Fiskus chwali się swoimi sukcesami. Zablokował zwrot 266 mln zł podatku VAT

Wyższa kwota decyzji wydanych przez kontrolerów skarbowych, większe wpłaty do budżetu i wyższa kwota zablokowanych zwrotów VAT - takimi sukcesami pochwaliło się Ministerstwo Finansów

W pierwszym półroczu br. kontrola skarbowa wydała decyzje skarbowe na kwotę 9,6 mld zł, czyli o prawie 37 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak przewiduje wiceminister finansów Wiesław Jasiński, do końca roku ta kwota powinna "znacznie przekroczyć" 20 mld zł. Jednak decyzja nie oznacza jeszcze wpływu takich sum do budżetu. W pierwszym półroczu podatnicy złożyli 1578 odwołań od decyzji kontrolerów skarbowych. Ministerstwo podkreśla, że liczba odwołań jest wyraźnie niższa niż przed rokiem. Wtedy było ich aż 2093.

W wyniku działań kontrolerów do budżetu trafiło łącznie 566,5 mln zł (wzrost o 36 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem), a kwota zatrzymanych wypłat zwrotu VAT sięgnęła 266,1 mln zł (wzrost o 288 proc.). Łącznie z obu tych tytułów budżet zyskał 832,6 mln zł, czyli 71 proc. więcej niż przed rokiem. Jak podkreśla ministerstwo w komentarzu do tych danych, to właśnie zablokowanie nienależnych zwrotów jest najbardziej skutecznym sposobem walki z wypływem pieniędzy z budżetu.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że wzrosty były możliwy dzięki zmianie modelu działania. Obecny kładzie nacisk na lepszą analizę ryzyka. Działania kontrolerów skarbowych koncentrują się na obszarach, gdzie nadużycia dokonywane są najczęściej i obejmują najwyższe kwoty - czytamy w komentarzu resortu.

Jak deklarował minister finansów Paweł Szałamacha, celem działań jego resortu jest zmniejszenie w ciągu 2-3 lat luki VAT do poziomu średniej unijnej. Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że w 2013 r. w Polsce luka VAT, czyli różnica między kwotą, jaka powinna wpłynąć do budżetu i kwotą, która faktycznie do niego wpłynęła, wyniosła 10,13 mld euro. Odpowiadało to aż 26,7 proc. wpływów z tego podatku. Natomiast średnia dla 26 krajów UE wynosiła wówczas 15,2%. Zrealizowanie tego celu oznaczałoby wzrost wpływów z podatku VAT o około 4,4 mld euro (18,8 mld zł) rocznie.

Więcej o:
Komentarze (60)
Zablokowano zwrot 266 mln zł podatku VAT
Zaloguj się
 • jolars1

  Oceniono 51 razy 33

  Super! A za rok-dwa okaże się, że decyzje były błędne i w ich wyniku "padło" ileś tam firm (vide Kluska i "Optimus"), tysiące ludzi straciło pracę, a potem trzeba będzie wszystko zwrócić z odsetkami z tzw. budżetu, czyli z naszych pieniędzy! Naprzód urzędnicy skarbowi! Im więcej pochopnych i błędnych decyzji podejmiecie, tym bliżej końca tych pisdzielskich śmieci. A więc - do roboty!

 • bkrr

  Oceniono 26 razy 10

  do tego pownien pochawlaic sież ze firma zaraz upadkie wpływ z podatkow zmaleja i prace straci ileś osób tego to już oni nie widzą, najgłipsze państwa dla którego liczy sie udupienie firmy, nie jak jej pomóc wyjść z tego co zrobiła nieważne dobrze czy źle żeby mogła daje funkcjonowac ale doprowadzić te firmę do upadku taka jest polityka naszego fiskusa, w Dani byłoby to niedopomyslenia ale w polsce dla mnie to kraj głupoty razy dwa

 • seboc

  Oceniono 6 razy 4

  Moze ktos mi wyjasnic, na czym polega ow "sukces"?
  Funkcjonuje glupie prawo umozliwiajace wyludzenia. Prawa od lat zmienic nie mozna (a wymyslij te ten sam prof. co ostatnia ustawe frankowa), za to US blokuja wyplate. I zapewne wiekszosc tych pieniedzy po kontrolach zwroca z odsetkami.

 • przytomny2

  Oceniono 5 razy 3

  Taaaa .... kilkaset mln pln "odzyskanych" przez pół roku! Wielki "sukces"!
  Przypominam, że apetyty tzw "dobrej zmiany" sięgają dziesiątek miliardów!
  A w czasie tego propagandowo-bełkotliwego "audytu" urządzonego w sejmie w ub kwartale szacowane "straty" fiskusa za 8 lat rzaów PO-PSL to 34 mld pln.... te "szacowania" były skierowane do uszu ekonomicznych ignorantów, ciemny lud wsparty przez 500+ w końcu we wszystko uwierzy! No więc jeśli przyjąć te 34 mld przez 8 lat to na rok wypada nieco ponad 4 mld nienależnych ulg (na ile "nienależnych" to się okaże po odwołaniach, których złożono "tylko" ponad 1500). Tak czy inaczej PiS podobno poprawił "odzysk" z ub roku o 71 proc czyli ok. 500 mln..... w porównaniu z obietnicami to naprawdę mały pikuś. A jeśli te blokady zwolnień od podatku są tak "rzetelne" jak cała polityka PiS to można się spodziewać upadku zakładów, utraty miejsc pracy i odpływu inwestorów .... oczywiście nie z dnia na dzień więc PiS wykorzystuje tu inercję skutków gospodarczych aby przed kolejnymi wyborami w 2019 wygrać na czasie a gdzieś w 2018 rzucić "suwerenowi" kolejny wirtualny ochłap jak choćby "mieszkanie+" a swoim akolitom i działaczom jakiś kolejny "przekręt+" (tym razem po cichu i bez ostentacji bo to politycznie kosztowne).
  Ze co, że poprzednicy robili "to samo"? Guzik prawda! Co prawda każda partia idzie do polityki również w imię indywidualnych korzyści .... w końcu działacze mają swoje rodziny i odpowiedzialność ale chodzi o PROPORCJE dochodów indywidualnych i rzeczywistych (a nie deklaratywnych jak u Morawieckiego) działań pro-rozwojowych oraz odpowiedzialności w skali makroekonomicznej .... to ostatnie w polityce PiS nie istnieje, PiS chce zepchnąć tworzone przez siebie problemy poza rok 2019, żeby wygrać kolejne wybory a jak już się PiS utwierdzi i tych wyborów nawygrywa to nie będzie z Polski co zbierać .... wtedy pozazdrościmy nawet Grecji! Tylko jak to wytłumaczyć "suwerenowi", Który patrząc na świat przez banknot 500 - złotowy nie patrzy na 4 lata naprzód?

 • big_gadu

  Oceniono 2 razy 2

  Pamiętam sprawę optimusa z watem !!!
  Kogo posadzono i skończono świetną firmę komputerową,
  taki to był wieki sukces !
  Ile wypłacono odszkodowania ?

 • felucjan

  Oceniono 2 razy 2

  "kwota zatrzymanych wypłat zwrotu VAT sięgnęła 266,1 mln zł"

  Po przegranych rozprawach sądowych oddamy z odsetkami 500 mln + drugie 500 mln odszkodowań.

 • tad_51

  Oceniono 2 razy 2

  Moja koleżanka prowadzi biuro rachunkowe. Ostatnio jej klient przyniósł fakturę na kilka tysięcy za usługi transportu tirem. A naprawia drobny sprzęt rtv i korzysta wyłącznie z przesyłek kurierskich. Ewidentnie kupił tę fakturę od znajomego, który ma firmę transportową. Koleżanka tłumaczy mu, że US zapyta się co takiego przewoził za takie pieniądze. A klient mówi, żeby się nie interesowała i żeby księgować. Myślę, że takich idiotycznych przekręcików są miesięcznie dziesiątki/setki tysięcy i nie mam nic przeciwko temu, żeby były wykryte i ukarane. Takie oszustwa powodują, że firmy nie oszukujące mniej zarabiają lub upadają.

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 4 razy 2

  Szczerze nieznosze PISU, ale kibicuję im w uszczelnianiu VATu i w ściganiu skoorwysynoow, którzy okradają nas wszystkich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX