Wiarygodność finansowa Polski bez zmian. Agencja Moody's nie zdecydowała się na obniżkę naszego ratingu

Rafał Hirsch
Obawy o nasz rating okazały się nieuzasadnione. Agencja Moody's pomimo groźnie brzmiącego ostrzeżenia opublikowanego dwa tygodnie temu postanowiła utrzymać nasz rating na dotychczasowym poziomie. Nadal ma on jednak perspektywę negatywną.

Rating bez zmian

Agencja Moody's nie opublikowała żadnego komunikatu, w którym napisałaby co obecnie sądzi o polskiej gospodarce i wiarygodności finansowej naszego państwa. Poinformowała jedynie, że nie wprowadziła żadnych zmian do ratingu. 

Fragment komunikatu agencji Moody'sFragment komunikatu agencji Moody's źródło: Moody's Investors Service

Polska nadal ma więc od agencji Moody's rating na poziomie A2 z perspektywą negatywną, która oznacza, że w przyszłości może on zostać obniżony.

Dlaczego bez zmian?

W maju, kiedy agencja decydowała o wprowadzeniu perspektywy negatywnej, wskazywała, że rating może zostać obniżony jeśli pogorszy się nasza sytuacja fiskalna, albo nastąpi trwałe pogorszenie klimatu inwestycyjnego na skutek planowanych przez rząd zmian w prawie. Zdaniem wielu ekonomistów agencji chodziło wtedy przede wszystkim o przygotowywaną ustawę o przewalutowaniu kredytów frankowych. Moody's w maju wskazywał też, że do obniżki ratingu może doprowadzić też eskalacja konfliktu politycznego wokół Trybunału Konstytucyjnego, jeśli wywoła ona odpływ kapitału z Polski. 

Tym razem agencja musiała uznać, że żaden z tych czynników się nie pojawił, nie ma więc powodu, aby zmieniać rating. 

Można to uznać za pewne zaskoczenie, ponieważ dwa tygodnie temu agencja wydała opinię, w której napisała, że eskalacja konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego może mieć zły wpływ na klimat inwestycyjny w Polsce. Po tym komentarzu część inwestorów na rynku uznała, że Moody's tym razem obniży nam rating. 

ZOBACZ CO MOODY'S PISAŁ 2 TYGODNIE TEMU: Ostrzeżenie dla Polski: pogłębiający się kryzys konstytucyjny może wpłynąć na rating

Moody's w swojej metodologii ma aż 21 różnych możliwych poziomów ratingów, od Aaa do C. Nasze A2 to szczebel szósty od góry. Moody's ocenia nas o jeden przedział wyżej niż Fitch Ratings i o dwa przedziały wyżej niż Standard & Poor's. Ta ostatnia agencja obniżyła nam rating w styczniu. Był to jak dotąd jedyny w historii przypadek obniżenia Polsce ratingu wiarygodności finansowej. 

Dlaczego ratingi są ważne?

Ratingi przyznawane przez agencje są istotne, ponieważ mogą one mieć wpływ na to, jak zagraniczni inwestorzy postrzegają nasz kraj. 

Relacje polskiego rządu z inwestorami, którzy są skłonni finansować nasz budżet są bardzo ważne. W przyszłym roku minister finansów będzie musiał pożyczyć na rynku aż 178 miliardów złotych. Tyle pieniędzy jest potrzebnych, aby mieć za co spłacić zapadające w przyszłym roku długi, zapłacić wszystkie należne odsetki i dodatkowo sfinansować przyszłoroczny deficyt. Aby udało się to wszystko zrobić za rozsądne pieniądze niezbędne są dobre relacje z inwestorami na rynkach finansowych. W związku z tym wszelkie zmiany dotyczące ratingów mogą się przekładać na poziom wydatków państwa. 

Więcej o: