Ogromne koszty Brexitu. Wyjście z UE może kosztować Brytyjczyków nawet 66 mld funtów rocznie

Z dokumentów brytyjskiego ministerstwa finansów, o których pisze The Times, wynika, że przez odłączenie się od UE brytyjski skarb państwa może tracić od 38 mld do 66 mld funtów rocznie przez 15 lat.

Kwota 66 mld funtów odpowiada w przybliżeniu 2/3 budżetu brytyjskiej publicznej służby zdrowia lub 10 proc. wpływów podatkowych kraju.

A to nie koniec złych informacji. Autorzy opracowania przewidują też, że brytyjski PKB może się w tym czasie zmniejszyć nawet o 9,5 proc. Wśród innych możliwych konsekwencji Brexitu wymieniono też spadek wymiany handlowej o około 20 proc. i podobne wyhamowanie inwestycji zagranicznych. Tak się stanie, jeśli Wielka Brytania straci preferencje w handlu z innymi krajami UE, z jakich dziś korzysta jako członek Unii.

BRITAIN-EU/BRITAIN-EU/ RUSSELL BOYCE / REUTERS / REUTERS

Dziś jeszcze nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądało rozstanie Wielkiej Brytanii z UE. Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że procedura wychodzenia kraju z Unii rozpocznie się najpóźniej w marcu 2017 r. Z Traktatu Lizbońskiego wynika, że członkostwo kraju w UE formalnie ustaje najpóźniej po dwóch latach od jej rozpoczęcia. Gdyby w tym czasie nie udało się wynegocjować nowych zasad współpracy, brytyjski budżet będzie narażony na ogromne straty.

O zagrożeniach, jakim będzie musiała stawić czoła Wielka Brytania, mówi też cytowany przez agencję Bloomberg prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Werner Hoyer. EBI tylko w 2015 r. pożyczyło Wielkiej Brytanii rekordową kwotę 7,8 mld euro, a łącznie jego zaangażowanie w brytyjskie inwestycje sięga około 50 mld euro. EBI pożycza pieniądze także krajom nie należącym do UE, jednak pod warunkiem, że, tak jak np. Norwegia, dokładają się do unijnego budżetu i akceptują cztery swobody wspólnego rynku UE, w tym swobodny przepływ osób. Jednak szanse, by Wielka Brytania miała się na to zgodzić, są, zdaniem komentatorów Bloomberga, niewielkie - dziś wydaje się, że kontrola migracji jest dla kraju ważniejsza niż dostęp do wspólnego rynku. Zdaniem Hoyera, konsekwencje, jakie Wielka Brytania poniesie przez brak dostępu do środków EBI, będą wielokrotnie poważniejsze niż straty 27 krajów pozostających w UE.

 Zobacz również WIDEO: "Brexit grozi rozpadem Wielkiej Brytanii"

Więcej o:
Komentarze (81)
Ogromne koszty Brexitu. Wyjście z UE może kosztować Brytyjczyków nawet 66 mld funtów rocznie
Zaloguj się
 • mr.knox

  Oceniono 2 razy 2

  Wyjscie z eurokolchozu i uwolnienie sie od brukselskiego rezimu jest bezcenne.

 • jeremiah833

  Oceniono 8 razy 2

  spokojnie, imigranci z Somalii i Erytrei raźno wezmą się do roboty, aby rodowitym Anglikom na socjal starczyło..... Przecie ci rodowici od paru pokoleń nie pracują i bezmyslnie mnożą się od 13 - 14 roku zycia.... A pracuje na nich emigracja.

 • jurus08

  Oceniono 6 razy 2

  66 mld funtów... Przepraszam, jaki to jest procent Ich dochodu netto??

 • smiki48

  Oceniono 36 razy 2

  a dla kogo ten wywiad? Dla GW? To Brexit będzie kosztował 100 mld rocznie.
  Co tam. 200 mld, a może nawet 300.

 • widziwamsie

  Oceniono 18 razy 2

  Jeszcze nie wiadomo, ale wiadomo. Wróżenie z fusów.

 • pierre_doleto

  Oceniono 1 raz 1

  Eee tam. Prognozy i przewidywania tzw. specow.
  Ropa tez miala byc po 20, a tymczasem...zostaja tylko (g)lupki.

 • vegaa71

  0

  WB straci na wyjściu z unii ale zyska na tym, że nie będzie objęta umową CETA. Warto zapoznać się, w jakie bagno wchodzi UE, podpisując umowę o wolnym handlu z Kanadą (czego uniknie WB) i jak będzie wygladała unia za 10-15 lat od wprowadzenia CETA w życie (a lada chwila to nastąpi, ponieważ wystarczy głosowanie za jaj wprowadzeniem w Europarlamencie...)
  Polecam lekturę: biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/980577,co-to-jest-ceta-10-rzeczy-ktorych-nie-wiecie-o-umowie-ue-kanada.html

 • rikol

  0

  A może napiszecie, ile kosztuje Brytyjczyków bycie w UE? Bo Wielka Brytania jest płatnikiem netto, od dawna. Po referendum Wielka brytania zyskuje. Kurs funta spadł, jest większa produkcja, więcej turystów (w tym zagranicznych), gospodarka jest w lepszej kondycji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX