Trzeci plan ratunkowy nie pomógł. Grecja w dramatycznym stanie. Będzie Grexit?

Uzgodniony rok temu w sierpniu trzeci już plan ratunkowy dla Grecji miał definitywnie zakończyć problemy Aten. Nic z tego. Gospodarka Grecji jest w strasznej kondycji. Znowu świat wyłoży na jej pomoc dziesiątki miliardów euro?

Grecja, bez dwóch zdań, to chory człowiek Europy. Chociaż w ramach trzech programów ratunkowych dostała od Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego 326 mld euro wsparcia - najwyższa pomoc finansowa w historii - to i tak jej gospodarka jest w dramatycznym stanie.

Skurczyła się ona w ciągu minionych sześć lat aż o jedną trzecią! Bezrobocie w Grecji utrzymuje się na poziomie niecałych 24 proc. Jest najwyższe w Europie i na tak ekstremalnie wysokich poziomach utrzymuje się od lat. Z kraju od początku kryzysu wyjechało już blisko pół miliona obywateli. A spora część tych, którzy pozostali, musi walczyć z coraz większą biedą. Przez trwające od kilku lat cięcia wszelkich świadczeń socjalnych, wzrost podatków i wysokie bezrobocie dochód do dyspozycji 20 proc. najbiedniejszych Greków zmniejszył się aż o 42 proc. w stosunku do 2009 roku.

Czytaj więcej: Ostatnie negocjacje dotyczące odblokowania kolejnej transzy pomocy dla Greków były mordercze i zakończyły się niepewną wygraną Niemców.

Ogromny dług i stagnacja

Przy tym wszystkim dług publiczny urósł do absurdalnych 320 mld euro, czyli 180 proc. rocznego PKB Grecji, a najnowsze dane wcale nie sugerują, że widać już światełko w tunelu. Wg szacunków EBC konsumpcja prywatna i eksport skurczyły się w drugim kwartale odpowiednio o 6,4 i 7,2 proc.

Co prawda PKB Grecji powiększyło się o 0,3 proc. w drugim kwartale, ale to bardzo skromny wzrost, zwłaszcza że w pierwszym spadło się o 1,3 proc. w stosunku do danych sprzed roku.

- Jeżeli nic się nie zmieni, możemy spodziewać się czwartego, a nawet piątego, międzynarodowego programu ratunkowego. Nie widzę żadnej poprawy. Gospodarka jest w stagnacji, prywatny sektor jest zdewastowany, a publiczna administracja niedofinansowana i nieefektywna. A na końcu tunelu widać groźbę Grexitu – powiedział kilka dnie temu brytyjskiemu Guardianowi Aristides Hatzis, profesor prawa i ekonomii z Uniwersytetu w Atenach.

I faktycznie ten Grexit z każdą chwilą jest coraz bardziej prawdopodobny. Choć być może ograniczy się wyłącznie do wyjścia ze strefy euro. W październiku 70 proc. Greków uważało, że warto pozostać przy wspólnej walucie, w lipcu odsetek tak myślących spadł do 50 proc.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"

Komentarze (181)
Trzeci plan ratunkowy nie pomógł. Grecja w dramatycznym stanie. Będzie Grexit?
Zaloguj się
 • 1kom1

  Oceniono 39 razy 27

  no i co z tego że dostały banki? Grecja zaciągnęła kredyty - kazał im ktoś? Łatwo się pożyczało ....

 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 40 razy 24

  "Znowu świat wyłoży na jej pomoc dziesiątki miliardów euro?"
  --------------------------------------------------------------------
  nie ma czegoś takiego jak "świat". To zapłaci Kowalski, Smith, Schmidt.... z podatków się biorą te pieniądze zabieranych normalnym ludziom,

  To jest obrzydliwy socjalizmi polegający na redystrybucji pieniądza - czyli zabieramy jednym, a potem urzędniczymi decyzjami dajemy innym. Nie dość, że urzędnicza machina konsumuje procencik, to jeszcze rozdaje źle, bo nieefektywnie....

 • mietekkowalski

  Oceniono 89 razy 21

  Tylko nie piszcie, że to Grecja dostała pomoc finansową! To wierzyciele ją dostali, a zwykły Grek nie zobaczył złamanego eurocenta. Proponuję nowe rozdanie dla Grecji i umorzenie części długu... ale na to nie zgodzą się państwa, z których pochodzą wierzyciele:)

 • adalberto3

  Oceniono 13 razy 9

  Hans Eichel, minister finansów w rządzie Gerharda Schroedera, już dawno powiedział publicznie, że Grecja nigdy nie spełniała warunków przyjęcia do strefy Euro. Jej gospodarka nie była konkurencyjna wobec innych państw-kandydatów. Decyzja była wyłącznie polityczna. Eksperyment nie udał się, teraz społeczeństwo Grecji płaci. Nie trzeba wojny !

 • amb25

  Oceniono 23 razy 7

  Co oni za bzdury pisza. Trzeci plan ratunkowy pomogl przeciez bankom (glownie niemieckim i francuskim). Czyli zadzialal zgodnie z zalozeniami.

 • 1234qwerty

  Oceniono 15 razy 5

  Ciekawe na co ta kasa poszła i czy większa część tej kwoty nie wróciła do "darczyńców" w różnej formie.

 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 4 razy 4

  Ja bym przyznał im w jednym roku mistrzostwa dmuchanej piłki (to, co kopie Lewandowski) oraz igrzyska.

 • szach-mat0

  Oceniono 3 razy 3

  Gorsze od nas są tylko Węgry i Grecja, w takim tempie jak PiS zadłuża Polskę, tylko lewica może nad uchronić przed krachem gospodarczym i finansowym. PiS nie ma zdolności do rządzenia, ma za to do kłamstw, propagandy i pieniactwa.

 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 19 razy 3

  W wyniku banksterskiej "pomocy" dług zamiast się zmniejszać, rośnie. A zadowoleni brukselscy biurokraci martwią się Rzeplińskim i tym alimenciarzem, którego nazwiska nie pomnę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX