Kiedy już znamy stawkę, możemy w łatwy sposób wyliczyć podatek VAT:
(dla 23% stawki). Dla 8% odpowiednio: (kwota brutto x 1,08) x 0,08; dla 5% (kwota brutto x 1,05) x 0,05.
Podatek VAT to inaczej podatek od towarów i usług. Jego nazwa pochodzi z języka angielskiego (Value Added Tax) i oznacza "podatek od wartości dodanej". Jest to specyficzny rodzaj opłaty, która dodana jest do każdej transakcji, dotyczy więc zarówno konsumentów, jak i sprzedawców. Co to oznacza? Kupując jakikolwiek produkt w sklepie, musimy mieć świadomość, że do jego wartości dodana jest wartość podatku VAT, którego wartość zazwyczaj jest wyszczególniona.
Większość usług księgowych prowadzonych jest teraz w programach komputerowych, które automatycznie naliczają wszelkie należności. Aby jednak sprawdzić poprawność wyliczeń i upewnić się, czy wszystko zostało w nich uwzględnione, warto wiedzieć jak samodzielnie obliczyć podatek VAT.
Po pierwsze: poprawny wybór stawki VAT na fakturze. Aby dobrze wystawić fakturę VAT, musimy wiedzieć jaką stawkę VAT musimy zastosować do danego towaru lub usługi. Podstawową stawką w Polsce jest 23% i stosuje się ją do większości transakcji. Istnieją jednak mniejsze stawki:
Kiedy mamy już podatek należny, musimy obliczyć podatek naliczony. Aby to zrobić, sumujemy podatek VAT podlegający odliczeniu (wszystkie faktury w danym okresie rozliczeniowym, dzieląc je na faktury z zakupu środków trwałych i pozostałe- wpisuje się je w osobne rubryki).
Aby dowiedzieć się, czy musimy zapłacić podatek VAT do urzędu skarbowego, czy może mamy nadwyżkę, należy odjąć podatek naliczony od podatku należnego. Podatek VAT = VAT naliczony - VAT należny. Jeśli suma będzie dodatnia, to znaczy, że musimy ją wpłacić do urzędu skarbowego, jeśli zaś ujemna- mamy nadwyżkę.