawa trafiła do sądu. W pozwie Ruch domagał się od InPostu zapłacenia kwoty od 18,6 mln zł do 21,0 mln zł. Firmy zawarły jednak ugodę. Na podstawie tego porozumienia InPost zapłaci Ruchowi 4,92 mln zł brutto (4 mln zł netto). Połowa tej kwoty została zapłacona na początku sierpnia, zaś druga połowa będzie wpłacona w ośmiu równych miesięcznych ratach. Cała operacja zakończy się 31. marca 2017 r.

Dla InPostu to znacząca kwota: przypomnijmy, że zysk netto spółki za rok 2015 wyniósł 9,5 mln zł, a za rok 2014 - 18,4 mln zł. Ale jest też ważne zastrzeżenie. Jak poinformował InPost, prawie połowa kwoty przewidzianej w ugodzie, czyli 1,82 mln zł, została już uwzględniona w sprawozdaniu finansowym za rok 2015 jako koszty usług obcych. Dlatego na wynik działalności operacyjnej w roku 2016 r. wpływ będzie miała już tylko kwota 2,18 mln zł, zaś na wynik netto - kwota 1,77 mln zł.

Właściciel InPostu, Integer.pl, poinformował też, że spółka rozpoczęła przegląd opcji strategicznych związanych z dalszym rozwojem działalności. Rozważane możliwości to poszukiwanie inwestora strategicznego, zawarcie aliansu strategicznego, dokonanie transakcji o innej strukturze, ale też brak działań związanych z pozyskaniem inwestora, zawarciem aliansu lub dokonaniem transakcji - czytamy w komunikacie.

Więcej o:
Komentarze (31)
InPost zapłaci prawie 5 mln zł, Ruch wycofa pozew
Zaloguj się
 • dioskorides

  Oceniono 31 razy 11

  mam nadzieje że ten cały brzoska będzie kiedyś poginał z torbą i roznosił listy- na umowę o dzieło

 • eldemon

  Oceniono 7 razy 5

  Pomyśleć, że jeszcze rok, dwa lata temu IN POST był na tych łamach wychwalany pod niebiosa za innowacyjny sposób doręczania przesyłek!

 • 43md

  Oceniono 3 razy 3

  Firma w przesyłkach kurierskich fatalna i tragiczna. Ostrzegam innych przed korzystaniem.

 • nienoto

  Oceniono 5 razy 1

  Żeby w cywilizowanym kraju wezwania do sądu zostawiać w budkach z drobiazgami albo w spożywczakach? Ludzie którzy o tym decydowali powinni siedzieć w pierdlu za niszczenie autorytetu państwa.

 • my_kroolik

  Oceniono 1 raz -1

  No to zapłacą Ruchowi 4 M, a nie 5. VAT zapłacą Urzędowi Skarbowemu. czy naprawdę Gazeta musi się ścigać z Faktem, na naciągane sensacyjki?!!!

 • y.woodoo

  Oceniono 5 razy -1

  Powinna tez byc zakonczona umowa miedzy InPost i Nowoczesna. Negatywny wizerunek Brzoski tak obciaza Nowoczesna ze nawet moj wojewodzki oddzial N nie odpowiedzial na moj Email w tej sprawie. Zadalem tylko proste pytanko bez drazenia sprawy. Sadze ze po odcieciu wrzoda slupki Nowoczesnej podskocza. Juz zawczasu nalezy przygotowywac sie do przyszlych wyborow. Osobista znajomosc znajomoscia ale nalezy odseparowac sie od zlodziejskich praktyk znajomego a nawet wodke powinno sie pic na swoj koszt zeby nie bylo podejrzen o wspoludzial. Inaczej mowiac postepowac odwrotnie niz okreslaja to kanony sekty katolickiej.

 • szabepio

  Oceniono 2 razy -2

  A poczta polska którą przejąl pis pomimo ze odzyskała sądy juz ma gigantyczną największą stratę w historii tej firmy. A usługi poleciały na łeb. Na trzy okienka jedno czynne gdzie niedouczona pani miota się jak miotła. Ostatni z PO prezes zrobił zysk 120 mln unowoczesnił flotę itd i to zrobił nez "SĄDÓWKI". A pis mając wiernego ale miernego juz nasrał na środku i zniszczył tę firmę. Jak ludzie na poczcie sie burzą ze taka kolejka to im mówię ze to easza dobra zmiana. Teraz stójcie i mordy w kubeł głupki. Ha ha

 • bartekgryko

  Oceniono 4 razy -4

  "To wielokrotnie mniej niż kwota..." wielokrotność to zawsze jest więcej... dwukrotność , trzykrotność itp. to zawsze więcej a nie mniej, co za analfabeta matematyczny pisze takie bzdury. Potem się dziwicie, ze zadania z treścią oblewają dzieciaki na maturze. To ułamek tego co wynikało z umowy... tak powinno być

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX