Według raportu OECD Polska, mimo że goni państwa zachodnie pod względem wydajności pracy, nadal znajduje się w ogonie. Wydajność pracy mierzy się dzieląc wypracowany PKB przez liczbę godzin pracy. Z doświadczeń krajów zachodnich wynika, że wydajność można zwiększać nie tylko poprzez wydłużanie czasu pracy, tak jak często to wygląda w krajach naszego regionu. Według kilku eksperymentów oraz badań, w poprawie wydajności pomagać może na przykład. skrócenie dnia pracy. A zwiększenie wydajności to nie jedyny pozytywny skutek.
Czytaj też: Jesteś po czterdziestce? Pracuj tylko 3 dni w tygodniu
18 miesięcy temu w Goteborgu, drugim co do wielkości mieście Szwecji rozpoczął się niezwykły eksperyment. W domu opieki dla starszych osób 68 pielęgniarek przeszło na 6-godzinny dzień pracy. Naukowcy na bieżąco sprawdzają zdrowie pielęgniarek oraz ich wydajność i porównują do grupy kontrolnej pracującej w pełnym wymiarze - w tym przypadku to 38 godzin. Eksperyment ma zakończyć się 31 grudnia tego roku, ale już teraz opublikowano częściowe wyniki.
Po 1,5 roku pracy w skróconym wymiarze godzin 77 proc. pielęgniarek chwaliło się dobrym zdrowiem. W grupie kontrolnej było to 49 proc. Pielęgniarki pracujące krócej wzięły też trzy razy mniej dni wolnych z powodu chorób. To nie wszystko. Według raportu, były też w stanie wykonać aż 80 proc. więcej czynności w opiece nad mieszkańcami domu starości.
Eksperyment wiąże się też z kosztami. Jak na razie wyniosły one równowartość 1,1 miliona dolarów. W badanym domu opieki Svartedalen, by zapełnić grafik, trzeba było zatrudnić dodatkowe 17 pielęgniarek. Ale jednocześnie zwiększenie zatrudnienia zmniejszyło koszty bezrobocia w regionie o 530 tysięcy dolarów.
Cytowany przez CNN Bengt Lorentzon, jeden z naukowców uczestniczących w eksperymencie zauważa, że eksperyment staje się kwestią polityczną. „Napięcie jest spore. Niektóre partie polityczne są przeciwne, inne chciałyby zwiększyć skalę badania.”
Skracania czasu pracy próbowano już wcześniej. W tym samym Goteborgu Toyota wprowadziła krótsze zmiany 13 lat temu i chwaliła się wzrostem zysków i - oczywiście - bardziej zadowoloną załogą. 6-godzinny dzień pracy rok temu wprowadziła też sztokholmska firma Filimundus z branży IT. Według jej prezesa, praca przez 8 godzin nie jest efektywna, trudno przez tak długi czas utrzymać skupienie. Jego zdaniem lepiej jest pracować krócej, ale za to unikając wszystkiego, co może rozpraszać. Ograniczono więc spotkania, a pracownicy nie mogą korzystać z serwisów społecznościowych. Na podobne eksperymenty zaczynają się też decydować pracodawcy na przykład w Wielkiej Brytanii.
Czytaj też: Amazon testuje 30-godzinny tydzień pracy. Polacy też będą tak pracować?
Na razie w najnowszym zestawieniu OECD Polska pod względem wydajności pracy zajmuje odległe 36. miejsce na 41. badanych krajów. Wydłużając czas pracy trudno będzie nam dogonić czołówkę. Z doświadczeń krajów zachodnich, na przykład Niemiec wynika, że wydajność poprawia inwestowanie nowe technologie i kapitał ludzki. Ale być może skrócenie dnia pracy także nie zaszkodzi.
Wydajność pracy OECD