Dobra edukacja, niskie cła i brak wirusa HIV to nasze najlepsze strony. Polska awansowała o 5 miejsc w światowym rankingu konkurencyjności

Rafał Hirsch
W tegorocznej edycji Światowego Rankingu Konkurencyjności jesteśmy na 36 miejscu. Nigdy tak wysoko w nim nie byliśmy. Przyczyny dla których pniemy się w górę są jednak czasami zaskakujące.

Awans na 36 miejsce z 41 rok temu oznacza, że wyprzedziliśmy Portugalię, Indonezję, Azerbejdżan, Kuwejt i Bahrain. W naszym regionie nadal wyprzedzają nas Litwa, Czechy i Estonia. Słowacja awansowała z 67 na 65, Węgry spadły z 63 na 69 miejsce.

Najbardziej konkurencyjne kraje świata to podobnie jak rok temu Szwajcaria, Singapur i USA. Największy awans zaliczyły Indie – o 16 miejsc z 55 na 39.

Ocena Polski w rankingu Światowego Forum EkonomicznegoOcena Polski w rankingu Światowego Forum Ekonomicznego źródło: WEF

Swiatowe Forum Ekonomiczne (to, które co roku w styczniu organizuje słynne spotkanie w Davos) budując swoją listęmierzy aż 114 różnych czynników, które potem łączy w dwanaście grup. Chodzi o dane dostępne publicznie, których w Polsce dostarczył autorom rankingu Narodowy Bank Polski. Wśród tych dwunastu grup najlepiej wypadamy jeśli chodzi o wielkość rynku (miejsce 21) i ochronę zdrowia oraz edukację (38 miejsce ale ocena aż 6,2 punkty na 7 możliwych). Z drugiej strony mamy dopiero 79 miejsce jeśli chodzi o efektywność rynku pracy, a ocena naszego kraju jeśli chodzi o innowacyjność to tylko 3,4 punktu na 7 możliwych.

Gdyby sięgniemy głębiej do tych 114 ważnych rzeczy, które bada Forum, to tylko w jednym przypadku jesteśmy najlepsi na świecie. To klasyfikacja dotycząca rozpowszechnienia wirusa HIV. W Polsce mamy najmniej przypadków wykrycia tego wirusa na świecie.

Polska nie ma problemu z wiusem HIVPolska nie ma problemu z wiusem HIV żródło: WEF

Generalnie Swiatowe Forum Ekonomiczne dobrze ocenia naszą ochronę zdrowia, a także edukację i makroekonomię. Jesteśmy na piątym miejscu na świecie jeśli chodzi o poziom ceł i taryf handlowych.

Z drugiej strony jesteśmy dopiero na 127 miejscu na świecie jeśli chodzi o wpływ podatków na zachęty do pracy, na 119 miejscu jeśli chodzi o obciążenie regulacjami rządowymi i na 118 miejscu jeśli chodzi o czas rozpoczynania działalności gospodarczej. Pod względem zdolności przyciągania talentów jesteśmy na 116 miejscu na świecie. Poza pierwszą setką jesteśmy też pod względem zaufania do polityków i przejrzystości polityki rządu. Wśród rzeczy, które hamują nasz rozwój nie ma więc żadnych zaskoczeń.  

Największe problemy polskiego biznesuNajwiększe problemy polskiego biznesu źródło: WEF

Jako największe problemy dla prowadzenia biznesu w Polsce wskazano regulacje podatkowe (20,6% odpowiedzi) i regulacje rynku pracy (14,1 procent odpowiedzi). Na brak stabilności w polityce wskazało 12,5 procent zapytanych przedsiębiorców.

Cały ranking Światowego Forum Ekonomicznego jest TUTAJ.

Więcej o: