Ogromne koszty Brexitu. Wyjście z UE może kosztować Brytyjczyków nawet 66 mld funtów rocznie

Z dokumentów brytyjskiego ministerstwa finansów, o których pisze The Times, wynika, że przez odłączenie się od UE brytyjski skarb państwa może tracić od 38 mld do 66 mld funtów rocznie przez 15 lat.

Kwota 66 mld funtów odpowiada w przybliżeniu 2/3 budżetu brytyjskiej publicznej służby zdrowia lub 10 proc. wpływów podatkowych kraju.

A to nie koniec złych informacji. Autorzy opracowania przewidują też, że brytyjski PKB może się w tym czasie zmniejszyć nawet o 9,5 proc. Wśród innych możliwych konsekwencji Brexitu wymieniono też spadek wymiany handlowej o około 20 proc. i podobne wyhamowanie inwestycji zagranicznych. Tak się stanie, jeśli Wielka Brytania straci preferencje w handlu z innymi krajami UE, z jakich dziś korzysta jako członek Unii.

BRITAIN-EU/BRITAIN-EU/ RUSSELL BOYCE / REUTERS / REUTERS

Dziś jeszcze nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądało rozstanie Wielkiej Brytanii z UE. Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że procedura wychodzenia kraju z Unii rozpocznie się najpóźniej w marcu 2017 r. Z Traktatu Lizbońskiego wynika, że członkostwo kraju w UE formalnie ustaje najpóźniej po dwóch latach od jej rozpoczęcia. Gdyby w tym czasie nie udało się wynegocjować nowych zasad współpracy, brytyjski budżet będzie narażony na ogromne straty.

O zagrożeniach, jakim będzie musiała stawić czoła Wielka Brytania, mówi też cytowany przez agencję Bloomberg prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Werner Hoyer. EBI tylko w 2015 r. pożyczyło Wielkiej Brytanii rekordową kwotę 7,8 mld euro, a łącznie jego zaangażowanie w brytyjskie inwestycje sięga około 50 mld euro. EBI pożycza pieniądze także krajom nie należącym do UE, jednak pod warunkiem, że, tak jak np. Norwegia, dokładają się do unijnego budżetu i akceptują cztery swobody wspólnego rynku UE, w tym swobodny przepływ osób. Jednak szanse, by Wielka Brytania miała się na to zgodzić, są, zdaniem komentatorów Bloomberga, niewielkie - dziś wydaje się, że kontrola migracji jest dla kraju ważniejsza niż dostęp do wspólnego rynku. Zdaniem Hoyera, konsekwencje, jakie Wielka Brytania poniesie przez brak dostępu do środków EBI, będą wielokrotnie poważniejsze niż straty 27 krajów pozostających w UE.

 Zobacz również WIDEO: "Brexit grozi rozpadem Wielkiej Brytanii"

Więcej o: