Deutsche Bank szuka oszczędności. Znajdzie setki milionów, jeżeli tylko obetnie bonusy

Marcin Kaczmarczyk
Brytyjska firma badawcza twierdzi, że Deutsche Bank może zaoszczędzić nawet 2,8 mld euro, jeżeli zmieni politykę dotyczącą wynagrodzeń swoich pracowników.

Piątek skończył się wyśmienicie dla akcjonariuszy największego niemieckiego banku. Informacja o tym, że kara dla Deutsche Banku (DB) prawdopodobnie spadnie do 5,4 mld dol. z pierwotnie zakładanych 14 mld dol. popchnęła akcje spółki mocno do góry. Zakończyły dzień na ponad sześcioprocentowym plusie.

W poniedziałek giełda we Frankfurcie nie działa - Niemcy świętują zjednoczenie kraju. Jednak inwestorzy mogą wierzyć, że najgorsze bank ma już za sobą. W niedzielę mocne słowa wsparcia DB otrzymał od swoich najważniejszych klientów.

- Niemiecki przemysł potrzebuje niemieckiego banku, który będzie nam towarzyszył na całym świecie - powiedział w niedzielę Jürgen Hambrecht, prezes koncernu chemicznego BASF w rozmowie z dziennikarzami Frankfurter Allgemeine Sonntagszietung.

- Deutsche Bank ma bogatą tradycję, solidne podstawy i, bazując na tym, pewną przyszłość. Jestem przekonany, że tak jest - wtórował mu Dieter Zetsche, dyrektor wykonawczy Daimlera.

Czytaj więcej: Co spowodowało poranne załamanie kursu DB w piątek? 

Oszczędności są w pensjach

Jednak nie wszyscy od piątku mówią o największym niemieckim pożyczkodawcy wyłącznie pozytywnie. Autonomous Research, firma badawczo-doradcza z Londynu, twierdzi na przykład, że bank może zaoszczędzić ogromne kwoty na zmianie swojej polityki wynagrodzeń. Tym samym sugeruje, że aktualna jest, delikatnie mówiąc, rozrzutna.

Gdyby zrezygnować ze wszystkich bonusów dodawanych do pensji i wprowadzić dodatkowe pewne cięcia w zarobkach personelu, DB mógłby na tym zyskać aż 2,8 mld euro.

Samo tylko obcięcie bonusów da w tym wypadku 800 mln euro. Można też - jak zauważa Autonomous Research - obciąć bonusy wyłącznie 3 tys. najlepiej wynagradzanych pracowników. Przypada na nich 52 proc. całej puli premii wypłacanej przez DB.

Czytaj więcej: Ile zarabiają prezesi największych spółek z polskiej giełdy? 

Niechęć niektórych polityków

Wsparcie ze strony przedstawicieli wielkiego niemieckiego biznesu dla DB, nie idzie w parze z analogiczną sympatią ze strony niektórych ważnych polityków. 

- Nie wiem czy mam się śmiać czy płakać, kiedy bank który opiera model biznesowy na spekulacji mówi, że stał się ofiarą spekulantów - skrytykował obwinianie przez DB giełdowych inwestorów za ubiegłotygodniowe spadki cen akcji Sigmar Gabriel, niemiecki minister gospodarki.

- Nie możemy tolerować, i nieważne czy jest to Deutsche Bank, Wells Fargo czy Bank of America, tego rodzaju oszukańczej działalności, którą obserwowaliśmy tak długo - napisał na twitterze Bernie Sanders, niedawny kandydat na prezydenta USA.

Temat DB na pewno jeszcze nie umarł. O banku i jego problemach usłyszymy w najbliższej przyszłości jeszcze nie raz.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce" 

Więcej o:
Komentarze (21)
Deutsche Bank szuka oszczędności. Znajdzie setki milionów, jeżeli tylko obetnie bonusy
Zaloguj się
 • starykawaler35

  Oceniono 6 razy 2

  My tu o "czarnych protestach", a Niemcy znowu nam szykują światowy kryzys! Deutsche Bank umoczony na astronomiczne 55 BILIONÓW € w ryzykowne instrumenty pochodne!

  55 bilionow a tu idiota pisze o jakis groszach....jk DB padnie to szambo caly swiat zaleje...LB przy tym to maly pikus

 • bonifacy_40

  Oceniono 3 razy 1

  niech pada ...podobno mamy wolny rynek , niech lemingi ponoszą konsekwencję swoich decyzji

 • aa1000

  Oceniono 9 razy -1

  >> Nie możemy tolerować, i nieważne czy jest to Deutsche Bank, Wells Fargo czy Bank of America, tego rodzaju oszukańczej działalności, którą obserwowaliśmy tak długo - napisał na twitterze Bernie Sanders, niedawny kandydat na prezydenta USA.<<

  a kiedy polskie banki "odkleją" swoich bonzów od bonusów i kto o to z polskich polityków ich o to "poprosi".
  PiSowi nie wypada [wszak pan Morawiecki został delfinem in spe] może ktoś z opozycji pozaparlamentarnej?

 • rafiol

  Oceniono 2 razy -2

  Jasne, juz widze, jak obcinaja premie kadry menadzerskiej. Na drugi dzien mieliby stos wypowiedzen a konkurencja szeroki usmiech na twarzy. Fakt, ze skala bezczelnosci i nierownosci (3 tys. vs. cala reszta pracownikow) jest porazajaca, ale DB po prostu nie moze sobie na to pozwolic. O kryzysie i braku bonusow rocznych uprzejmym mailem zostana powiadomieni zwykli pracownicy najwyzej. Too big to fall etc. Taki life.

 • lech2011

  Oceniono 2 razy -2

  w Polsce teraz banksterzy są w porzo, prawda pisowcy ?

 • amorvertical

  Oceniono 12 razy -2

  A w Polsce... PZU na historycznym dnie. Od 2015 spadek z 50 zł do 24zł za akcje.
  Energa na historycznym dnie. z 15 zł na 8.
  Tak kończy się mieszanie biznesu z polityką i zatrudnianie partyjnych kolesi.
  DB zaangażowane w derywaty 25x przekraczające niemiecki PKB.Te 2.5 mld to kropla w morzu potrzeb spekulantów z DB. Udławili się swoją zachłannością a drugiej Grecji, żeby przepuścić kasę z Uni via Ateny do niemieckich banków za obligi jakoś nie widać

 • lech2011

  Oceniono 5 razy -3

  Czyli to jest tylko plotka, i nie wiadomo czy kara została zredukowana. Może więc zaczekajmy na pewniejszą informację ? I wtedy napiszecie dlaczego doszło do ewentualnej redukcji i do czego w zamian zobowiązał się DB.
  Inaczej to jest tylko pseudo informacja z działu plotek.pl

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 9 razy -5

  Upadek DB pociągnie cały świat w przepaść. Będzie wielka bieda, wojny i walka o przetrwanie.
  Pytaniem nie jest "czy", tylko "kiedy". Straty banków są niemożliwe do pokrycia. Sam DB kosztowałby Niemcy jakąś dwudziestokrotność ich całego budżetu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX