To najgorętszy wykres dziś rano. Zagadkowe osłabienie funta. Dwie minuty chaosu

Brytyjski funt gwałtownie osłabił się na początku notowań na azjatyckich giełdach. W ciągu dwóch minut kurs runął - w pewnym momencie funt tracił do dolara ponad 6 proc. I tak naprawdę nie wiadomo, co się stało.

Funt i tak był już w czwartek na najniższym poziomie od 31 lat (w okolicach 1,26), na który zresztą spadł kolejny raz w ostatnich dniach. Wielu analityków mówiło, że spodziewa się dalszego osłabienia, jednak chyba nikt nie sądził, że stanie się to tak szybko.

W tym dzisiejszym skokowym osłabieniu momentami kurs wobec dolara spadł do poziomu 1,18. Funt gwałtownie osłabił się także wobec złotego - z okolic poziomu 4,83 do około 4,59, co oznaczało spadek o prawie 5 proc. i najniższy kurs od 5 lat. Po pewnym czasie sytuacja się uspokoiła. 

Co się stało? Eksperci podejrzewają, że ten nagły ruch na notowaniach funta mógł być spowodowany błędem ludzkim, że był to jakiś znaczny ruch dużego gracza albo że uruchomiły go automatyczne programy komputerowe oparte o specjalne algorytmy. Inni wskazują na słowa prezydenta Francji, Francois Hollade’a, który wezwał do twardych negocjacji w Wielką Brytanią w sprawie Brexitu - napisał o tym dziennik Financial Times tuż przed gwałtownym ruchem.

A ostatnie osłabienie funta zaczęło się w poniedziałek po tym, jak brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że formalny proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE rozpocznie się do końca marca przyszłego roku. Ze słów pani premier można było wywnioskować, że dla Londynu priorytetem będzie kontrola imigracji. Zostało to odebrane jako zapowiedź "twardego Brexitu", bez zachowania przepływu osób. Politycy europejscy zaczęli mówić, że wtedy Wielka Brytania straci część swoich praw dotyczących swobodnego handlu w Europie. Mogłoby to uderzyć w brytyjskich eksporterów, a brytyjskim bankom mogłoby być trudniej prowadzić swobodną działalność w regionie.

Od czasu referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wystąpieniem z Unii Europejskiej, funt stracił już ponad 16 proc.

Zobacz też WIDEO: Podatek handlowy zawieszony. Szałamacha: To sukces lobbystów