Złe wieści dla kierowców. Chodzi o ropę naftową

Kurs ropy w 2017 roku sięgnie 70 dolarów za baryłkę - uważa analityk, który przewidział załamanie cen surowca w 2014 roku. Ropa drożeje, bo Rosja mówi, że jest gotowa razem z OPEC zmniejszać wydobycie. W ślad za notowaniami ropy rosną też ceny paliw na stacjach w Polsce.

 

W poniedziałek ceny notowanej w Londynie ropy Brent przebiły poziom 53 dolarów za baryłkę (dziś nieco ponad 52 dol.), co oznacza najwyższą wartość od roku. Drożeje też ropa notowana w Nowym Jorku. Coraz więcej analityków ocenia, że przed nami jeszcze poważniejsze wzrosty.

Notowania ropy BrentNotowania ropy Brent investing.com

Notowania ropy WTINotowania ropy WTI investing.com

Ostatnio głos zabrał Pierre Andurand, zarządzający 1,4 mld dolarów aktywów w Andurand Capital, który jako jeden z niewielu przewidział załamanie cen ropy w 2014 roku. Jest on zdania, że Arabia Saudyjska i inni producenci uzgodnią redukcję wydobycia, czym pomogą w zrównoważeniu rynku.

W opinii Anduranda, kurs ropy naftowej na poziomie 60 dolarów za baryłkę zostanie osiągnięty w ciągu trzech miesięcy, a w przyszłym roku przekroczy 70 dolarów.

OPEC chce ciąć wydobycie

Wzrosty cen ropy napędziło wstępne porozumienie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oraz jego poparcie przez Władimira Putina. Pod koniec września podczas nieformalnego spotkania w Algierze państwa OPEC wstępnie zgodziły się na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek. Decyzja zyskała poparcie prezydenta Rosji, który powiedział, że Rosja rozważa dołączenie do porozumienia i zamrożenie, bądź nawet zmniejszenie wydobycia ropy.

Co z cenami paliw w Polsce?

 

Reakcję na drożejącą ropę naftową (oraz słabnącego złotego) widać już na naszych stacjach benzynowych, w ostatnich tygodniach ceny paliw rosną. Od początku miesiąca ceny paliw wzrosły o niemal 14 groszy.

Jak wynika z raportu BM Reflex, 13 października za benzynę bezołowiową Pb95 płaciliśmy przeciętnie w kraju 4,53 zł (to wzrost o 4 gr w porównaniu z poprzednim tygodniem), za Pb98 4,82 zł (wzrost o 3 gr), a za olej napędowy 4,37 zł (wzrost o 5 gr) - w tym przypadku płacimy najwięcej od listopada ubiegłego roku. Nie wzrosły jedynie ceny gazu LPG, który kosztuje średnio 1,98 zł.

Według Urszuli Cieślak z BM Reflex, jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, to w przyszłym tygodniu ceny paliw powinny się stabilizować. 

 

 

Więcej o: