W te wakacje Polacy zastrzegli najwięcej dokumentów tożsamości w historii. Jedna rzecz nas do tego mocno zdopingowała

39 119 dokumentów tożsamości zastrzegli Polacy w III kwartale br. To absolutny rekord od 2007 r., kiedy ruszyła baza Dokumenty Zastrzeżone. Przyczyny były dwie - wakacje oraz informacje o wycieku danych z bazy PESEL.

39 119 zastrzeżonych dokumentów oznacza, że od lipca do września do bazy wpisywaliśmy nasze dowody czy paszporty średnio co ok. 3,5 minuty.

Na rekord miały wpływ dwa czynniki. Po pierwsze, to właśnie najczęściej w trzecim kwartale każdego roku do bazy Dokumenty Zastrzeżone wpływa najwięcej zgłoszeń – to okres wakacyjny, gdzie zdarza nam się nieco mniejszą uwagę zwracać na bezpieczeństwo naszych dokumentów.

Drugą przyczyną był gigantyczny wyciek danych z bazy PESEL, o którym pisaliśmy pod koniec sierpnia. W bazie PESEL znajdują się także serie i numery dowodów osobistych oraz paszportów.

„Analizując szczegółowo liczby zastrzeżeń odnotowanych w III kwartale br. wiele wskazuje na to, że kilka tysięcy dodatkowych wpisów miało związek z informacją o rzekomym wycieku danych z bazy PESEL. W czasie 2-3 tygodni od pojawienia się tej informacji poziom zastrzeżeń był znacznie wyższy niż standardowo o tej porze roku” - poinformował Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone.

Liczba zastrzeżeń dokumentów w bazie Dokumenty ZastrzeżoneLiczba zastrzeżeń dokumentów w bazie Dokumenty Zastrzeżone źródło: infoDOK Raport o dokumentach, system Dokumenty Zastrzeżone

Mało prób oszustw

Szczęśliwie, stosunkowo niewiele było prób wyłudzeń kredytów na cudze nazwiska. Choć liczba 1552 prób w całym trzecim kwartale robi wrażenie (to blisko 17 dziennie!), to jest tylko o 23-27 wyższa od odnotowanej w poprzednich dwóch kwartałach tego roku, a tak - najniższa od 3 lat. W 2015 r. nie było kwartału, w którym liczba prób oszustw nie przekroczyłaby 2000.

Liczba prób wyłudzeń kredytówLiczba prób wyłudzeń kredytów źródło: infoDOK Raport o dokumentach, system Dokumenty Zastrzeżone

Jak zastrzegać dokumenty?

Zagubiony dokument do ogólnopolskiej bazy Dokumenty Zastrzeżone możesz wpisać w banku, w którym masz konto. Jest też pewna grupa banków, które przyjmują takie dyspozycje od każdego.

Zwykle w celu zastrzeżenia trzeba udać się do oddziału banku, aczkolwiek zdarzają się i takie, które dają możliwość zgłoszeń poprzez infolinię albo system bankowości internetowej. Samodzielnego zastrzeżenia mogą też dokonywać osoby posiadające konto w portalu Biura Informacji Kredytowej.

Jeśli zgłosisz utracony dowód do systemu Dokumenty Zastrzeżone, wszystkie podłączone do niego instytucje (m.in. banki, firmy pożyczkowe, pośrednicy finansowi, firmy telekomunikacyjne, hotele, wypożyczalnie, kancelarie prawnicze i notarialne) będą miały dostęp do tej informacji. Jeśli któryś z ich klientów będzie próbował wylegitymować się Twoim dowodem czy paszportem, zostanie zdemaskowany.

Więcej o: