Trump przegrał debatę. Żeby się o tym przekonać, wystarczy jedno spojrzenie na walutę Meksyku

Rafał Hirsch
O tym fenomenie mówi się pół żartem od kilku tygodni. Ale teraz być może zostanie potraktowany zupełnie serio. Notowania meksykańskiego peso w stosunku do amerykańskiego dolara są niezwykle wrażliwe na to, co dzieje się w kampanii prezydenckiej w USA

Peso jako sondaż prezydencki

Sprawa w sumie jest dość prosta. Jeśli zdaniem inwestorów na rynku walutowym szanse Donalda Trumpa na zwycięstwo rosną, to meksykańskie peso traci na wartości. Jeśli szanse Trumpa (ich zdaniem) maleją, wtedy meksykańskie peso zyskuje na wartości.

Przed dzisiejszą debatą waluta Meksyku była rekordowo słaba, bo Trump właśnie wyprzedził Clinton w sondażach

A teraz proszę spojrzeć, co stało się z notowaniam peso w czasie debaty:

Nagle za amerykańskiego dolara płaci się już tylko 19,5 peso, a nie blisko 20 peso, tak jak przed debatą. Czyli dolary w Meksyku potaniały, a peso umocniło się w ciągu dwóch godzin o ponad 2 procent. To bardzo duża zmiana, która wyraźnie pokazuje, że zdaniem rynku szanse Trumpa na zwycięstwo w wyborach spadły.

Różnice w sondażach między notowaniami Trumpa i Clinton mają wpływ na walutę Meksyku (MXN) od wielu miesięcy, chociaż w początkowej fazie kampanii ten wpływ czasami zanikał, na przykład w czerwcu, kiedy na pierwszy plan na rynkach wysunęła się sprawa Brexitu

Ostatnio, kiedy Trump dogonił Hillary Clinton meksykańskie peso biło rekordy słabości do dolara. Dziś w nocy nastąpił ostry zwrot. Nie wiemy jednak czy będzie trwały.

Dlaczego waluta Meksyku zależy od Trumpa?

Wpływ Donalda Trumpa na walutę Meksyku można dość łatwo i logicznie wytłumaczyć. Trump wciąż zapowiada, że będzie chciał wybudować mur na granicy z Meksykiem, zamierza też wprowadzić cła na towary importowane przez USA z Meksyku. Można też zakładać, że jeśli Trump zostanie prezydentem, to generalnie stosunki Meksyku z USA się popsują. A Stany Zjednoczone są dla Meksyku najważniejszym partnerem handlowym – w takiej więc sytuacji pogorszenie notowań peso jest zupełnie zrozumiałe.

Waluta Meksyku jest w tym roku najsłabsza wśród wszystkich ważniejszych walut, którymi handluje się na globalnych rynkach. Od stycznia kurs dolara w Meksyku wzrósł o ponad 13 procent. Mówiąc inaczej waluta Meksyku straciła do dolara ponad 13 procent.

Meksykańskie peso najsłabszą walutą świata w 2016Meksykańskie peso najsłabszą walutą świata w 2016 źródło: investing.com

Jedyną walutą, która może się w 2016 równać z peso pod względem słabości jest brytyjski funt, który też stracił do dolara ponad 13 procent, z powodu Brexitu.

Zobacz także: W ten dzień frankowicze byli bliscy zawału. Teraz wcale nie jest lepiej. Co dalej będzie z frankiem?

W ten dzień frankowicze byli bliscy zawału. Teraz wcale nie jest lepiej. Co dalej będzie z frankiem?

Więcej o: