InPost zapłaci prawie 5 mln zł, Ruch wycofa pozew

InPost zapłaci Ruchowi 4,92 mln zł (4 mln zł netto) jako rekompensatę za rozwiązanie umowy o współpracy. To wielokrotnie mniej niż kwota, o którą Ruch chciał walczyć przed sądem.

Umowa o współpracy została zawarta w listopadzie 2013 r. Zgodnie z nią punkty Ruchu miały wydawać klientom InPost awizowane przesyłki listowe. Docelowo odbiór przesyłek miał być możliwy w 2 tys. placówek własnych Ruchu i około 3 tys. punktów partnerskich. Tak rozległa sieć dystrybucji była niezbędna do realizacji kontraktu na dostarczenie przesyłek sądowych. Jednak od tego czasu zmieniła się strategia InPostu. Kontrakt na obsługę sądów wygasł, firma zrezygnowała też z dostarczania przesyłek listowych innych niż e-commerce. Jedną z konsekwencji zmiany strategii było zakończenie współpracy z Ruchem.

Sprawa trafiła do sądu. W pozwie Ruch domagał się od InPostu zapłacenia kwoty od 18,6 mln zł do 21,0 mln zł. Firmy zawarły jednak ugodę. Na podstawie tego porozumienia InPost zapłaci Ruchowi 4,92 mln zł brutto (4 mln zł netto). Połowa tej kwoty została zapłacona na początku sierpnia, zaś druga połowa będzie wpłacona w ośmiu równych miesięcznych ratach. Cała operacja zakończy się 31. marca 2017 r.

Dla InPostu to znacząca kwota: przypomnijmy, że zysk netto spółki za rok 2015 wyniósł 9,5 mln zł, a za rok 2014 - 18,4 mln zł. Ale jest też ważne zastrzeżenie. Jak poinformował InPost, prawie połowa kwoty przewidzianej w ugodzie, czyli 1,82 mln zł, została już uwzględniona w sprawozdaniu finansowym za rok 2015 jako koszty usług obcych. Dlatego na wynik działalności operacyjnej w roku 2016 r. wpływ będzie miała już tylko kwota 2,18 mln zł, zaś na wynik netto - kwota 1,77 mln zł.

Właściciel InPostu, Integer.pl, poinformował też, że spółka rozpoczęła przegląd opcji strategicznych związanych z dalszym rozwojem działalności. Rozważane możliwości to poszukiwanie inwestora strategicznego, zawarcie aliansu strategicznego, dokonanie transakcji o innej strukturze, ale też brak działań związanych z pozyskaniem inwestora, zawarciem aliansu lub dokonaniem transakcji - czytamy w komunikacie.