Brytyjska premier: procedura Brexitu zacznie się wiosną. Eksperci ostrzegają: koszty będą ogromne

Premier Wielkiej Brytanii zapowiedziała, że formalny proces wychodzenia z UE rozpocznie się do końca marca przyszłego roku. Tymczasem brytyjski think tank Institute for Government informuje, że 65 mln funtów rocznie może kosztować Brytyjczyków samo planowanie czynności związanych z Brexitem.

Premier Wielkiej Brytanii: Brexit zacznie się wiosną

Sytuację do niedawna komplikował fakt, że długo nie był znany termin uruchomienia artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego i dwuletniego procesu negocjacji w sprawie opuszczenia UE. Premier Theresa May zapowiedziała jednak w niedzielę w wywiadzie dla telewizji BBC, że formalny proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zacznie się do końca marca 2017 roku. To oznaczałoby, że Brexit może stać się faktem za trzy lata. 

Premier Wielkiej Brytanii Theresa MayPremier Wielkiej Brytanii Theresa May TOBY MELVILLE / REUTERS / REUTERS

Zadowolenie z określenia daty przez premier wyraził już przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Milczenie to żadna strategia

To dotychczasowe "milczenie" brytyjskiej premier zostało skrytykowane w ekspertyzie think tanku Institute for Government. W opinii autorów analizy niepokoi to firmy i kraje, z którymi Wielka Brytania będzie musiała te negocjacje prowadzić.

Institute for Government kwestionuje ponadto celowość oddania odpowiedzialności za proces Brexitu trzem departamentom: spraw zagranicznych, handlu międzynarodowego i wychodzenia z UE.

Jak podkreślają autorzy ekspertyzy, taka potrójna struktura „stwarza ryzyko powstania zamieszania kompetencyjnego i braku koordynacji w toku procesu wychodzenia z Unii Europejskiej”.

Za Brexit zapłacą brytyjscy konsumenci

Według think thanku samo myślenie o Brexicie, czyli planowanie związanych z nim czynności może kosztować 65 mln funtów rocznie. Co więcej, specjalnie w tym celu trzeba będzie zatrudnić 500 urzędników i ekspertów.

O niebagatelnych kosztach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii mówiono jeszcze przed referendum w tej sprawie. W kwietniu brytyjskie ministerstwo skarbu napisało w raporcie, że "Wielka Brytania będzie na zawsze zubożona, jeśli wyjdzie z Unii Europejskiej". W krótkiej perspektywie będzie to oznaczać "gwałtowne wstrząsy ekonomiczne", na dłuższą metę dochody każdego brytyjskiego gospodarstwa domowego spadną o około 4,3 tys. funtów rocznie.

W maju Światowa Organizacja Handlu (WTO) ostrzegła, że Brexit będzie kosztował brytyjskich konsumentów i firmy nawet 14,5 mld euro. To koszty nałożenia ceł na import z i do krajów, z którymi UE ma wynegocjowane porozumienia handlowe.

Więcej o:
Komentarze (66)
Brytyjska premier: procedura Brexitu zacznie się wiosną. Eksperci ostrzegają: koszty będą ogromne
Zaloguj się
 • m2rket

  Oceniono 25 razy 11

  ile jeszcze uk bedzie sie osmieszac. niech skladaja w koncu ten wniosek i zamkna sie w swojej wyspie

 • mitoogorkach

  Oceniono 8 razy 8

  Straszny ciemnogrod jest tutaj w UK, w sumie nie ustepuje niczym temu w Polsce - to tak z "dobrych wiesci", bo krajow pod wzgledem rzadu nie ma co porownywac - to juz jest przepasc.
  Pisze to dlatego, ze przecietny Angol nie wie jak ugotowac obiad nie odgrzewajac wszystkiego w mikrofali czy piekarniku wlacznie z sosem z torebki - natomiast tak ochoczo zaglosowal na wyjscie z EU.
  Zgnija tutaj na tej wyspie, taki wroze im koniec. Moze to i dobrze i taka lekcja im sie przyda.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 5 razy 5

  Żegnaj Wielka Brytanio, witamy wolną i niepodległą Szkocję i Irlandię.

 • eichel24

  Oceniono 4 razy 4

  Anglia- Wielka Brytania ? to taki twór który tylko miesza i prowadzi do destrukcji, to Indie, Palestyna, polityka po I wojnie, decyzje po II wojnie, świat arabski dzisiaj , tak samo z wyjściem z Unii, to takie byle co!

 • octopus_buster

  Oceniono 5 razy 3

  A niech już wyjdą z Unii i więcej dupy nie zawracają. Skoro to pomoże konserwatystom utrzymać się przy władzy, to droga wolna.

 • zawszeagnesja

  Oceniono 5 razy 3

  Chcieli to mają... mam nadzieję, że Szkocja i Irlandia odłączą od GB.

 • stach_79

  Oceniono 5 razy 3

  Niepodległość odzyskali xD Baba premier niespełna rozumu, to co się dzieje z resztą społeczeństwa?? Szczerze współczuję tam Polakom - już widzę tą izolację Anglików i polskie getta...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX