W Polsce będą zupełnie nowe numery telefonów. Zaczynają się od cyfr 4500

Robert Kędzierski
Decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej Play będzie mógł oferować nowe numery telefonów.

Do tej pory numery telefonów komórkowych w Polsce mogły zaczynać się od cyfr 5,6,7 i 8. Ale to właśnie się zmienia. Urząd Komunikacji Elektronicznej przydzielił Play nową pulę numerów zaczynających się od czwórki.

"P4 wystąpiło o przydział nowej numeracji, wskazując pewne zakresy (niezawierające numeracji 450). Okazało się, że niektóre z nich są już niedostępne i Urząd Komunikacji Elektronicznej, ze względu na brak innej numeracji zaproponował 450, na co P4 przystało" – podkreślił rzecznik prasowy Play w rozmowie z serwisem tvn24bis.pl

Czytaj też: Ministerstwo Cyfryzacji chce nowych dowodów osobistych. 

Kwestię numeracji telefonów reguluje Plan Numeracji Krajowej. Zatwierdza go Ministerstwo Cyfryzacji. Dokument reguluje z jakich numerów stacjonarnych i komórkowych można korzystać.

Operator, któremu wyczerpała się pula numerów, zwraca się o wydanie nowych do UKE. Urząd może przyznać nową pulę, ale musi przy tym przestrzegać ograniczeń narzuconych przez wspomniany Plan Numeracji Krajowej..

Wiemy już, że nowe numery oferowane przez Play będą musiały zaczynać się od ciągu cyfr 4500. Zgodnie z PNK numeracja 450 1-9 oraz 45 1-9 jest bowiem zastrzeżona.

Play może rozpocząć oferowanie nowych numerów w dowolnym momencie.

Więcej o: