Polacy dużo pracują? Nieprawda. Najnowsze badania mówią co innego

Według ostatniego raportu IZA, niezależnego niemieckiego instytutu badań rynku pracy, Europejczycy pracują średnio godzinę krócej w ciągu dnia, niż Amerykanie.

Amerykański obywatel w ciągu roku przepracowuje średnio 1353 godziny. Mniej więcej tyle samo pracuje się w Szwajcarii (1310 godzin), która przoduje w Europie pod względem liczby godzin pracy w ciągu roku.

Wśród 18 krajów Starego Kontynentu, które uwzględniono w raporcie IZA, najkrócej pracują Włosi (960 godzin), Francuzi (1007 godzin) oraz Belgowie (1011 godzin). Polska znalazła się na czwartym miejscu z wynikiem 1038 godzin.

Średnia liczba godzin przepracowanych w ciągu roku w poszczególnych krajachŚrednia liczba godzin przepracowanych w ciągu roku w poszczególnych krajach źródło: IZA

W ciągu roku Europejczycy spędzają w pracy średnio 19% mniej czasu, niż Amerykanie (258 godzin, czyli około godziny mniej z jednego dnia roboczego). Nasi koledzy zza Wielkiej Wody nie tylko spędzają w pracy więcej czasu, ale również częściej zabierają ją ze sobą na weekendy do domu. 

Dlaczego Europa pracuje krócej?

W krajach skandynawskich i Europie Zachodniej obowiązuje krótszy czas pracy. Wpływ na to ma również mniejsze zatrudnienie w Europie Wschodniej i Południowej. Amerykanie przechodzą na emeryturę później, ze względu na mniej hojne od europejskich świadczenia emerytalne. Za oceanem znacznie więcej osób po 65. roku życia nadal pracuje. 

Według agencji Bloomberg, Amerykanom opłaca się pracować dłużej. Zarabiają więcej niż Europejczycy, a dodatkowo płacą niższe podatki

Dane w raporcie IZA zostały skompilowane z badań europejskich i amerykańskich instytucji zajmujących się analizą aktywności ekonomicznej. Dotyczą pracy z lat 1983 - 2011.

Zobacz także WIDEO: Jak stawka minimalna zmieni rynek pracy?

Więcej o: